Jezioro Juksty

Views: 15

5
(1)

Leżące na terenie Pojezierza Mrągowskiego jezioro Juksty to akwen, na który trafiliśmy przypadkiem, podczas naszej czerwcowej trasy w roku 2024. Do tego zacisznego jeziora udało nam się dotrzeć od strony miejscowości Kosewo, ale można tu trafić również z kierunków: Zawada, Śniadowo i Muntowo. Dobra droga z Mrągowa do Giżycka (kierunek na wieś Muntowo) lub z Mrągowa do Mikołajek (na wieś Kosewo). Cały zbiornik ma ponad 298 hektarów powierzchni (a według niektórych danych nawet 330!).

Woda czysta, można podziwiać rybki, których w jeziorze Juksty jest całkiem sporo
Pomost wędkarski nad jeziorem Juksty

Warto wiedzieć, że stare badania czystości, z 1992 roku, wskazywały tu na II klasę czystości wody. Na miejscu faktycznie widać, że jest ona czysta, niemniej, dość bujna roślinność przybrzeżna utrudnia w części dzikich kąpielisk wygodne wejście z brzegu do wody.

Garść przydatnych informacji o jeziorze

Jezioro Juksty (zobacz na mapie) leży w województwie warmińsko-mazurskim, jego średnia głębokość wynosi 8 metrów, a maksymalna nawet 38! Co ciekawe, zbiornik ten ma wyjątkowo wydłużony kształt (aż 6,3 km długości i od 500 metrów do 1 kilometra szerokości). Rozwinięta linia brzegowa i liczne zatoki sprawiają, że najlepiej jest go podziwiać np. z kajaka. Akwen jest zbiornikiem rynnowym, polodowcowym. Część południowa jest znacznie głębsza niż północna.

Ważne: na jeziorze obowiązuje strefa ciszy. Nie wolno tu używać silników spalinowych (motorówki, łodzie itd.).

Jezioro Juksty dla kajakarzy

Jak najbardziej tak! Powierzchnia zbiornika + okoliczna przyroda zachęcają do kajakowania. Jedyny minus: przy samym jeziorze trudno jest trafić na wypożyczalnie kajaków, dlatego jeśli planujemy tu urlop z wiosłem, warto poszukać kajaków np. przy ośrodkach koło pobliskiego jeziora Probarskiego.

Przyrodnicze ciekawostki i roślinność

Rozwinięta linia brzegowa tego akwenu jest w większości porośnięta trzciną i pałką wodną. Brzegi to głównie łąki i pola, z rzadka leśne kępy. Zachodnia część jeziora Juksty ma strome brzegi dochodzące nawet do kilkudziesięciu metrów i skarpy, dlatego nie wszędzie da się łatwo podejść do lustra wody. W wielu miejscach głębokość jeziora rośnie dość gwałtownie, od kilku do kilkudziesięciu metrów, dlatego warto o tym pamiętać, wchodząc do wody z brzegu. Roślinność wodna to w przeważającej części moczarka i rdestnice –liczne!

Jezioro Juksty, czerwiec 2024
Jedno z leśnych dojść do jeziora Juksty

Jezioro Juksty dla wędkarzy

Akwen typowo sielawowy. Zbiornikiem zarządza Gospodarstwo Rybackie Mrągowo i to ono udziela szczegółowych informacji jeśli chodzi o zezwolenia wędkarskie. Szczegóły i punkty sprzedaży zezwoleń na stronie: https://gospryb.pl/zezwolenia-wedkarskie/.

Ryby: sielawa, szczupak, okoń, sandacz, węgorz, wzdręga. W płytszych częściach północnych można też złapać lina, leszcza i płocie.

Dozwolone wędkowanie: z brzegu i z łodzi.

Ciekawostką dla wędkarzy jest to, że wysokie brzegi jeziora dobrze chronią ten zbiornik przed wiatrami. Nawet w czasie niesprzyjających warunków pogodowych da się tu znaleźć zaciszną miejscówkę do łowienia.

Jezior Juksty, widok z drogi
Jezioro Juksty, pomost wędkarski

Dla turystów

Przy jeziorze nie ma wielu miejsc noclegowych, a całość zbiornika jest stworzona dla tych, którzy cenią ciszę i brak turystycznych tłumów. W pobliskich miejscowościach można oczywiście wynająć domek, pokój czy kwaterę, ale większość z nich nie jest położona bezpośrednio przy brzegu jeziora Juksty – na miejsce trzeba dojść pieszo. Tu uwagę zwracają wysokie brzegi jeziora w wielu miejscach, wiec zanim wybierzemy się na spacer, warto dopytać miejscowych, którędy najlepiej iść, żeby nie trafić na skarpy czy kilkudziesięciometrowe stromizny. Ten akwen to oaza ciszy i spokoju – idealna dla osób, które nie szukają przybrzeżnych imprez, tłumów i hałasu.

Pomost wędkarski nad jeziorem Juksty

Pobliskie miejscowości z noclegami i bazą turystyczną: Kosewo, Śniadowo, Zawada, Muntowo, Czerwonki. Naszej redakcyjnej ekipie najbardziej podobało się w Kosewie leżącymi niemal na granicy trzech jezior: Juksty, Probarskiego i Kuc.

Warto tu wpaść na wakacje!

Ten tekst nie powstał przy użyciu sztucznej inteligencji 🙂 Za jakość fotografii jeziora Juksty odpowiada pogoda. Nie zawsze udaje nam się trafić na słońce, za to pokazujemy Wam prawdziwe widoki. Zero podrasowywania przez programy graficzne.

Podobał Ci się wpis?

Kliknij gwiazdkę i oceń go!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nie oddano głosów. Kliknij i bądź pierwszy!