Jak przygotować biwak doskonały?

biwak

Views: 3

0
(0)

Nie ma nic przyjemniejszego niż urlop na łonie natury. A szczególnie, gdy spędzamy go pod namiotem. Długie letnie noce, własnoręcznie przyrządzone proste posiłki, czy wreszcie podziwianie nocnego nieba pełnego gwiazd – byle tylko na chwilę wyrwać się z miasta… By jednak biwak się udał, musimy go solidnie przygotować. Dla tych, którzy robią to po raz pierwszy, przygotowaliśmy kilka porad:

Jak się spakować na biwak?

Przede wszystkim pamiętajmy dokąd się udajemy i jakiej pogody możemy się tam spodziewać. Do warunków dopasujmy rzeczy, które zabierzemy. Podczas biwaku ma nam być przede wszystkim wygodnie i przyjemnie. Nie warto zabierać więc dodatkowych ubrań, które nie spełnią się w tych warunkach.  Dwie dodatkowe pary skarpetek bardziej się przydadzą, niż kolejny ulubiony T-shirt. By wszystko się pomieściło skarpetki możemy ukryć w parze zapasowych butów, a ubrania zrolować.

Gdzie spędzić noc i co jeść?

W Polsce obowiązuje zakaz biwakowania na terenie Parków Narodowych i Krajobrazowych i poza miejscami do tego wyznaczonymi. Jeśli zechcemy rozbić namiot w lesie lub na plaży, będziemy musieli (zgodnie z prawem) uzyskać pozwolenie od właściciela terenu (często jest to Nadleśnictwo lub Urząd Morski). Zawsze możemy jednak skorzystać z oferty jednego z pól namiotowych, czy kempingów.

Przy rozbijaniu namiotu warto zwrócić uwagę na specyfikę danego miejsca, a szczególnie czynników takich, jak wiatr,  deszcz, czy słońce.

Co jeść i jak gotować?

Ogień jest Waszym sprzymierzeńcem, pozwoli Wam się ogrzać i zapewni światło, a jego rozpalenie nie jest wcale trudne. Świetnie sprawdzą się tu czipsy, czy korek zatopiony w alkoholu. Połóżcie na nich kilka zebranych gałązek i voila!

Mając rozpalone ognisko, móżemy zająć się posiłkiem. Na pewno warto zaopatrzyć się w jedzenie w puszkach, czy zupki instant, dzięki którym zaoszczędzimy czas.
Z drugiej strony wiele pysznych dań możemy upiec na folii aluminiowej. Nie zajmie ona dużo miejsca, a zastąpi nam patelnię, na której usmażymy mięso, czy jajka. Zupełnie jak w domu.

Sposoby na komary

Na koniec pozostaje nam już tylko odstraszyć wszechobecne owady. Dzięki kilku prostym trickom, jak choćby wrzucenie do ognia gałązek szałwii, czy trawy cytrynowej, będziemy mogli w spokoju rozkoszować się bliskością natury.

źródło: https://www.shopalike.pl/biwakowe-tricki

Podobał Ci się wpis?

Kliknij gwiazdkę i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nie oddano głosów. Kliknij i bądź pierwszy!

Views: 1 0 (0) Na wakacyjny spływ kajakowy koniecznie musisz zabrać dobry krem z filtrem to podstawa! Odpowiednio dobrane kremy przeciwsłoneczne nie tylko ochronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV ale i będą wspomagać opaleniznę. Czy trzeba je mieć na wodzie? Oczywiście!
Kajakarze wybierający spływy kajakowe jako sposób na urlop niemal zawsze pamiętają o zabraniu ze sobą kremu do opalania. Po co, skoro nie leżą na plaży? Dobre pytanie!
Całodzienne siedzenie w kajaku wystawia na słońce brzuch, ramiona, głowę i twarz kajakarza – a ponieważ “na wodzie” i “w ruchu” najszybciej się opala, to brak kremu do opalania może doprowadzić do poważnych poparzeń. Zabranie kremu jest więc absolutną podstawą!
Podstawowe informacje o kremach z filtrem
Krem ochronny – np. mleczko do opalania albo olejek, zawierają SPF (Sun Protecion Factor – faktor ochrony przeciwsłonecznej) 15 albo mniejszy. Im mniejsze oznaczenie SPF na kremie, tym mniejsza ochrona przed szkodliwym promieniowaniem (Np. SPF 4 zatrzymuje ok. 50% promieniowania, a SPF 2 już tylko do 30% – a nawet mniej).
Bloker słoneczny – każdy produkt, który ma w sobie więcej PSF 30 lub większe (są to już środki o naprawdę wysokiej ochronie przed promieniowaniem – zatrzymują 97-99,5% promieniowania!) . Szczególnie polecane dla osób o jasnej karnacji i wrażliwej skórze – idealnie sprawdzą się na kajaku i podczas całodziennych spływów kajakowych.
Zwracaj uwagę na to, by krem, który wybierasz miał oznaczenie o ochronie przed UVA, UVB, i SPF więcej niż 15
Zamiast oznaczenia SPF możesz na kremach do opalania znaleźć też symbole: LSF, IP, UVB, BF, SF, FP, – oznaczają one dokładnie to samo co SPF!
Zasady używania kremów z filtrem:

Im jaśniejsza cera tym krem o wyższym faktorze SPF
Włosy blond i rude – jasna karnacja – częstsze poparzenia = krem o wyższym faktorze SPF (na kajaku nie wolno tego lekceważyć!)
Nawet najmocniejszy filtr nie daje 100% ochrony, więc mimo posmarowania się dobrym kremem – nie leż na słońcu kilka godzin!
Jeśli dużo pływasz – wybierz wodoodporny krem z filtrem i powtarzaj jego nakładanie co 2-3 godziny
Masz uczulenia lub jesteś alergikiem? – znajdź dla siebie tzw. hipoalergiczny krem z filtrem, najlepiej bezzapachowy
Kremy – najlepiej dla dorosłych, spraye przeciwsłoneczne – dla ruchliwych dzieci, sztyfty – do ust (warto mieć na kajaku, tu usta mogą się szybko spiec)

Opalaj się latem i korzystaj ze słońca, ale najpierw dobrze się do tego przygotuj:)
Podobał Ci się wpis? Kliknij gwiazdkę i oceń go! Prześlij ocenę Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0 Jeszcze nie oddano głosów. Kliknij i bądź pierwszy! […]

Views: 1 0 (0) Wkroczyliśmy właśnie w Erę Wodnika symbolizującą wiele pozytywnych zmian, które czekają ludzkość, w tym większą troskę o naszą planetę, więcej tolerancji i szacunku do innych. Dlatego życzymy Wam pozytywnych wibracji i spędzenia kilku wolnych świątecznych dni na planowaniu cudownego przyszłorocznego urlopu, nad którymś z czystych polskich jezior oczywiście 🙂
Podobał Ci się wpis? Kliknij gwiazdkę i oceń go! Prześlij ocenę Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0 Jeszcze nie oddano głosów. Kliknij i bądź pierwszy!
[…]


Views: 1 0 (0) Lato to doskonały czas na wszelkiego rodzaju wyjazdy nad wodę. Kiedy pogoda sprzyja, gdy woda jest tak ciepła, że moglibyśmy z niej nie wychodzić, warto skorzystać ze sprzyjającej aury i wybrać się całą rodziną nad wodę. A jeżeli dodatkowo nie lubicie spędzać wolnego czasu biernie, nad wodą czekają niesamowite sporty. Możecie wybrać jazdę na rowerku wodnym, pływanie kajakiem, tradycyjne pływanie w towarzystwie rodziny bądź wybrać zupełnie coś innego – nowoczesną i doskonałą deskę SUP aqua marina monster.
Co to jest SUP?
SUP to skrót od angielskiej nazwy deski do pływania, a dokładnie nazywa się ona stand up paddle board. Pływanie na desce SUP polega na wiosłowaniu na stojąco, utrzymując równowagę na desce. Jeżeli wybierzecie deskę SUP aqua marina monster, oprócz standardowego pływania na stojąco, będziecie mogli także pływać w pozycji siedzącej, dodatkowo zabierając jeszcze jedną osobę. Deska ta jest wyjątkowo wytrzymała i może udźwignąć rodzica z małym dzieckiem, bądź dwoje ludzi, jeżeli chcemy pływać z naszą drugą połówką. Tutaj warto wskazać, że deska SUP ma kilka wariantów. Jest to wariant podstawowy, na którym pływa się właśnie w pozycji stojącej, wariant z siedziskiem, dzięki któremu możemy pływać po wodzie w pozycji siedzącej, czując się stabilniej i wkładając w ten sport wodny mniej wysiłku. Ostatnią opcją jest zestaw kajakowy, dzięki któremu możemy pływać na desce SUP jak w kajaku.
Deska oczywiście jest bardzo stabilna, jest to dmuchana deska do pływania, dzięki czemu bez problemu zmieści się w samochodzie, a już nad wodą z łatwością ją napompujemy i wypłyniemy na akwen wodny. W zależności od tego, jaki rodzaj sportu preferujemy, możemy zakupić wersję podstawową deski aqua marina monster, bądź dobrać dodatkowe akcesoria, dzięki którym zyskamy możliwość siedzenia na desce bądź pływania z wiosłem niemalże jak w kajaku. Pływanie na desce SUP jest banalnie proste i mogą to robić nawet kilkuletnie dzieci, pod warunkiem, że są pod opieką osób dorosłych.
Czy deska SUP jest dla każdego?
Spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy deska SUP jest właściwą atrakcją i sprzętem sportowym dla każdego? Czy istnieją jakieś ograniczenia wiekowe? Czy trzeba być wyjątkowo wysportowanym. Mamy dla was doskonałą wiadomość. Deska SUP aqua marina monster jest dla każdego. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mogą na nich pływać nawet małe dzieci pod opieką dorosłych, nie trzeba być wysportowanym ani mieć żadnych uprawnień na deskę SUP. Oczywiście, jak z każdym sprzętem sportowym, także z deską SUP należy się oswoić i nauczyć pływać, ale jest to wyjątkowo proste i pływania na tejże desce może nauczyć się każdy.
Rozrywka i bezpieczeństwo
Skoro deska SUP dostępna jest dla wszystkich, jest ona także wyjątkowo bezpieczna. Dzieci pływają pod opieką dorosłych, ale wyposażone w kapok, nawet jeżeli znajdą się w wodzie, nic strasznego im nie grozi. Dla początkujących polecamy pływanie na desce SUP przy brzegu, a kiedy nauczymy się już sterować i utrzymywać właściwą równowagę, będziemy mogli z powodzeniem wypłynąć nieco dalej w akwen wodny. Dla początkujących mamy także opcję z siedziskiem, dzięki czemu można pływać także na siedząco. Czy deska SUP jest dla Ciebie? Tak, z pewnością to doskonały sprzęt sportowy dla Ciebie i całej rodziny, dlatego warto zainwestować i zakupić ten sprzęt sportowy, aby cieszyć się doskonale spędzonym czasem na kąpielisku wodnym. Ponieważ wspomniana deska SUP aqua marina monster to opcja pompowana, nie musisz martwić się o dodatkowy bagażnik samochodowy czy przyczepkę do przewożenia deski. Z powodzeniem zmieści się ona w każdym bagażniku, a już po dojechaniu do kąpieliska można deskę łatwo i szybko napompować, aby po dłuższej chwili cieszyć się z doskonałej rozrywki nad wodą.
Podobał Ci się wpis? Kliknij gwiazdkę i oceń go! Prześlij ocenę Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0 Jeszcze nie oddano głosów. Kliknij i bądź pierwszy!
[…]


Views: 1 0 (0) Kolonie żeglarskie, a może obóz sportowy — patrząc na oferty biur podróży, można być pewnym tego, że jest w czym wybierać. Jeżeli tylko dziecko ma chęć, to jak najbardziej można wysłać je na taki wyjazd, dzięki czemu można być pewnym tego, że dziecko nie będzie narzekać na nudę. Czy warto wysłać młodzież na kolonię żeglarską? Warto się temu przyjrzeć.
Samodzielny wyjazd
Chociaż w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziecko jest już gotowe na samodzielny wyjazd. W przypadku starszych pociech, które mają już po naście lat, raczej takich wątpliwości mieć nie będziemy. Wątpliwości mogą pojawiać się w przypadku dziecka, które ma poniżej dziesięciu lat. Tak, ciężko tak naprawdę ocenić, czy dziecko będzie gotowe na taki wyjazd. Może być, a może nie być. Jak się tego dowiedzieć?
Warto zapytać się samego dziecka uczciwie, czy jest gotowe na to, aby podjąć takie wyzwanie. Może się bowiem okazać, że wcale tak nie jest. W takich wypadkach nie ma co przekonywać dziecka do tego, aby to zechciało zmienić swoją decyzję. Jeżeli dziecko czuje, że na razie nie chce jechać, to powinno zostać pod opieką rodziców.
Wakacje na wodzie
Kolonie żeglarskie to jedna z najnowszych propozycji, dzięki której można zapewnić dziecku udany wyjazd. W zdecydowanej mierze na takie kolonie zapraszane są nieco starsze dzieci — takie, które mają już przynajmniej po naście lat. Ten dziesiąty rok życia to takie minimum. Czy warto zapisać dziecko na taki obóz? Jak najbardziej.
W szczególności, jeżeli ono samo daje takie sygnały, że żegluga to jest coś, co mu się bardzo podoba. Niektóre dzieci dosłownie “wypijają” pasję do żeglugi wraz z mlekiem matki. Jeżeli tak jest faktycznie, to tym bardziej należy skorzystać z okazji. Dzięki temu podczas wyjazdu będzie można poznać żeglugę od podstaw. Będzie to dla dziecka doskonała przygoda.
Do tego, zdecydowana większość ośrodków umożliwia zainteresowanym (po ukończeniu określonego roku życia) zdobycia poszczególnych patentów, które w przyszłości mogą otworzyć drzwi do samodzielnej żeglugi.
Żegluga w Polsce
Jeżeli ktoś myśli, że kolonie żeglarskie związane są z wielkimi kosztami, ponieważ należy wysłać dziecko na wyjazd zagraniczny, to jest w ogromnym błędzie.
Otóż takie wyjazdy organizowane są często na terenie Polski — najczęściej na Mazurach, gdzie można znaleźć przepiękne jeziora (o czym chyba każdy doskonale wie). Osoby, które na co dzień pasjonują się żeglugą doskonale wiedzą, że Mazury to prawdziwa mekka dla wszystkich pasjonatów tego sportu — chociaż nie tylko Mazury można brać pod uwagę.
Również nad Bałtykiem można znaleźć specjalnie przygotowane ośrodki do tego, aby żeglugę uprawiać. Nawet jeżeli chodzi o dzieci. Tak, jak najbardziej takie wyjazdy organizowane są również za granicą i można o nich pomyśleć. Jeżeli ktoś obawia się o koszty (a nie daj Boże, dziecko się odstanowi), to jak najbardziej może posłać dziecko na wyjazd w Polsce. Faktycznie, jeżeli dziecko dłużej będzie interesować się żeglugą, to można pomyśleć o zagranicznych koloniach.
Artykuł powstał we współpracy z firmą organizującą obozy żeglarskie Błękitny Piotruś.
Podobał Ci się wpis? Kliknij gwiazdkę i oceń go! Prześlij ocenę Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0 Jeszcze nie oddano głosów. Kliknij i bądź pierwszy!
[…]


Views: 2 0 (0) Trzydniowe regaty w ramach Mistrzostw Polski PSKO rozpoczną się 19 sierpnia – baza na Wyspie Ostrów – jezioro Siecino na Pojezierzu Drawskim.
Startuje klasa Optimist do lat 11, klasa ISA 407 do lat 17 oraz ISA Senior.
Zapisy przyjmowane są do 17.08.2016, a po tym terminie w biurze regat.
Szczegółowe informacje pod nr tel: 509 332 287
Podobał Ci się wpis? Kliknij gwiazdkę i oceń go! Prześlij ocenę Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0 Jeszcze nie oddano głosów. Kliknij i bądź pierwszy!
[…]


Views: 2 0 (0) Zgodnie z zasadą – przede wszystkim dystans, wydaje się nam, iż jest to idealny pomysł na spędzenie bezpiecznego urlopu w czasach pandemii.
Widać, że konstruktorowi tego lokum nie zabrakło pomysłowości 🙂

Podobał Ci się wpis? Kliknij gwiazdkę i oceń go! Prześlij ocenę Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0 Jeszcze nie oddano głosów. Kliknij i bądź pierwszy! […]