Ze względu na wspaniałość krajobrazów i niesamowitą czystość wód, Pojezierze Drawskie należy do najpiękniejszych miejsc w Polsce. Świetnie przygotowane na przybycie turystów, rokrocznie zachwyca swoim urokiem. Największe położone tu jezioro Drawsko to główny punkt wycieczek. Poza nim, odwiedzane są też mniejsze akweny o równie atrakcyjnych cechach. Jednak Drawsko pozostaje najciekawsze ze względu na swoją wielkość przebijającą inne, znajdujące się tu zbiorniki wodne.
Jezioro Drawsko imponuje przejrzystą wodą, która daje możliwość kąpieli, a dodatkowo stanowi siedlisko wielu gatunków ryb. Do tych najpowszechniejszych należą szczupaki, okonie i leszcze. Spotkać można też sieje, sielawy, płocie, czy jazgarze. Ze względu na ich ilość i znaczne rozmiary są nie tylko celem wędkarzy, ale i pięknymi okazami, które można podziwiać, gdy dostojnie pluskają w wodzie.
Na wilgotnych terenach, lecz niekoniecznie bezpośrednio w wodzie spotkamy też kilkanaście gatunków tutejszych płazów. Zarówno przy brzegu jeziora, jak i w otaczających go lasach występują zwierzęta z rodziny żabowate, salamandrowate i ropuchowate.
Przy odrobinie szczęścia zaobserwujemy dwa rodzaje traszek – zwyczajną i grzebieniastą. Obok nich, żyją ropuchy szare i paskówki, a także kumaki nizinne, grzebiuszki ziemne oraz rzekotki drzewne. Żyje tu też kilka typów popularnych żab.
W gronie gadów zamieszkujących tereny Drawska znajdują się dość dobrze znane gatunki takie, jak zaskroniec, padalec zwyczajny i żmija zygzakowata. Czasem można spotkać również jaszczurkę zwinkę i żyworodną. Ogromna różnorodność występuje wśród ptaków. Jezioro Drawsko to raj dla ornitologów. Spotykane są tu nie tylko powszechnie znane gatunki, jak bociany białe, łabędzie i dzikie kaczki.
Atrakcjami są też czaple, gągoły, kormorany, żurawie, perkozy, kszyki i dziesiątki innych gatunków. Wśród rzadko spotykanych zwierząt, nad jeziorem Drawsko można spostrzec czasem wilka lub wydrę. Częściej pojawiają się bobry, lisy, piżmaki, nornice, tchórze, łasice i kuny.
Do nietypowych roślin rosnących w okolicach jeziora Drawsko zaliczamy głównie okazy reliktowe.
Obok nich, dużą grupę stanowią rośliny rozwijające się w związku z wpływami klimatu oceanicznego. Na uwagę zasługują grążel wawrzynem wilczełyko, lobelia, grążel żółty, grzybienie białe i wiele innych typów, które zachwycają barwami. Całość jest dopełniona przez dary lasu takie, jak grzyby, jagody, żurawina, dzikie maliny.
W połączeniu z bukowinami i lasami mieszanymi dają one przepiękne efekty wizualne i zapachowe.
Views: 2