Views: 15
Leżące na terenie Pojezierza Mrągowskiego jezioro Juksty to akwen, na który trafiliśmy przypadkiem, podczas naszej czerwcowej trasy w roku 2024. Do tego zacisznego jeziora udało nam się dotrzeć od strony miejscowości Kosewo, ale można tu trafić również z kierunków: Zawada, Śniadowo i Muntowo. Dobra droga z Mrągowa do Giżycka (kierunek na wieś Muntowo) lub z Mrągowa do Mikołajek (na wieś Kosewo). Cały zbiornik ma ponad 298 hektarów powierzchni (a według niektórych danych nawet 330!).
Warto wiedzieć, że stare badania czystości, z 1992 roku, wskazywały tu na II klasę czystości wody. Na miejscu faktycznie widać, że jest ona czysta, niemniej, dość bujna roślinność przybrzeżna utrudnia w części dzikich kąpielisk wygodne wejście z brzegu do wody.
Garść przydatnych informacji o jeziorze
Jezioro Juksty (zobacz na mapie) leży w województwie warmińsko-mazurskim, jego średnia głębokość wynosi 8 metrów, a maksymalna nawet 38! Co ciekawe, zbiornik ten ma wyjątkowo wydłużony kształt (aż 6,3 km długości i od 500 metrów do 1 kilometra szerokości). Rozwinięta linia brzegowa i liczne zatoki sprawiają, że najlepiej jest go podziwiać np. z kajaka. Akwen jest zbiornikiem rynnowym, polodowcowym. Część południowa jest znacznie głębsza niż północna.
Ważne: na jeziorze obowiązuje strefa ciszy. Nie wolno tu używać silników spalinowych (motorówki, łodzie itd.).
Jezioro Juksty dla kajakarzy
Jak najbardziej tak! Powierzchnia zbiornika + okoliczna przyroda zachęcają do kajakowania. Jedyny minus: przy samym jeziorze trudno jest trafić na wypożyczalnie kajaków, dlatego jeśli planujemy tu urlop z wiosłem, warto poszukać kajaków np. przy ośrodkach koło pobliskiego jeziora Probarskiego.
Przyrodnicze ciekawostki i roślinność
Rozwinięta linia brzegowa tego akwenu jest w większości porośnięta trzciną i pałką wodną. Brzegi to głównie łąki i pola, z rzadka leśne kępy. Zachodnia część jeziora Juksty ma strome brzegi dochodzące nawet do kilkudziesięciu metrów i skarpy, dlatego nie wszędzie da się łatwo podejść do lustra wody. W wielu miejscach głębokość jeziora rośnie dość gwałtownie, od kilku do kilkudziesięciu metrów, dlatego warto o tym pamiętać, wchodząc do wody z brzegu. Roślinność wodna to w przeważającej części moczarka i rdestnice –liczne!
Jezioro Juksty dla wędkarzy
Akwen typowo sielawowy. Zbiornikiem zarządza Gospodarstwo Rybackie Mrągowo i to ono udziela szczegółowych informacji jeśli chodzi o zezwolenia wędkarskie. Szczegóły i punkty sprzedaży zezwoleń na stronie: https://gospryb.pl/zezwolenia-wedkarskie/.
Ryby: sielawa, szczupak, okoń, sandacz, węgorz, wzdręga. W płytszych częściach północnych można też złapać lina, leszcza i płocie.
Dozwolone wędkowanie: z brzegu i z łodzi.
Ciekawostką dla wędkarzy jest to, że wysokie brzegi jeziora dobrze chronią ten zbiornik przed wiatrami. Nawet w czasie niesprzyjających warunków pogodowych da się tu znaleźć zaciszną miejscówkę do łowienia.
Dla turystów
Przy jeziorze nie ma wielu miejsc noclegowych, a całość zbiornika jest stworzona dla tych, którzy cenią ciszę i brak turystycznych tłumów. W pobliskich miejscowościach można oczywiście wynająć domek, pokój czy kwaterę, ale większość z nich nie jest położona bezpośrednio przy brzegu jeziora Juksty – na miejsce trzeba dojść pieszo. Tu uwagę zwracają wysokie brzegi jeziora w wielu miejscach, wiec zanim wybierzemy się na spacer, warto dopytać miejscowych, którędy najlepiej iść, żeby nie trafić na skarpy czy kilkudziesięciometrowe stromizny. Ten akwen to oaza ciszy i spokoju – idealna dla osób, które nie szukają przybrzeżnych imprez, tłumów i hałasu.
Pobliskie miejscowości z noclegami i bazą turystyczną: Kosewo, Śniadowo, Zawada, Muntowo, Czerwonki. Naszej redakcyjnej ekipie najbardziej podobało się w Kosewie leżącymi niemal na granicy trzech jezior: Juksty, Probarskiego i Kuc.
Warto tu wpaść na wakacje!
Ten tekst nie powstał przy użyciu sztucznej inteligencji 🙂 Za jakość fotografii jeziora Juksty odpowiada pogoda. Nie zawsze udaje nam się trafić na słońce, za to pokazujemy Wam prawdziwe widoki. Zero podrasowywania przez programy graficzne.