Jezioro Kosobudno

Jezioro Kosobudno

Views: 74

4.7
(3)

Jezioro Kosobudno to niezwykle czyste, piękne i malowniczo położone jezioro na Kaszubach.
Ze względu na słabo rozwiniętą bazę turystyczną można tu naprawdę w ciszy odpocząć i spędzić relaksujący urlop.

Noclegi nad jeziorem Kosobudno

Garść przydatnych informacji o jeziorze Kosobudno

Jezioro Kosobudno, mapa

Jezioro  Kosobudno (zobacz na mapie), jest jeziorem rynnowym, przepływowym, zlokalizowanym w Borach Tucholskich, na tzw. Równinie Charzykowskiej. Powierzchnia jeziora to ok. 56 hektarów, średnia głębokość 5m, a maksymalna ok. 8 metrów. Przesmykiem łączy się ono z jeziorem Dybrzk (co sprawia, że na niektórych mapach nawet nie jest zaznaczone jako odrębne jezioro (!), ale jest to pierwsza część akwenu od strony wsi Męcikał – jezioro Dybrzk jest dopiero za nim!). Dodatkowo, wąska struga łączy też j. Kosobudzkie z j.Trzemeszno.

Miejscowości turystyczne w najbliższej okolicy jeziora: Czernica, Męcikał (dużo pozostałości historycznych, ciekawa historia).

Jezioro Kosobudno, część wschodnia
Bogactwo roślinności nadbrzeżnej, jezioro Kosobudno

Na uwagę zasługuje niezwykle czysta woda jeziora kosobudzkiego – są tu nawet raki !

Ekipa czystejeziora.pl była tutaj w lipcu 2012 i w wodzie, niedaleko pomostu wypatrzyliśmy 2 raki, co świadczy o wyjątkowej czystości wód. Turyści, którzy lubią pływać wpław będą zachwyceni.

Dowód na obecność raków, lipiec 2012 jezioro Kosobudno

Ze względu na dość długie połączenia jeziora Kosobudno z innymi akwenami – świetnie się tu pływa kajakami. Prowadzi tędy również Szlak Kajakowy rzeki Brdy – jeden z najpiękniejszych w Polsce.  Ciekawa linia brzegowa sprzyja oglądaniu jeziora z wody. Warunki dla kajakarzy: bardzo dobre.

Sprzęt wodny nad jeziorem Kosobudno
Pomost dla łodzi, pływaków i wędkarzy

Sporty wodne na jeziorze

Środkowa część jeziora Kosobudno

Ci, którzy nie lubią machać wiosłem mogą postawić na małe żaglówki, jacht, deski windsurfingowe, czy rowery wodne. Nad jeziorem jest przystań, gdzie można przycumować.

Informacje dla wędkarzy: właścicielem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie w Charzykowych i to u nich można m.in. wykupić pozwolenie. Poza tym w sklepach wędkarskich w Chojnicach, Brusach, ośrodkach w Drzewiczu i Charzykowach,

Cennik opłat wędkarskich za rok 2021 sprawdź tu:

Zezwolenie jest ważne tylko z kartą wędkarską. Wolno łowić wszystkie gatunki ryb, od świtu do zmierzchu (zakaz łowienia nocą). Ryby: dużo szczupaków, okonie, leszcze, płocie.

Ze względu na sporą liczbę drapieżnika jest tu i sporo wędkarzy, ale wolne miejsce zawsze się znajdzie:). Warto przyjechać.

Wygodny pomost wędkarski na jeziorze Kosobudno
Przejście jeziora Kosobudno w jezioro Dybrzk

Jeśli chodzi o dłuższe szlaki spacerowe wokół jeziora to są raczej słabe: chyba, że ktoś lubi ekstremalne warunki i nieco dziczy. Można za to pospacerować wzdłuż północnego brzegu jeziora Kosobudno – aż do jeziora Dybrzk i dalej, ale nie wszędzie da się dojść bezpośrednio do wody (albo działki, albo linia brzegowa niedostępna, albo chaszcze).

Ścieżki nad jeziorem Kosobudno
Trasy dla pieszych i rowerzystów przy jeziorze Kosobudno

Latem przybywają tutaj fani ciszy, wędkowania i spokojnego wypoczynku. Warto wybrać to miejsce na urlop!

 

Na zdjęciu niżej zaznaczona data publikacji i ilość odsłon tego artykułu na poprzednim szablonie

Podobał Ci się wpis?

Kliknij gwiazdkę i oceń go!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nie oddano głosów. Kliknij i bądź pierwszy!