Jezioro Krosino, leżące na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego to jeden z pięknych, czystych otoczonych lasami akwenów, sprawiających, że wypoczywa się tutaj w przyjemnej ciszy i otoczeniu pięknej przyrody (czaple, żurawie, kormorany, kaczki).
Akwen leży również na kajakowym szlaku rzeki Drawy, jednym z najbardziej malowniczych w Polsce.
Garść przydatnych informacji o jeziorze Krosino
Jezioro Krosino (zobacz na mapie:) jest długą ok. 4 km rynną w kształcie litery L, ma powierzchnię 177 ha i maksymalną głębokość 17 m. Na jeziorze znajduje się jedna wyspa – Krosina, która stanowi atrakcję turystyczną dla licznie przepływających tędy kajakarzy (akwen leży na trasie popularnych spływów kajakowych rzeką Drawą, i można stąd dopłynąć m.in. do największego akwenu regionu oddalonego o ledwie 6 km – jeziora Drawsko, oraz innych.
Dla kajakarzy: Zdecydowanie tak. Szlak Kajakowy rzeki Drawy, która wpływa do jeziora Krosino w miejscowości Głęboczek, a wypływa w Budowie. Tutaj możesz przeczytać opis spływów kajakowych: https://czystejeziora.pl/splyw-kajakowy-drawa/
Dla nurków: Tak. Przejrzysta woda jeziora Krosino sprzyja nurkowaniu. Atrakcją są również podwodne lasy i urozmaicone, warte popodziwiania dno.
Dla wędkarzy: Tak. Jezioro Krosino należy do jezior typu leszczowego, można tu złowić m.in. płocie, liny, karasie, szczupaki, leszcze, okonie, sielawę, wzdręgę oraz węgorze. Obowiązuje tutaj strefą ciszy – łodzie wędkarskie wyłącznie z silnikiem elektrycznym.
Dzierżawcą jeziora jest wg informacji 2014 Gospodarstwo Rybackie Czaplinek, i to tutaj można wykupić pozwolenia na łowienie (Czaplinek tel. 94 375 54 73)
Dla żeglarzy: tak, ale raczej dla mniejszych jednostek (małe jachty)
Jezioro Krosino jest bardzo ciekawe również do wypoczynku typowo turystycznego – na piaszczystej plaży gminnej jest miejsce do kąpieli, z przyjemnym piaszczystym dnem, siłownia plenerowa, wiata biesiadna. Dodatkowo w okolicy wsi Głęboczek utrzymuje się specyficzny mikroklimat sprzyjający urlopowi osób z problemami oddechowymi. Lasy okalające jezioro zwano kiedyś Puszczą Polską.
Strefa ciszy na jeziorze
Obowiązuje tu strefa ciszy, dopuszcza się łodzie wyłącznie z silnikiem elektrycznym.
Ciekawostka: przed wojną w południowej części jeziora były dwie przystanie wodne z kajakami, żaglówkami i łodziami. Dziś pozostało niewiele śladów tych obiektów i niestety na brzeg w tej okolicy nie można wychodzić ponieważ teren należy do jednostki wojskowej.
Wypożyczalnie sprzętu wodnego: tak, m.in. w Głęboczku. Wzdłuż jeziora przebiega szeroka, wygodna ścieżka pieszo – rowerowa.
GPS: 53°33’28.9″N 16°04’08.5″E
Okoliczne miejscowości:
Głęboczek – praktycznie nad samym jeziorem
Rzepowo – ok. 3 km
Złocieniec – ok. 4 km
Na zdjęciu niżej zaznaczona data publikacji i ilość odsłon tego artykułu na poprzednim szablonie
Aktualna ilość odsłon:
Views: 27