Jak wybrać wagę wędkarską? Poradnik 2018

waga wędkarska

Każdy szanujący się wędkarz jest zobowiązany do ważenia swojej zdobyczy. Właśnie dlatego warto posiadać własną wagę wędkarską. Jak wybrać odpowiednią dla siebie wagę? Poniżej przyjrzymy się kilku możliwym wariantom.

Waga dla wędkarza – konieczny element wyposażenia

Zważywszy na fakt, iż Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb oprócz wymiarów ochronnych, przewiduje także dzienne limity wagowe dla niektórych gatunków, jak okoń czy płoć, waga wędkarska stała się nieodzowną częścią ekwipunku. Poza tym zawsze warto sprawdzić, czy właśnie złowiony olbrzym nie jest przypadkiem rekordowy dla danego zbiornika. Waga wędkarska przyda się także każdemu wielbicielowi dokumentowania swoich osiągnięć – żaden dzienniczek połowów nie będzie pełen bez masy złowionej ryby. Można ją także wykorzystywać do ważenia innych rzeczy, np. zanęty czy nawet marchewki w domowej kuchni. Jednak nie samą wagą wędkarz stoi – niezbędne akcesoria podczas połowu zakupisz bez wychodzenia z domu, w sklepie internetowym Tanie Wędkarstwo.

Rodzaje wag dostępnych na rynku

Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli wag, dostępnych w szerokim przedziale cenowym – od kilku do kilkuset złotych. I choć jest ich tak dużo, można je zasadniczo podzielić na dwa rodzaje – mechaniczne (analogowe) i elektroniczne (cyfrowe).

Wagi mechaniczne

Stary, dobry analogowy mechanizm. Najprostsze wagi tego typu to po prostu sprężyny z hakiem i podziałką na obudowie. Z trafnością pomiaru bywa różnie, szczególnie w przypadku tych najprostszych, a zarazem najtańszych opcji – zdarza się, że ważąc kilka razy to samo, za każdym razem wynik będzie inny. Większość dostępnych obecnie wag mechanicznych jest wyposażona w skalę zegarową. Na rynku można znaleźć wiele modeli, różniących się nie tylko materiałami, z których je wykonano, lecz także maksymalną masą, jaką można nimi zważyć. Jest to bardzo szerokie spektrum obejmujące wartości od 5 (czasem nawet 3) do 150 kg. Dokładność skali zależy w głównej mierze od maksymalnego obciążenia wagi – można przyjąć, że jest to średnio około 20 – 25 g.

Waga wędkarska, co oczywiste, narażona jest na działanie wilgoci, chociażby w przypadku łowienia w deszczu, lub nawet pełne zanurzenie w wodzie, np. gdy podczas wędkowania z łódki wypadnie z ręki do akwenu. Dla wag mechanicznych nie jest to wielki problem, gdyż są wodoodporne – szczególnie, gdy wykonano je z nierdzewnych materiałów. Dlatego będą służyć tak samo dobrze przez wiele lat, niezależnie od warunków pogodowych i liczby przypadkowych kąpieli.

Wagi elektroniczne

Wciąż rozwijający się postęp technologiczny nie ominął także wag. Te akcesoria wędkarskie wyposażone są w elektroniczne układy wskazujące, wyświetlające wynik na podświetlanych ekranikach LCD. Bez problemu zmieszczą się w kieszeni. Niewątpliwą zaletą tego typu wag jest wielofunkcyjność. Prócz tak trywialnych, acz praktycznych opcji jak tarowanie, urządzenia te pozwalają wybrać jednostki, w których wyświetlany będzie wynik – standardowo są to kilogramy i funty, choć czasem trafiają się bardziej dla nas egzotyczne przypadki jak np. kamienie (stone). Dokładność ważenia najczęściej sięga 10 g, choć zdarzają się wagi o wyższej precyzji (a tym samym cenie). Wiele modeli ma funkcję Hold, umożliwiającą zachowanie wyniku pomiaru, czasem nawet do dziesięciu wstecz. Coraz częściej mają także wbudowany termometr o niepowalającej dokładności do 2°C. Podobnie jak wagi analogowe, te elektroniczne również mają ograniczenia maksymalnych ważonych ciężarów – zwykle jest to od 10 do 150 kg, zależnie od modelu.

Wszystkie te technologiczne dobrodziejstwa wymagają zasilania bateriami. W ich przypadku także bywa różnie – od zwykłych AAA po CR2032. Może się to wydawać problemem, jednak wiele modeli przechodzi w stan uśpienia przy dłuższym czasie nieużywania, pozwalając oszczędzać energię podczas połowów. Z drugiej strony, jeśli wybierasz się na ryby tylko od święta, może się okazać, że bateria wyczerpała się w międzyczasie – należy sprawdzać poziom energii przed wyruszeniem z domu, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. O ile wymaganie źródła zasilanie nie jest do końca takie złe, tak fakt, iż wagi elektroniczne nie są wodoodporne stanowi poważny minus tych urządzeń. Co prawda wśród droższych modeli trafiają się wodoszczelne, jednak przypadkowa kąpiel w większości kończy żywot tego sprzętu.

Ile kosztuje dobra waga na ryby?

Waga wędkarska, jak większość sprzętów, ma przede wszystkim spełniać swoją funkcję. Jeśli poza tym zależy Ci na niezawodności, warto zainwestować nieco więcej i mieć pewność, że spełni Twoje oczekiwania.

Przyzwoitą wagę mechaniczną do 30 kg bez problemu nabędziesz za kwotę nieprzekraczającą 50 złotych. Modele o wyższych ograniczeniach wagowych, ze szczególnym wskazaniem na 150 kg, to wydatek rzędu 80 – 100 złotych.

Jak nietrudno się domyślić, za postęp technologiczny trzeba zapłacić więcej. Dobrą wagę elektroniczną do 40 kg można dostać w przedziale cenowym 50 – 100 złotych. Te do 50 kg to już kwestia ponad 100 zł, modele do 150 kg zbliżają się do 200 zł. Jeśli chcesz mieć pewność, że nabyłeś absolutnie najlepszy sprzęt, np. firmy Fox, musisz wyłożyć już kilka setek.

Przez dzienne limity wagowe dla niektórych gatunków ryb, waga wędkarska stała się sprzętem niezbędnym każdemu wędkarzowi. Do wyboru są dwa typy – mechaniczna i elektroniczna. Ten pierwszy przekonuje głównie wodoodpornością, drugi zaś wielofunkcyjnością. Dobrą wagę można nabyć za kwotę do 100 złotych.

Views: 0

Pokrowce, worki i plecaki wodoszczelne przydadzą się nie tylko na kajaku, ale i podczas długich, wakacyjnych spacerów. Piechur z pewnością doceni je w chwili, gdy z nieba lunie rzęsisty deszcz…co podczas szalonej, wakacyjnej pogody zdarza się całkiem często. Dlatego, przed wyruszeniem na podbój spacerowych ścieżek warto co cenniejszy rzeczy włożyć do wodoszczelnego plecaka czy torby nieprzemakalnej.
W takim pokrowcu można bezpiecznie przechować nie tylko podstawowe dokumenty, ale i wartościowy aparat fotograficzny, telefon komórkowy, pieniądze, podręczną elektronikę typu mp3, walkman czy ipod oraz suche ubrania (tak na wszelki wypadek).
Do odpowiedniej wielkości pokrowca można również włożyć książkę, notatnik, mapę, kompas czy turystyczny przewodnik.
Warto mieć podczas wyprawy na długi spacer:

Worki i pojemniki wodoodporne
Wodoszczelne pokrowce
Plecaki wodoodporne i schowki na dokumenty
Folie- worki wodoodporne

Przezorny zawsze zabezpieczony;)
Views: 1 […]

Wakacje pod żaglami dostarczają niezapomnianych wrażeń i należą do ulubionych wakacyjnych wspomnień. Wie o tym każdy, kto choć raz spróbował takiej formy wypoczynku, a ci, którzy jeszcze tego nigdy nie doświadczyli, powinni koniecznie wprowadzić żeglarską przygodę do swojego urlopowego kalendarza.
W Polsce najlepsze warunki do żeglowania są oczywiście na Mazurach, choć i w zachodniej Polsce nie brakuje dużych jezior. Mazury jednakże idealnie nadają się na dłuższy pobyt, który spędza się na żeglowaniu po wielu łączących się ze sobą jeziorach.
Podstawy przed żeglowaniem na Mazurach
By bezstresowo podziwiać ląd z pokładu płynącej żaglówki trzeba pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego jachtu do umiejętności załogantów oraz dobranie żaglówki w zależności od tego jaka grupa będzie nią podróżować. Oczywiście sprawą bezdyskusyjną jest wyczarterowanie jachtu kabinowego, co umożliwia spędzanie nocy w dowolnie wybranych miejscach oraz skutecznie chroni przed niespodziewanym załamaniem pogody.
Jeśli nie posiada się jeszcze umiejętności i doświadczenia w sterowaniu łódką dobrze jest zacząć od jachtu Antila 24 ze stanowiskiem sternika zapewniającym doskonałą widoczność nawet podczas obecności całej załogi na pokładzie. Jacht jest prosty w obsłudze nawet dla samotnego żeglarza, a polecany szczególnie rodzinom z dziećmi.
Z kolei starsi żeglarze preferujący komfort, wygodę i solidną konstrukcję pływającej jednostki powinni rozważyć model Antila 26. Dobrze się nim manewruje w portach, a dzięki pomysłowej zabudowie wnętrza zapewnia uczestnikom odpowiednie warunki podczas długich wypraw.
A jeśli żeglowanie to poszukiwanie bardziej ekstremalnych doznań, trzeba wybrać łódkę, która potrafi odpowiednio szybko mknąć po falach, łącząc doskonałe właściwości żeglugowe z komfortem mieszkalnym. Model Maxus 20 jest takim jachtem, a jego sportowe możliwości potwierdzają liczne sukcesy regatowe. O jego klasie świadczą liczne, pozytywne opinie użytkowników oraz praktycznie brak tego modelu w tzw. ofertach „last minute”.
Po dopasowaniu jachtu do własnych umiejętności pozostaje tylko odpowiednio wczesna jego rezerwacja w firmie wynajmującej żaglówki.  Nie warto z tym czekać na ostatnią chwilę, tym bardziej, że tegoroczne lato większość rodaków spędzi w Polsce i w sezonie ciężko będzie wyczarterować dobrą żaglówkę.
Views: 1
[…]


Z  dwumetrowego pnia, który został po wyciętej z powodu chorób topoli, czaplinecki rzeźbiarz Edward Szatkowki tworzy postać Wodnika.
Efekty pracy można podziwiać w Czaplinku przy ul. Jeziornej nad jeziorem Drawsko.
Dobry pomysł samorządowców z Czaplinka na pozostawienie śladu po wiekowym drzewie:)
Views: 2
[…]


W sobotę 24 czerwca 2017 r. odbędą się wiosenne regaty żeglarskie w klasach T1, T2, T3, TR, Omega, Optymist, otwartopokładowe i katamarany.
Otwarcie regat o godz. 10.15, a więcej informacji u Komandora Klubu Lumel  pod nr tel. 604 216 486
Gdzie przenocować nad jeziorem Niesłysz zobacz tu:
Views: 1
[…]


W czasie żeglowania w upalne, słoneczne dni, kiedy słońce razi w oczy i zaburza widoczność, okulary są niezbędne! Dobre okulary polaryzacyjne nie tylko poprawią pole widzenia żeglarza, ale i ochronią jego oczy przed muszkami, których zwykle sporo jest nad jeziorem.
Wybierając okulary przeciwsłoneczne na żaglówkę czy na jacht warto pamiętać o tym, by ich oprawki były raczej w mocniejszych, nawet jaskrawych kolorach, niż w czymś super maskującym, czy podobnym do jasnego wykończenia żaglówki.
Podczas żeglowania nie musimy wtapiać się w tło, a łatwiej będzie znaleźć okulary jaskrawe, odłożone gdzieś na rufę, czy brzeg łodzi niż szukać okularów np w białych czy bladoniebieskich oprawkach:).
Dobre okulary na żagle są

Wyprofilowane, – nie będą się zsuwać się z oczu i jednocześnie nie będą uciskać głowy (okulary żeglarza nie mogą być niewygodne!)
Odpowiednio lekkie (zbędny ciężar jest niepotrzebny)

Dla większej pewności można je zaczepić na gumkę czy sznureczek, ale jeżeli są dobrze dopasowane to nie trzeba będzie dodatkowych zabezpieczeń na wypadek ich zsuwania się z głowy.
Views: 1 […]

Wędkarstwo to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, dlatego nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę z łowieniem ryb. Niezależnie od tego, czy stawiasz swoje pierwsze kroki z wędką, czy jesteś już wytrawnym graczem, musisz wyposażyć się w niezbędny sprzęt i akcesoria. Potrzebujesz zatem sprawdzonego sklepu wędkarskiego, w którym skompletujesz ekwipunek. Rynek oferuje wiele punktów handlowych w tym obszarze, jednak jak wybrać najlepszy sklep wędkarski? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę.
Dobry sklep wędkarski oferuje szeroki asortyment
Zakupy mogą być uciążliwe, szczególnie jeśli musisz skompletować niezbędny zestaw w różnych sklepach. Cierpi na tym Twój czas i portfel – dojazdy do kolejnych punktów handlowych to niemały wydatek, a w przypadku zakupów online to dodatkowy koszt dla kilku wysyłek.
Dlatego też powinieneś znaleźć sklep wędkarski z profesjonalnym, szerokim asortymentem, dzięki któremu szybciej i prościej dopasujesz do swoich potrzeb niezbędne akcesoria. Ważne, by punkt handlowy oferował sprzęt sprawdzonych i cenionych na rynku producentów – to gwarancja jakości i wytrzymałości. Nie da się ukryć, że ceny także są ważne, dlatego przeglądając asortyment sklepów, zwróć szczególną uwagę na ten, który łączy wysoką jakość z atrakcyjną ceną.
Profesjonalne doradztwo w standardzie i świetne opinie
Sklep wędkarski to nie tylko asortyment dopasowany do potrzeb. To przede wszystkim pasja i wiedza personelu. Fachowe doradztwo obsługi przyda się szczególnie początkującym, jednak nierzadko doświadczeni gracze również potrzebują porady. Wybierz zatem sklep, w którym możesz na nią liczyć. Miejscem prowadzonym przez specjalistów jest np. e-sklep https://cal22.pl/ – jego pracownicy to prawdziwi pasjonaci, których pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu i akcesoriów będzie nieoceniona.
Poza wiedzą obsługi sklepu, dzięki której wybierzesz najlepsze komponenty swojego zestawu, dobrze jest sprawdzić przed zakupami opinie innych wędkarzy na temat wybranego przez Ciebie punktu handlowego. Ludzie szczególnie chętnie dzielą się negatywnymi doświadczeniami, jednak coraz częściej decydują się także na zostawienie pozytywnych informacji zwrotnych na temat sklepu.
Sklep wędkarski – stacjonarny czy online?
Rozwój handlu sprawił, że profesjonalny sprzęt wędkarski możemy znaleźć zarówno stacjonarnie, jak i online. Zakupy w Internecie zyskują na popularności i nie ma w tym nic dziwnego – to ogromna wygoda i oszczędność czasu. W sklepie wędkarskim online nie obowiązują godziny otwarcia, co umożliwia przeglądanie i wybieranie asortymentu o każdej porze, na wszelkiego rodzaju urządzeniach z dostępem do Internetu. Dodatkowo w tym przypadku masz możliwość wygodnego porównania cen z konkurencją. Ogromnym atutem sklepu wędkarskiego online jest również dostawa prosto pod drzwi.
Sukces połowu to składowa wielu czynników. Szczególnie ważne jest jednak dobranie odpowiedniego i wydajnego sprzętu. Postaw na sklep z szerokim asortymentem, przyjaznymi warunkami zakupów i profesjonalnym doradztwem i już dziś skompletuj swój wędkarski ekwipunek.
Materiał zewnętrzny
Views: 0
[…]