• 1t.jpg
  • 4t.jpg
  • 2t.jpg
  • 6t.jpg
  • 3t.jpg
  • 5t.jpg

noclegi w domkach noclegi w ośrodkach noclegi w pensjonatach noclegi w agroturystykach noclegi w hotelach noclegi na polach namiotowych noclegi w ośrodkach kolonijnych

English French German Russian Spanish

likeside
bellevue
Regionalne atrakcje
Dzika przyroda
Odsłon : 1697318

Odkryj czystość polskich jezior! Ekipa czystejeziora.pl już w trasie!
- z aparatem i notatkami zbieramy dla Was ciekawe informacje!

Jezioro Wielewskie

Przeczytano: 4929 razy

jezioro wielewskieJezioro Wielewskie leżące na skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego to jedno z najczystszych i najpiękniejszych jezior w tym regionie.

Niewielkie – ale z wodą tak krystalicznie czystą, że polubiły ją nawet raki!

Noclegi nad jeziorem Wielewskim
Pola namiotowe/kemping: tak
Polecamy noclegi: Ośrodek Wczasowy Beaver Tourist

Garść przydatnych informacji:

jezioro wielewskie mapaJezioro Wielewskie (zobacz na mapie), to jezioro morenowe, leżące niedaleko wioski Wiele i liczące ok. 155 ha powierzchni, o średniej głębokości ok. 11 m i maksymalnej do 40,5 m. Woda w jeziorze Wielewskim to I klasa czystości, którą widać gołym okiem: przejrzystość wody sięga nawet 50 m, a płynąc po jeziorze kajakiem widzi się dno zarówno daleko przed, jak i pod sobą (sprawdziliśmy to początkiem lipca 2012!).

jezioro wielewskieZe względu na położenie jeziora Wielewskiego mówi się, że leży ono na terenie Pojezierza Kaszubskiego, ale i przypisuje je do Równiny Charzykowskiej i Borów Tucholskich. Tak czy inaczej - to przepiękne miejsce, które naszą ekipę kompletnie zaskoczyło (spodziewaliśmy się małego jeziorka leżącego niedaleko słynnego jeziora Wdzydze - tak to wyglądało na mapie- , a zastaliśmy kryształowo czyste, bajeczne jezioro z piękną, zadbaną linią brzegową, którą niemal dookoła można przejść spacerkiem).

jezioro wielewskie jezioro wielewskie

jezioro wielewskie ptakiDla piechurów i rowerzystów: warunki fantastyczne
. Szerokie i wąskie na przemian ścieżki wokół jeziora zachęcają do wycieczek, w okolicy dużo lasów i bajecznej przyrody. Koniecznie trzeba się tu wybrać na długi spacer (aparat obowiązkowy: w okolicy sporo ptaków, a kolor wody w jeziorze warty uwiecznienia na fotografii).

jezioro wielewskie ptakiDla kajakarzy: bardzo dobre warunki – bo choć wprawdzie nie ma tu wielu zatoczek, czy półwyspów, które można by opłynąć, to przejrzystość wody jest tak duża, że aż prosi się by włożyć do jeziora wiosło czy wyskoczyć i popływać.

Nasza ekipa znalazła tu w lipcu 2012 „truchło” całkiem świeżego raka, który z odrobiną naszej pomocy „pozował” do zdjęcia: niezbity dowód na czystość wody w jeziorze Wielewskim!

rak jezioro wielewskie jezioro wielewskie ptaki

Ze względu na dużą czystość i kapitalną widoczność polecamy to jezioro również nurkom.

jezioro wielewskie jezioro wielewskie

jezioro wielewskieJakie ryby można tu złowić?
Przede wszystkim okonie, szczupaki, płocie, leszcze, wzdręgi, liny, ukleje, sielawy,  a ponoć i (jak to mówią miejscowi) nawet węgorze, choć nie mamy tej informacji w 100% potwierdzonej). Jeśli ktoś z Was złowi tu węgorza – dajcie znać!

Zezwolenie na łowienie można wykupić w miejscowości Wiele (przy jeziorze).

jezioro wielewskie jezioro wielewskie

Na miejscu również bardzo fajne warunki dla miłośników skuterów wodnych, windsurfingu (dobre wiatry), osób pływających wpław i fanów aktywnego wypoczynku poza-jeziornego:. w okolicy jeziora Wielewskiego można skorzystać z jazdy konnej, jazdy na quadach, paintball’a i spróbować swoich sił w parku linowym. Dużo fajnych miejsc na zorganizowanie imprez firmowych i kolonii czy obozów dla dzieci.

jezioro wielewskieKoniecznie trzeba tu przyjechać na wakacje: jezioro Wielewskie jest wprost stworzone dla osób, które nie lubią zmasowanego zgiełku turystycznego i cenią sobie kulturę wypoczynku.


Dla niepełnosprawnych: nie wszędzie
Dla rodzin z dziećmi: tak
Dla turystów z psem: tak

 

Polecamy polskie firmy i polskie produkty:
filtry do wody polskie delikatesy polska stocznia jachtowa