Views: 30
Jezioro Krzemień to niezwykła kraina ciszy, spokoju, wędkarskiego skupienia i chwili oddechu od cywilizacyjnego zgiełku.
Słabe zaplecze turystyczne i niewielka liczba ludzi tu przybywających czyni je wyjątkowym dla poszukiwaczy spokojnego urlopu nad przepiękną, czystą wodą.
Jezioro Krzemień – Garść przydatnych informacji
Jezioro Krzemień (Zobacz na mapie) położone niedaleko miasta Ińsko to blisko 280 ha powierzchni i nawet 29 metrów głębokości w najgłębszym jego punkcie. Ze względu na typowy kształt dna w formie „wanny” jest wykorzystywane przez początkujących płetwonurków. Zaawansowani nurkowie raczej tu nie zaglądają, ze względu na brak ciekawostek dna i zapadlin, które można by odkrywać pod wodą.
Jezioro znajduje się w południowej części Ińskiego Parku Krajobrazowego, na Pojezierzu Ińskim.
Linia brzegowa jeziora w ok.90% zalesiona. Jedyne zejście na plażę kąpieliskową (piaszczysto- trawiasta) od strony Ośrodka Wypoczynkowego w Krzemieniu. Spora liczba pomostów i słabo zagospodarowana baza turystyczna (jezioro niemal dzikie) sprawiają, że przybywa tu wielu wędkarzy. W jeziorze Krzemień występuje sporo ryb. Wędkarze najczęściej łapią szczupaki (nawet 12,5 kg!), leszcze, okonie, płotki i sielawy. Od czasu do czasu zdarza się też trafić na węgorza.
Ornitolodzy mogą tu spotkać wiele ciekawych rodzajów ptaków, a okoliczne rozlewiska, tereny bagienne i podmokłe sprzyjają „polowaniom” z aparatem na zdjęcia ptaków, które zakładają tu swoje gniazda. Warto odwiedzić użytek ekologiczny „Bagno Ciszewo”, który znajduje się w niedalekim oddaleniu od jeziora, w pełnej ciszy okolicy.
Wytrwały poszukiwacz znajdzie pięknego ptaka nawet tam, gdzie nikt się go nie spodziewa – np. na jednym z drzew na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Krzemieniu osiedliła się sowa pójdźka! A już kilkaset metrów dalej, na terenach polnych pasło się jakby nigdy nic stado ogromnych czapli.
W lasach nad jeziorem Krzemień napotkać można różne zwierzęta. Wśród nich zające, sarny, jelenie, daniele, dziki, a dalej, – w terenie Dobrzan i Ińska natrafić nawet na żubra!
Dla wielbicieli przyrody
Miłośnicy pomników przyrody powinni wybrać się do samego Krzemienia, gdzie tuż przy starym kościele rośnie potężna lipa – pomnik przyrody, który zachwyca rozłożystymi korzeniami i gigantycznym pniem. Można tu przysiąść chwilę na ławeczce i rozkoszować się cieniem, jaki daje to poetyckie drzewo.
Warto też wybrać się na przejażdżkę rowerem – zwłaszcza malowniczą drogą przez las na trasie Kozy – Ciemnik, zwaną przez okolicznych mieszkańców „56 zakrętów”. Lasy pełne grzybów.
Kajakarze i windsurfingowcy muszą tu przybyć z własnym sprzętem wodnym ( w okolicy nie ma wypożyczalni), ale fala na jeziorze jest piękna i po prostu trzeba z niej skorzystać!
Są miejsca, które można zobaczyć tylko z wody, dlatego dmuchany kajak czy ponton byłyby bardzo wskazane.
Okolice jeziora i wioski Krzemień to również miejsce dla spacerowiczów i rowerzystów. Przebiegają tędy fragmenty szlaków: czerwonego – Kulturowego (część A ok. 26,5 km, część B ok. 24 km, z kościołami, pomnikami przyrody i cmentarzami na trasie), zielonego- „Kurhany” (z pomnikami przyrody, szkółkami leśnymi, kurhanami i kościołami na trasie), oraz niebieskiego szlaku „Leśna Wstęga” (o dł. ok. 26 km, z leśniczówką, pradoliną rzeki Pęzinki, mostami, szkółkami leśnymi i punktami widokowymi na trasie).
Lokalne atrakcje: lipa – pomnik przyrody, kościół w Krzemieniu, dzikie ścieżki rowerowe.
Na zdjęciu niżej zaznaczona data publikacji i ilość odsłon tego artykułu na poprzednim szablonie