Views: 1
W 2007 roku zorganizowano plebiscyt na siedem cudów Polski. Kopalnia soli w Wieliczce zajęła pierwsze miejsce wśród najpiękniejszych zabytków w naszym kraju. W plebiscycie wzięło udział ponad sto tysięcy internautów. Zwiedzanie Wieliczki to niesamowita przygoda niezależnie od Państwa wieku i turystycznych upodobań. Kochacie polskie jeziora? Może warto zobaczyć także te podziemne?
Wieliczka – dlaczego tak wyjątkowa?
Kompleksy w Wieliczce i nieodległej Bochni to najstarsze, czynne kopalnie soli na świecie. Ich początki sięgają 1. poł. XIII w., kiedy odkryto w okolicach Krakowa liczące wiele milionów lat złoża soli. Zaczęły powstawać pierwsze wiodące pod ziemię szyby i korytarze. Z biegiem czasu kopalnia powiększała swoje terytorium. Dziś najpopularniejsza trasa zwiedzania wiedzie przez 20 komór. W niektórych zaaranżowane są przepiękne kaplice (najstarsza z okresu baroku), w innych kryształy soli odbijają się w tafli zbiorników wodnych. Najwspanialsze podziemne jezioro można zobaczyć w Komorze Weimar.
Nazwa tej ogromnej podziemnej hali odnosi się do miejsca zamieszkania Johanna Wolfganga Goethego, który niegdyś odwiedził wielicką kopalnię. Subtelne oświetlenie wydobywające piękno solnych formacji i mieniącej się powierzchni wody czyni to miejsc naprawdę bajecznym! Aż 14 innych komór zajmuje niezwykle ciekawe Muzeum Krakowskich Żup Solnych. Zwiedzanie Wieliczki to okazja na to,że dowiecie się Państwo wszystkiego o historii tego niezwykłego miejsca i pracy górników.
Żupy Krakowskie – największe bogactwo dawnej Rzeczpospolitej
Żupy krakowskie były przedsiębiorstwem królewskim, w skład którego wchodziły kopalnie w Wieliczce i Bochni oraz warzelnie soli. Przez blisko 500 lat przynosiły ogromny dochód Królestwu. Okres największej prosperity kopalń przypada na XVI stulecie, czyli tzw. „złoty wiek” w historii Polski. Przedsiębiorstwo zatrudniało wtedy około 2000 górników, a wydobycie soli przekraczało 30 000 ton. Górnicy cieszyli się szczególną opieką króla. Przysługiwał im darmowy szpital, a w razie wypadku przy pracy wynagrodzenie pieniężne dla poszkodowanego i jego rodziny. Żupy krakowskie były jednym z największych przedsiębiorstw w Europie aż do pierwszego rozbioru Polski.
Legenda o świętej Kindze
Kinga, córka króla Węgier została wybranką Bolesława Wstydliwego, który wręczył jej pierścionek. Dobry ojciec pragnął podarować jej w posagu dużo złota i innych kosztowności. Jednak księżniczka miała zupełnie inne życzenie – pragnęła dostać kopalnię soli. Król Węgier spełnił jej prośbę. Podczas wizyty w węgierskiej kopalni, królewna upuściła pierścionek zaręczynowy do jednego z kopalnianych szybów. Po ślubie Kinga zamieszkała z małżonkiem w Krakowie. Poznając swój nowy kraj, odbywała liczne podróże po jego terytorium. Podczas jednej z nich, świta księżnej odnalazła wielką bryłę soli, a w niej tkwiący pierścień, który jeszcze na Węgrzech ześlizgnął się z palca Kingi. Po paru dniach kopania odnaleziono w tym miejscu ogromne pokłady soli kamiennej! Tyle mówi nam legenda. Więcej na temat początków kopalni i jej historii dowiecie się Państwo w Muzeum Krakowskich Żup Solnych.
Zwiedzanie Wieliczki – leczniczy mikroklimat
W kopalni panują unikalne warunki klimatyczne. Cechuje je duża wilgotność, stała temperatura i ciśnienie oraz wysoka zawartość potasu, magnezu, wapnia i chlorku sodu w powietrzu. Te czynniki spowodowały wykrystalizowanie się minerałów halitu w tzw. Grotach Kryształowych. Niestety ta część kopalni dostępna jest tylko dla specjalistów. Warto wspomnieć, że mikroklimat kopalni ma dobroczynny wpływ na stan zdrowia osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych. Specjalne sesje terapeutyczne odbywają się na głębokości 135 metrów w komorze Jezioro Wessel. Jak sama jej nazwa wskazuje, we wnętrzu tej ogromnej podziemnej hali zlokalizowane jest malownicze solankowe jezioro. Nad jego brzegiem przygotowano ponad 60 miejsc dla kuracjuszy.
W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później UNESCO umieściło ją na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli jesteście Państwo zaintrygowani skarbami i cudami Wieliczki lub chcielibyście do listy malowniczych jezior, nad którymi mieliście okazję wypoczywać dopisać podziemny zbiornik, wybierzcie się do kopalni koniecznie! Więcej informacji na temat zwiedzania Wieliczki, ale również Krakowa i okolic znajdziecie Państwo na znakomitym portalu przewodnickim: http://krakowzwiedzanie.pl/kopalnia-soli-wieliczka/.
Materiał zewnętrzny