Polskie morze już od kilku dobrych lat przestało kojarzyć się z zimną wodą. Przyczynia się do tego przede wszystkim ocieplenie klimatu, które poza niewątpliwie wieloma negatywnymi skutkami przynosi kilka zupełnie nieoczekiwanych pozytywów, wśród których kąpiel w Bałtyku stała się dużo przyjemniejsza nawet dla wrażliwych na zimno zmarzluchów.
Najcieplejsze miejsce
Wabik ciepłej morskiej wody do kąpieli, który przyciąga wielu turystów nad południowe morza powoli przestaje być aktualny. Nie trzeba pokonywać tysięcy kilometrów, by popływać w wodzie o temperaturze 25 stopni, czyli wyższej niż chociażby na Wyspach Kanaryjskich, a taką właśnie temperaturę wody odnotowano w roku 2022 w Zatoce Puckiej.
Coraz mniej straszne stają się też słynne zimne prądy w Kołobrzegu, gdzie temperatura wody w roku 2021 sięgnęła 21 stopni, czyli mniej więcej tyle ile ma woda w basenach pływackich w okresie zimowym. Tak więc to popularne nadmorskie miasto przestanie się w końcu kojarzyć z najzimniejszą wodą na polskim wybrzeżu, a zacznie z prawdziwymi atrakcjami, których tu nie brakuje, jak choćby 250-letnia okazała latarnia morska, albo też lubiane szczególnie przez dzieci oceanarium.
Dane meteorologiczne z ostatnich lat mogą napawać optymizmem wszystkich ciepłolubnych pływaków – temperatura wody w Bałtyku systematycznie się podnosi i jest średnio o 4 stopnie cieplejsza niż jeszcze na początku lat dwutysięcznych.
Miejscowości z ciepłą morską wodą
- Sopot
- Międzyzdroje
- Świnoujście
- Władysławowo
Najpopularniejsza wśród Polaków forma wypoczynku, jaką są wczasy nad morzem oznacza coraz częściej spędzenie urlopu właśnie nad Bałtykiem. Polskie morze jest w coraz większym stopniu doceniane nie tylko przez rodzimych turystów, ale przyciąga coraz więcej gości z innych państw, którzy doceniają piękno nadmorskich plaż i coraz atrakcyjniejszą infrastrukturę turystyczną. Turyści mogą wybierać w bogatej ofercie zarówno noclegowej, gastronomicznej jak i kulturalnej i to nie tylko latem, ale przez cały rok.