Views: 6
W polskich lasach grzyby występują bardzo nieregularnie. To, czy pojawią się między drzewami, zależy od konkretnych gatunków drzew, od rodzaju gleby, a także od dokładnych warunków klimatycznych. Wśród nich, ważna jest, na przykład wilgotność podłoża. Kumulując wszystkie warunki, wydaje się, że bardzo trudno trafić na las idealny do zbierania grzybów.
Mimo tego, Pojezierze Drawskie leżące w północno-zachodniej Polsce może pochwalić się niesamowitymi lasami, w których corocznie następuje niesamowity wysyp grzybów.
Największe okoliczne jezioro, czyli Drawsko leży w malowniczej okolicy, otulonej lasami. To w nich, zarówno doświadczeni grzybiarze, jak i spacerujący amatorzy mogą liczyć na ogromne zbiory. Dodatkowo, grzyby mogą też pojawiać się na tutejszej wyspie.
Chcąc odwiedzić ten ciekawy element krajobrazu, a przy okazji rozejrzeć się za grzybami, można wyruszyć na rejs na Bielawę. Sprzyja temu nie tylko klimat, ale rosnące tu i buki, sosny i dęby. Właśnie w lasach, w których dominują dęby lub sosny występuje najwięcej prawdziwków, znanych też jako borowiki szlachetne. Zachwycają one rozmiarem oraz zdrowymi nóżkami i kapeluszami.
Poza tym, bory sosnowe to idealne miejsce na rozwój podgrzybków i kurek. Natomiast zauważając większe zbiorowisko brzóz lub osik, można liczyć na znalezienie kozaków. Za to w młodych partiach lasu, gdzie drzewa dopiero zaczynają wyrastać ponad zwykłe krzewy, warto rozejrzeć się za maślakami. Przy odrobinie cierpliwości, wydłużając nieco spacer leśnymi ścieżkami, znajdziemy także rydze i kurki.
Wybierając się na grzyby, warto pamiętać o zabraniu ze sobą dobrego atlasu. Poza popularnymi, jadalnymi grzybami, lasy wokół jeziora Drawsko porośnięte są również grzybami niejadalnymi, a nawet trującymi. Mimo, że nie przydadzą się one do sporządzenia żadnego sosu ani zupy, to jednak są godne uwagi ze względu na swój piękny wygląd.