Jezioro Koronowskie

Jezioro Koronowskie

Zalew Koronowski (Jezioro Koronowskie) to niezwykle ciekawy, rozległy powierzchniowo akwen leżący na Kujawach i przyciągający tu od lat wielbicieli żeglarstwa i kajakowania.

Dzięki swojej wielkości, licznym zatokom, odnogom , wyspom,  niezwykle urozmaiconej linii brzegowej i łączeniu się z innymi jeziorami stanowi interesującą bazę wypadową dla osób, które urlop lubią spędzać aktywnie – nad wodą i na wodzie.

Noclegi nad jeziorem Koronowskim

Garść przydatnych informacji:

Jezioro Koronowskie, położenie

Jezioro Koronowskie (zobacz na mapie:) – zwane również Zalewem Koronowskim powstało poprzez spiętrzenie wód rzeki Brdy specjalną zaporą w miejscowości Pieczyska. Wysokość spiętrzenia wody sięga blisko 20 metrów, a samo jezioro ma dzięki temu ok. 1560 hektarów powierzchni co sprawia, że jest rewelacyjnym akwenem rekreacyjnym: dla żeglarzy, kajakarzy, motorowodniaków, ale także dla wędkarzy.

Średnia głębokość: ok. 5,7 metra i maksymalna dochodząca do 21 metrów, w połączeniu z bardzo dużą rozległością jeziora (ma ono mnóstwo ciekawych odnóg, zatoczek i łączy się przepływowo z innym akwenami), pozwala uprawiać na nim praktycznie wszystkie sporty wodne.

Jezioro Koronowskie w swoim najszerszym miejscu
Plaża i pomosty nad jeziorem Koronowskim, maj 2024
Pomosty nad jeziorem Koronowskim, maj 2024

Zalew Koronowski leży w kompleksie lasów będących częścią Borów Tucholskich co dodatkowo jest tu gwarancją przepięknych widoków i bliskiego kontaktu z naturą.

Jezioro Koronowskie położone jest wśród lasów, a liczne przewężenia i zatoczki niezwykle urozmaicają przeprawę
Jeden z portów jachtowym nad jeziorem Koronowskim

Jezioro Koronowskie dla żeglarzy: wymarzone!

Nad tym jeziorem jest mnóstwo miejsc, gdzie nawet żaglówkę można zacumować przy brzegu

Sprzyjające wiatry Zalewu Koronowskiego w połączeniu z jego imponującą powierzchnią, długością ponad 36 km i licznymi „rozgałęzieniami”  przechodzącymi płynnie w kolejne jeziora sprawiają, że jest to jeden z najpopularniejszych żeglarskich akwenów nie tylko na Kujawach, ale  w całej zachodniej Polsce.

Infrastruktura przygotowana z myślą o żeglujących to m.in. kluby żeglarskie i jachtowe, liczne przystanie przy których można przycumować żaglówkę, pomosty a nawet brzegi jeziora przygotowane tak, by można było do nich wygodnie podpłynąć i przywiązać swoją „łódź” do drzewa lub licznych tu małych pomostów, co skrzętnie wykorzystują urlopowicze. Więcej o żeglowaniu na jeziorze Koronowskim przeczytaj tutaj:

Jezioro Koronowskie, widok na przystań jachtową
Widok na jezioro Koronowskie od strony portu jachtowego w m.Romanowo

W czasie naszej wyprawy 2015 mijaliśmy tutaj (z poziomu kajaka) dziesiątki żaglówek i jachtów, które nie tylko cieszyły oko na „pełnej wodzie” ale i zaskakiwały swą obecnością dalej od „centrum z żeglarskimi przystaniami”: w licznych zatoczkach, przy wyspach, półwyspach, i przycumowane przy brzegach na jeziorach łączących się z Koronowskim.

Jezioro Koronowskie, lipiec 2015
Jedna z licznych wysp na jeziorze Koronowskim, idealne miejsce na biwak

Na miejscu można swobodnie wypożyczyć sprzęt z silnikiem i nawet przy zerowych umiejętnościach pływania „z żaglem” – poznać to jezioro z poziomu „leniwca”. Po jeziorze pływają też statki wycieczkowe.

Jezioro Koronowskie na żagle
Statek na jeziorze Koronowskim, lipiec 2015

Na Koronowskim organizowane są w sezonie liczne kursy żeglarskie, rejsy oraz regaty – także o randze ogólnopolskiej.

Jezioro Koronowskie, żeglarstwo
Jezioro Koronowskie, lipiec 2015

Jezioro Koronowskie na kajak: jak najbardziej!

Kajakiem można tu dotrzeć zdecydowanie dalej niż tak popularnymi na Koronowskim żaglami – co sprawia, że powierzchnia akwenu do odkrycia jest jeszcze większa.  Na naszej kajakowej trasie trafiliśmy tutaj zarówno na kajakowiczów weekendowych, biorących udział w zorganizowanych spływach, jak i takich, którzy na swoim kajaku wieźli wszystko, łącznie z namiotami i śpiworami, więc – kilkudniowa wyprawa, kto wie, czy nie z noclegami „na dziko”.:) Więcej czytaj tutaj

Miejsc, gdzie można wygodnie dopłynąć do brzegu jest tu bardzo dużo. Jezioro Komorowskie, lipiec 2015
Plaża nad jeziorem Koronowskim, lipiec 2015
Jezioro Koronowskie kajakiem
Przeprawa promowa na jeziorze Koronowskim

Jedną z wielu ciekawostek, na które można tu trafić wiosłując w kajaku jest przeprawa promowa dla samochodów – zorganizowana w północnej części Zalewu. Odcinek przeprawy nie jest długi, ale wyjątkowo ciekawy, zwłaszcza „turystycznie”, bo dla miejscowych to zapewne nic nadzwyczajnego. My za to podziwialiśmy:)

Koronowskie jest zbiornikiem, który zachęca do różnych rodzajów aktywnych sportów wodnych. Po wpłynięciu kajakiem w jedną z z odnóg jeziora trafiliśmy np. na wioślarzy trenujących w obstawie towarzyszących im motorówek – piękny widok!

Wioślarze na jeziorze Koronowskim
Trening wioślarski na jeziorze Koronowskim, lipiec 2015

Od strony Sokole-Kuźnica i dalej Krówka Leśna można dopłynąć kajakiem aż na jezioro Piaseczno (piękne i czyste, z widocznymi podwodnymi łąkami), a stamtąd atrakcyjnym przesmykiem na małe jeziorko Krzywe.

Z drugiej strony dotrzemy natomiast nad część Zalew Koronowski – Samociążek (ujście Brdy), chętnie odwiedzaną m.in. przez wędkarzy. Tą część obierają sobie również kajakarze za punkt startowy, lub końcowy swoich wodnych wypraw.

Jezioro Koronowskie - Samociążek
Jezioro Koronowskie od strony m. Samociążek. Lipiec 2015

Na trasie jest mnóstwo miejsc, gdzie można przenocować lub coś zjeść, więc wybierając się na kilkudniową wyprawę, nie trzeba zabierać zbyt wielu uciążliwych bagaży.

Ciekawostka: od kilkudziesięciu lat przez wody Zalewu Koronowskiego biegną również międzynarodowe, zimowe spływy kajakowe.

Wędkarz na jeziorze Koronowskim
Jezioro Koronowskie, wędkowanie

Jezioro Koronowskie na ryby

Większość brzegów  zalewu jest niska i wprost stworzona dla wędkarzy: przy ścieżkach  leśnych biegnących niemal przy jeziorze można bez problemu znaleźć miejscówkę „na dziko”, ale czeka tu również wiele kładek oraz stabilnych pomostów, z których można wygodnie wędkować.

Jeden z licznych pomostów nad jeziorem Koronowskim, lipiec 2015
Wędkarze nad jeziorem Koronowskim, lipiec 2015

Zauważyliśmy, że wielu wędkarzy rozbija się namiotami bezpośrednio na wysepkach jeziora, oraz półwyspach – tak, by być tuż przy miejscu łączenia się pełnego akwenu z odnogami. W takich miejscach również o miejscówkę nie jest trudno.

Ryby: szczupak, okoń, leszcze, płocie, liny

Wypożyczalnie łódek wędkarskich: tak.

Zezwolenia na łowienie można wykupić w Koronowie, w ośrodkach wypoczynkowych i w okolicznych sklepach. Cennik połowu 2023: sprawdź tutaj:

Jezioro Koronowskie, lipiec 2015
Jezioro Koronowskie, motorówka

Dla niedzielnych turystów: same atrakcje:)

Duża baza turystyczna zapewnia urlopowiczom i turystom weekendowym noclegi w różnych cenach (hotele, ośrodki wypoczynkowe, pola campingowe, pensjonaty, kwatery), wygodny dostęp do różnorodnych usług gastronomicznych, atrakcje dla dzieci i dorosłych (wypożyczalnie sprzętu wodnego, bilard itp. gry, dmuchane zamki, rowery). Jest gdzie pospacerować i pojeździć rowerem: dobrze przygotowane ścieżki zachęcają również do biegania.

Nad jeziorem Koronowskim, lipiec 2015

W bliskiej odległości od jeziora przebiega kilka ciekawych szlaków  turystycznych, m.in. zielony pieszy szlak turystyczny ok. 77, 4 km, szlak niebieski „Brdy” – ok. 70, 9 km, żółty szlak Leona Wyczółkowskiego – ok. 76 km oraz czarny szlak turystyczny „Białego Węgla” – ok. 29,7 km

Minusy: w niektórych okresach istnieje ryzyko zakwitnięcia tu mało przyjemnego wizualnie fitoplanktonu: na szczęście gromadzi się on głównie w wąskich zatokach i odnogach zalewu, a plaże przy głównych miejscowościach turystycznych są od niego wolne i można się kąpać (akurat trafiliśmy ma taki sezon, więc potwierdzamy).

GPS: 53°20′16,800″N 17°57′38,772″E

Pobliskie miejscowości:

Koronowo
Pieczyska
Romanowo,
Samociążek,
Sokole Kuźnica,
Wielonek
Tuszyny,
Srebrnica,
Krówka Leśna

Byliśmy tu: Redakcja Czystejeziora.pl, Lipiec 2015.

Nasza fotorelacja z odwiedzin na plaży Pieczyska w 2024 r. tutaj

Views: 19

Życzymy wszystkim fanom jezior udanego Nowego Roku 2019, a w szczególności wspaniałego urlopu nad wodą:)
Views: 1
[…]


Na ryby bez wędki? Nie ma mowy! Każdy dobry wędkarz ma przy sobie zawsze kilka typów wędek (zależnie od tego co, gdzie i jak chce łowić). Jakie wędki zabrać nad jezioro i ile to nas będzie kosztowało? Wędki dla amatorów i zaawansowanych – mini przegląd.
Wędki – rodzaje wędek ich przeznaczenie

Baty  – najprostszy typ teleskopowej wędki, bez przelotek i kołowrotka, – taką najczęściej łowi się metodą spławikową właśnie na jeziorach.
Bolonki – długie wędki (5-9m), dobrze się nimi łowi na rzece (nie są polecane na stawy, gdzie z drzew zwisają nad wodą gałęzie), nurt średni i szybki.
Casting i jerking -wędki spinningowe, dostosowane do łowienia szczupaków na metodę tzw. jerkowania.
Dropshot – wędki spinningowe (odmiana), do łowienia szczupaków, sandaczy czy okonia. Mają charakterystyczną, czułą szczytówkę która pozwala na pełną kontrolę przynęty na wędce. Na wędkach Drop Shot pięknie udaje się przynętą ranną rybkę, raka, czy robaka, na co kuszą się drapieżniki. Dobrze łowi się nimi z łodzi.
Feedery – wędziska 3,30 – 3,90 m, zastosowanie tzw drgającej szczytówki. Na rzeki i jeziora, do połowu na grunt.
Gruntówki – do łowienia metodą gruntową.
Karpiowe – jak sama nazwa wskazuje, dla miłośników łowienia karpia.
Matchowe – na rzeki i jeziora, do łowienia metodą odległościową – bardzo dalekie wyrzuty.
Morskie – do łowienia ryb morskich.
Muchówki (wędki muchowe) – z włókna szklanego, do najczęściej bardzo widowiskowego łowienia tzw. metodą sztucznej muchy.
Pickery – wędki do połowu na grunt.
Podlodowe – bardzo małe, krótkie, idealne do łowienia z lodu.
Spinningowe – od 1,5 do 3m, zwykle zrobione z włókna szklanego, do łowienia drapieżników (np. szczupak), z łódki i z lądu. Tu wyróżnia się różne odmiany wędek spinningowych (w zależności od metody łowienia).
Surfcastingowe (plażowe) – umożliwiające bardzo dalekie rzuty z plaży, duża moc i wytrzymałość.
Teleskopowe z przelotkami.
Teleskopowe bez przelotek.
Tyczki (laski, nasadówki) – wędki z włókna szklanego, dla wyczynowców, z możliwością odejmowania kolejnych segmentów.
Uklejówki – wędki do szybkiego łowienia małych ryb.

Views: 1 […]

Po sobotnich opadach deszczu niedziela przywitała przybyłych nad jezioro Niesłysz (lubuskie) wymarzoną pogodą dla amatorów wszelkich sportów wodnych. Temperatura powietrza idealna – 25°, woda w jeziorze odpowiednia nawet dla największych zmarzluchów, wiatr słaby, ale nie na tyle, by nie dało się pływać na sprzętach z żaglem.
Kto zdecydował się spędzić ten dzień nad wodą mógł się prawdziwie zrelaksować.
Niżej nasza fotorelacja z niedzieli 23.08.2020

Noclegi nad jeziorem Niesłysz podpowiadamy tutaj:
Views: 3 […]

Lubisz spędzać chłodniejsze dni nad kaszubskimi jeziorami?Przygotowaliśmy dla ciebie listę 5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach, które zlokalizowane są właśnie w malowniczych okolicach tamtejszych jezior.
Wszystkie poniższe pensjonaty są ogrzewane i świetnie sprawdzą się na weekendowy wypoczynek zarówno jesienią jak i zimą.
Polecamy!
5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach

Pensjonat całoroczny Wichrowe Wzgórze nad jeziorem Kłodno

43 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Kłodno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Lakeside nad jeziorem Ostrzyckim

41 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Ostrzyckiego i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Helena nad jeziorem Wdzydze (Gołuń)

76 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Wdzydze i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Ośrodek Rodzinny nad jeziorem Szczytno

143 km od Gdańska, 183 km od Poznania

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Szczytno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Rychertówka nad jeziorem Brodno

50 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Brodno i ciekawostki z nim związane

Views: 1 […]

Odwiedziliśmy w niedzielę wielkanocną Łagów i z przyjemnościa zauważyliśmy, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Świąt poza domem. Spotkaliśmy sporo spacerowiczów  zarówno nad jeziorem Trześniowskim, jak i Łagowskim korzystających z ładnej pogody. Wprawdzie wypożyczalnie sprzętu wodnego jeszcze są zamknięte, ale na Majówkę z pewnością wszystkie będą czekać na gości chcących popływać po wodach jednego z dwu łagowskich jezior.
Niżej kilka zdjęć z wielkanocnego pobytu w Łagowie:

Przypominamy, że gdzie przenocować w Łagowie możecie sprawdzić tu:

Views: 2 […]

Jezioro Lubie i jezioro Siecino są w tym roku dozorowane przez wspólne patrole Straży Miejskiej ze Złocieńca, WOPR Powiatu Drawskiego i Państwową Straż Rybacką. Sprawdzane są m.in. uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowych oraz pozwolenia i opłaty wędkarskie.
Wspólne patrole prowadzone będą do późnej jesieni.
Views: 1
[…]