Jezioro Jelenie

Jezioro Jelenie

Jezioro Jelenie to najmniejszy, wyjątkowo pięknie położony akwen jezior wdzydzkich na Kaszubach. Stworzone dla żeglarzy, kajakarzy, piechurów i miłośników aktywnego wypoczynku na wodą. Warto wybrać je na start urlopu na Kaszubach!

Noclegi nad jezioremJelenie (j. Wdzydzkie)

Garść przydatnych informacji o jeziorze Jelenie

 

Mapa, położenie jeziora Jelenie

Jezioro  Jelenie (zobacz na mapie), to najmniejszy i najbardziej wysunięty na północ akwen wchodzący w skład Morza Kaszubskiego, zwanego też Krzyżem Jezior Wdzydzkich. Łączy się z jeziorem Radolne, Gołuń i j. Wdzydze. Jest to jezioro rynnowe, przepływowe, leżące na terenie Borów Tucholskich, w tzw. Wdzydzkim Parku krajobrazowym. Powierzchnia samego jeziora Jelenie wynosi 71 hektarów, maksymalna głębokość dochodzi do 18-19m, a długość 2,8 km.

Jeziora Wdzydzkie mapa
Jeziora Wdzydzkie mapa

Ciekawa linia brzegowa, półwyspy, cypelki oraz tereny , które można zobaczyć tylko z wody (od strony lądu w wielu miejscach zachodniego brzegu dostęp utrudniają tu prywatne działki).

Miejscowości turystyczne w najbliższej okolicy jeziora: Wdzydze Kiszewskie, Czarlina, Skoczkowo.

Półwysep między jeziorami Jelenie i Radolne
Szczyt wieży widokowej we Wdzydzach Kiszewskich

Jezioro Jelenie na pewno spodoba się żeglarzom: zlokalizowano na nim kilka sporych przystani, gdzie można zarówno wynająć żaglówkę, jak i przycumować tu własną.

Żeglowanie i warunki na jeziorze

Dzięki temu, że j. Jelenie jest połączone z pozostałymi jeziorami Krzyża Wdzydzkiego – żeglowanie tu to czysta przyjemność (ogromny teren do opłynięcia). Razem ten potężny akwen zwany jeziorami Wdzydzkimi lub Morzem Kaszubskim, stanowi doskonałe miejsce na spędzenie wakacji pod żaglem, więcej informacji tutaj:

Port jachtowy - jezioro Jelenie
Żaglówką po jeziorze Jelenie
Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Dla piechura. Od strony Wdzydz Kiszewskich (skanseny, zabytki kaszubskie, atrakcje), przez praktycznie cały wschodni brzeg jeziora Jelenie biegnie czerwony Szlak Kaszubski dla pieszych. Odcinek kościersko-wdzydzki. Trasy spacerowe ciągną się na całym szlaku ok. 131 km. Przy j. Jelenim są to ścieżki leśne, przybrzeżne (z pięknymi widokami) i polne. Niedaleko biegnie też piesza ścieżka przyrodnicza we Wdzydzach Kiszewskich.

Dobre warunki dla rowerzystów. To tereny, które wyjątkowo ciekawie zwiedza się z roweru, zwłaszcza, że różnice wysokości są w okolicy zmienne. Raz płasko i wygodnie, innym razem trzeba się nieco piąć pod górkę.

Dla kajakarzy: jak najbardziej, bardzo dobre warunki. Na miejscu można wypożyczyć kajak, opłynąć jezioro Jelenie i udać się dalej – na pozostałe jeziora wdzydzkie. Na dłuższą wyprawę warto zarezerwować tu co najmniej kilka dni. Wakacje na kajaku to w tych regionach prawdziwa bajka!

Żeglowanie na jeziorze Jelenie
Kajakarze na jeziorze Jelenie
Przystań nad jeziorem Jelenie, przy skrzyżowaniu z jeziorami Gołuń i Radolne

Wędkowanie, opłaty, zezwolenia

Jezioro Jelenie dla wędkarzy: jak najbardziej, choć tak jak i w pozostałych jeziorach wdzydzkich z rybą bywa różnie. Wg wykazów w tych jeziorach są: okonie, płocie, leszcze, liny, sandacze. Są również szczupaki, kiełbie, różanki, ukleje a nawet węgorze. Gorzej z ich wielkością: zwykle są to mniejsze sztuki (tak udało nam się dowiedzieć od wędkarzy „złapanych” na trasie podróży w 2012.

Gdzie kupić zezwolenia na łowienie?:

  • Zakłady Rybackie „Wdzydze” Sp.z o.o, w Czarlinie (zarządzający).
  • Ośrodek Hodowlany w Grzybowskim Młynie.
  • Sklepy wędkarskie w Kościerzynie i Dziemianach.
  • Określone Ośrodki wypoczynkowe w Gołuniu, nad j. Sudomie i nad j. Wdzydze.

Informacje dla wędkarzy pod tel: 58-686-11-89

Zezwolenia na łowienie sprzedawane są na : 2 wędki z brzegu lub spinning z brzegu oraz 2 wędki z łodzi lub spinning z łodzi. Cennik za rok 2022 na jeziorze Jelenie sprawdź tutaj. Taniej wychodzi na wszystkie wody i oczywiście okres dłuższy niż 1 dzień.

Jezioro Jelenie - panorama
Jezioro Jelenie, z prawej Wdzydze Kiszewskie

Warto przyjechać tu na wakacje! Zarówno samo jezioro Jelenie na Kaszubach, jak i jeziora z którymi się ono łączy to miejsca piękne, pełne kaszubskich klimatów. Jest tu to “coś”, co chce się czuć podczas urlopu nad jeziorem.

Views: 27

Życzymy wszystkim fanom jezior udanego Nowego Roku 2019, a w szczególności wspaniałego urlopu nad wodą:)
Views: 1
[…]


Na ryby bez wędki? Nie ma mowy! Każdy dobry wędkarz ma przy sobie zawsze kilka typów wędek (zależnie od tego co, gdzie i jak chce łowić). Jakie wędki zabrać nad jezioro i ile to nas będzie kosztowało? Wędki dla amatorów i zaawansowanych – mini przegląd.
Wędki – rodzaje wędek ich przeznaczenie

Baty  – najprostszy typ teleskopowej wędki, bez przelotek i kołowrotka, – taką najczęściej łowi się metodą spławikową właśnie na jeziorach.
Bolonki – długie wędki (5-9m), dobrze się nimi łowi na rzece (nie są polecane na stawy, gdzie z drzew zwisają nad wodą gałęzie), nurt średni i szybki.
Casting i jerking -wędki spinningowe, dostosowane do łowienia szczupaków na metodę tzw. jerkowania.
Dropshot – wędki spinningowe (odmiana), do łowienia szczupaków, sandaczy czy okonia. Mają charakterystyczną, czułą szczytówkę która pozwala na pełną kontrolę przynęty na wędce. Na wędkach Drop Shot pięknie udaje się przynętą ranną rybkę, raka, czy robaka, na co kuszą się drapieżniki. Dobrze łowi się nimi z łodzi.
Feedery – wędziska 3,30 – 3,90 m, zastosowanie tzw drgającej szczytówki. Na rzeki i jeziora, do połowu na grunt.
Gruntówki – do łowienia metodą gruntową.
Karpiowe – jak sama nazwa wskazuje, dla miłośników łowienia karpia.
Matchowe – na rzeki i jeziora, do łowienia metodą odległościową – bardzo dalekie wyrzuty.
Morskie – do łowienia ryb morskich.
Muchówki (wędki muchowe) – z włókna szklanego, do najczęściej bardzo widowiskowego łowienia tzw. metodą sztucznej muchy.
Pickery – wędki do połowu na grunt.
Podlodowe – bardzo małe, krótkie, idealne do łowienia z lodu.
Spinningowe – od 1,5 do 3m, zwykle zrobione z włókna szklanego, do łowienia drapieżników (np. szczupak), z łódki i z lądu. Tu wyróżnia się różne odmiany wędek spinningowych (w zależności od metody łowienia).
Surfcastingowe (plażowe) – umożliwiające bardzo dalekie rzuty z plaży, duża moc i wytrzymałość.
Teleskopowe z przelotkami.
Teleskopowe bez przelotek.
Tyczki (laski, nasadówki) – wędki z włókna szklanego, dla wyczynowców, z możliwością odejmowania kolejnych segmentów.
Uklejówki – wędki do szybkiego łowienia małych ryb.

Views: 1 […]

Po sobotnich opadach deszczu niedziela przywitała przybyłych nad jezioro Niesłysz (lubuskie) wymarzoną pogodą dla amatorów wszelkich sportów wodnych. Temperatura powietrza idealna – 25°, woda w jeziorze odpowiednia nawet dla największych zmarzluchów, wiatr słaby, ale nie na tyle, by nie dało się pływać na sprzętach z żaglem.
Kto zdecydował się spędzić ten dzień nad wodą mógł się prawdziwie zrelaksować.
Niżej nasza fotorelacja z niedzieli 23.08.2020

Noclegi nad jeziorem Niesłysz podpowiadamy tutaj:
Views: 3 […]

Lubisz spędzać chłodniejsze dni nad kaszubskimi jeziorami?Przygotowaliśmy dla ciebie listę 5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach, które zlokalizowane są właśnie w malowniczych okolicach tamtejszych jezior.
Wszystkie poniższe pensjonaty są ogrzewane i świetnie sprawdzą się na weekendowy wypoczynek zarówno jesienią jak i zimą.
Polecamy!
5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach

Pensjonat całoroczny Wichrowe Wzgórze nad jeziorem Kłodno

43 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Kłodno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Lakeside nad jeziorem Ostrzyckim

41 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Ostrzyckiego i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Helena nad jeziorem Wdzydze (Gołuń)

76 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Wdzydze i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Ośrodek Rodzinny nad jeziorem Szczytno

143 km od Gdańska, 183 km od Poznania

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Szczytno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Rychertówka nad jeziorem Brodno

50 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Brodno i ciekawostki z nim związane

Views: 1 […]

Odwiedziliśmy w niedzielę wielkanocną Łagów i z przyjemnościa zauważyliśmy, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Świąt poza domem. Spotkaliśmy sporo spacerowiczów  zarówno nad jeziorem Trześniowskim, jak i Łagowskim korzystających z ładnej pogody. Wprawdzie wypożyczalnie sprzętu wodnego jeszcze są zamknięte, ale na Majówkę z pewnością wszystkie będą czekać na gości chcących popływać po wodach jednego z dwu łagowskich jezior.
Niżej kilka zdjęć z wielkanocnego pobytu w Łagowie:

Przypominamy, że gdzie przenocować w Łagowie możecie sprawdzić tu:

Views: 2 […]

Jezioro Lubie i jezioro Siecino są w tym roku dozorowane przez wspólne patrole Straży Miejskiej ze Złocieńca, WOPR Powiatu Drawskiego i Państwową Straż Rybacką. Sprawdzane są m.in. uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowych oraz pozwolenia i opłaty wędkarskie.
Wspólne patrole prowadzone będą do późnej jesieni.
Views: 1
[…]