• 2t.jpg
 • 5t.jpg
 • 4t.jpg
 • 3t.jpg
 • 6t.jpg
 • 1t.jpg

noclegi w domkach noclegi w ośrodkach noclegi w pensjonatach noclegi w agroturystykach noclegi w hotelach noclegi na polach namiotowych noclegi w ośrodkach kolonijnych

English French German Russian Spanish
Regionalne atrakcje
Dzika przyroda
Odsłon : 1300160

Odkryj czystość polskich jezior! Ekipa czystejeziora.pl już w trasie!
- z aparatem i notatkami zbieramy dla Was ciekawe informacje!

Jezioro Mausz

Przeczytano: 1198 razy

jezioro mausz
Malowniczo położone jezioro Mausz na Kaszubach to miejsce, które spodoba się tym, którzy lubią ciszę, piękne widoki i kąpiel w czystej wodzie! Urozmaicona linia brzegowa sprzyja spacerom i podziwianiu jeziora z kajaka.

Noclegi nad jeziorem Mausz


Garść przydatnych informacji:

jezioro mausz położenieJezioro Mausz (zobacz na mapie) to ciekawie położone jezioro rynnowe, które układa się tak, że wielu dzieli je na dwa osobne jeziora: Mausz Mały i Mausz Duży, które razem stanowią wyjątkową całość na wakacje! 384 ha powierzchni, 7 km długości, max głębokość sięgająca 35 metrów i malowniczy półwysep mocno wcinający się w środek jeziora sprawiają, że zdecydowanie trzeba to zobaczyć samemu. Na samym półwyspie znajduje się bardzo ciekawa wieś letniskowa: Ostrów Mausz. Jezioro w całości leży na terytorium Gowidlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Czysta woda: tu występują raki!

Filmik: lot nad jeziorem MauszDla wędkarzy: wędkowanie na jeziorze Mausz dozwolone jest od wschodu do zachodu słońca - zezwolenie ważne z karta wędkarską, nie wolno łowić nocą ani przy pomocy kuszy. Cennik obejmuje łowienie na dwie wędki zwykłe z brzegu, spining z brzegu lub dwie wędki z łodzi, spinning z łodzi.
Ryby w jeziorze Mausz: sandacz, szczupak, okoń, węgorz, płoć, sielawa, lin, leszcz,  i karaś.

Na miejscu można wypożyczyć łódki do wędkowania i z tego co twierdzą wędkarze: najlepiej łowić z łodzi, bo brzegi w sezonie są dość tłoczne i hałaśliwe. Zezwolenie na łowienie można wykupić na miejscu (m.in. u rybaka w Kłodnie).

Długa linia brzegowa, półwysep i urozmaicona wysokość brzegów sprawia, że jezioro Mausz jest chętnie odwiedzane przez żeglarzy - sprzyjające wiatry dopełniają dzieła.

W 2013 jezioro Mausz wygrało w konkursie fotograficznym  pod hasłem „Uchwyć urodę wody!” zorganizowanego przez organizację ekologiczną WWF Polska. Zwycięskie zdjęcie: „Poranek wędkarzy”.

Dla nurków: dzięki czystej wodzie i jej dużej przejrzystości jezioro Mausz ma bdb warunki do nurkowania. Organizowane są tu nawet nurkowe obozy dla niepełnosprawnych (Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków, Zabrze).  Baza nurkowa znajduje się w Kłodnie – tuż nad brzegiem j.Mausz, na miejscu można nabić butle, wypożyczyć sprzęt do nurkowania i/oraz nurkować pod okiem instruktora.

Najgłębsze miejsca: niedaleko wsi Ostrów Mausz (głęboczek 45m) oraz po drugiej stronie jeziora (31 m).  Atrakcje: podwodne łąki, pomosty, łagodne stoki i podwodne uskoki.

Filmik z nurkowania:


Dla kajakarzy: warunki doskonałe. Ciekawa i atrakcyjna linia brzegowa oraz półwysep sprawiają, że aż chce się złapać za wiosło!

Plaże i kąpieliska nad jeziorem Mausz: jest całkiem sporo, i większe i mniejsze i na dziko:).

Dla rowerzystów: Jezioro Mausz da się objechać wokół - w mniejszej i dalszej odległości od samego jeziora. Tereny piękne: przez okoliczne wioski, polne drogi, leśne ścieżki i z przystankami nad samym jeziorem– widoki wyborne, w końcu to Kaszuby.

Warto przyjechać tu na urlop! Kolejne miejsce na naszej trasie.

Pobliskie miejscowości:

 • Sulęczyno (ok. 2km)
 • Parchowo (ok.  3 km)
 • Kłodno (nad samym jeziorem)
 • Grabowo Parchowskie (nad samym jeziorem)
 • Karłowo (nad samym jeziorem)
 • Zielony Dwór (nad samym jeziorem)
 • Frydrychowo (nad samym jeziorem)
 • Parchowski Młyn (ok. 300 m od jeziora Mausz)


Jezioro Mausz GPS: 54°12′36,3″N 17°44′08,2″E

Polecamy polskie firmy i polskie produkty:
filtry do wody polskie delikatesy polska stocznia jachtowa