Jezioro Lubiąż – Lubniewice

Jezioro Lubiąż

Jezioro Lubiąż położone tuż przy turystycznej miejscowości Lubniewice, w woj. lubuskim to wymarzone miejsce na wakacje! Czysta woda zachęca do kąpieli wpław, kajakowania, oraz rekreacyjnej jazdy na rowerze wodnym – tu jest po prostu pięknie. Byliśmy: lipiec 2013 – i jesteśmy zachwyceni.

Noclegi nad jeziorem Lubiąż

Jezioro Lubiąż – garść przydatnych informacji:

Jezioro w Lubniewicach, położenie

Jezioro Lubiąż (jezioro Lubniewickie)zobacz na mapie – to jedno z piękniejszych jezior woj. lubuskiego: z rozwiniętą linią brzegową, 2 wyspami (wyspa mała „Poznajmy się” i duża zwana „Wyspą Miłości” – nazwy kojarzące się bardzo ciekawie i dość jednoznacznie…) , zatoczkami i półwyspami . Powierzchnia 1,462 km2 , średnia głębokość 4,6m i max ok. 13 m sprawia, że świetnie się tu pływa: wpław, łódką, rowerem wodnym, kajakiem czy żaglówkami.

Rowerem wodnym po jeziorze Lubniewickim
Można też popływać statkiem. Jezioro Lubiąż, lipiec 2013

Po jeziorze Lubiąż można pływać każdym rodzajem sprzętu pływającego (motorówki również).

Na jeziorze Lubiąż, lipiec 2013. W głębi widoczna jedna z wysp
Motorówka służb wodnych na jeziorze Lubiąż

Jezioro Lubniewickie łączy się wąskim przesmykiem z jeziorem Lubniewsko (zdecydowanie dłuższym), a kanał można przepłynąć kajakiem lub rowerem wodnym – jednostki wyższe się nie zmieszczą (wąsko, a dodatkowo na trasie jest niski most-tunel). Niestety brak jest tablicy pokazującej miejsce w trzcinach, gdzie przesmyk ma swój początek i najlepiej pytać innych wodniaków jak tam trafić.

Początek przesmyku prowadzącego na jezioro Lubniewsko
Tunel na trasie do jeziora Lubniewsko

Zaraz za kanałem Lubiąż – Lubniewsko jest wspaniałe miejsce do pływania wpław: woda mocno niebieska, i praktycznie długie – od brzegu do brzegu dno piaszczyste – do kolan/pasa (sprawdziliśmy), gdzie można wysiąść i popływać.

Płyniemy przesmykiem między jeziorami Lubiąż i Lubniewsko. Lubniewice 2013
Koniec przesmyku, tu zaczyna się jezioro Lubniewsko, czas na kąpiel
Pomost przy jednym z ośrodków nad jeziorem Lubiąż

Dla plażowiczów i rodzin z dziećmi: sporo jest ciekawych, przyośrodkowych plażyczek, przy których kąpanie się to prawdziwa gratka. Nasz zespół przetestował jedno miejsce: i zaraz przy brzegu znalazł raka (zobacz relację)– a myśleliśmy, że już ich tu nie ma. Woda czysta, przyjemna, aż chciało się wskoczyć! W okolicy spora baza turystyczna i piękna miejska plaża „z atrakcjami” – wodne jacuzzi, zjeżdżalnia, kąpielisko. Wyjątkowo ciekawe miejsce – można tu spędzić cały dzień, zwłaszcza, że w samych Lubniewicach i przy plaży jest co i gdzie zjeść:)

Plaża miejska w Lubniewicach, lipiec 2013
Pomost nad jeziorem Lubniewickim

Dla rowerzystów: same Lubniewice raczej „ciasne”, ale da się pojeździć, a rower warto zabrać choćby ze względu na kapitalny dojazd do jeziora i piękną okolicę, którą w czasie urlopu ciężko byłoby poznać przemieszczając się wyłącznie pieszo. Wokół 3 jezior lubniewickich  wytyczono łącznie 60 km ścieżek rowerowych.

Lubniewice, widok z jeziora
Wygodne ścieżki dla pieszych i rowerzystów przy jeziorze Lubiąż

Trasy warte zobaczenia z pozycji siodełka:

1. Lubniewice – Jarnatów – Żubrów – Wąwóz Długi – Glisno – Lubniewice (ok. 27km)  2. Lubniewice – Jezioro Lubiąż – Uroczysko Lubniewsko – Jezioro Lubniewsko – Lubniewice (ok. 25km) 3. Lubniewice – Rezerwat „Janie” – Rogi – Jarnatów – Lubniewice (ok. 27km) i 4. Lubniewice – Bledzew – Nowa Wieś – Glisno – Lubniewice (ok. 30km) . Widoki zapierające dech w piersiach: między lasami jeziorami, zabytkowymi pałacami i całą gamą różnorodnych ptaków do popodziwiania na trasie.

Jezioro Lubiąż, lipiec 2013
Jezioro Lubiąż, lipiec 2013
Po lewej plaża miejska w Lubniewicach od strony jeziora

Dla wędkarzy: jezioro Lubiąż to zbiornik typu sandaczowego. Z ryb można złapać sandacza, szczupaki (duuuże), lina a nawet karpia. Są okonie, leszcze, płocie, a cierpliwi złapią i węgorza. Wędkarze zrzeszeni w Okręgu PZW Gorzów mogą wędkować po wykupieniu rocznej składki, inni muszą wykupić odrębne zezwolenie (w Lubniewicach). Na wędkarzy czeka na miejscu sporo kładek, pomosty i mniej ucywilizowane miejscówki nad wodą. Są też przystanie, a na miejscu da się wypożyczyć łódkę.

Cennik za połów ryb na 2024 r. sprawdź tutaj:

Wędkarz nad jeziorem Lubiąż
Kładka wędkarska na jeziorze Lubiąż

Niedaleko samych Lubniewic i jeziora Lubiąż jest też piękne, choć mniej zagospodarowane turystycznie jezioro Krajnik – warto podejść z wędką, na spacer lub kąpiel – tu max głębokość to aż 35m, a woda jest przejrzysta i zachęca do kąpieli.

Mniejsze z lubniewickich jezior, jezioro Krajnik, lipiec 2013
Jezioro Krajnik, lipiec 2013

Dojazd: bardzo dobry. Ba! Nad samo jezioro Lubiąż można dojechać samochodem (sporo miejsc parkingowych, widoczna praktycznie znad wody droga przy której można zostawić auto – itd. W 2013 (lipiec), większość miejsc postojowych nad wodą była bezpłatna – sprawdziliśmy, rewelacja.

Jezioro Lubiąż w lipcu 2013
Kąpiel w jeziorze Lubiąż

W ostatnich latach czystość jezior Lubniewickich bardzo się poprawiła, co nie bez zachwytu przyznajemy i zdecydowanie polecamy Wam na wakacje! Warto.

Zobacz regionalne atrakcje: (klik)

Pobliskie miejscowości:

  • Lubniewice
  • Osiecko

Jezioro Lubiąż GPS:  52°30′51″N 15°13′19″E

Views: 30

Życzymy wszystkim fanom jezior udanego Nowego Roku 2019, a w szczególności wspaniałego urlopu nad wodą:)
Views: 1
[…]


Na ryby bez wędki? Nie ma mowy! Każdy dobry wędkarz ma przy sobie zawsze kilka typów wędek (zależnie od tego co, gdzie i jak chce łowić). Jakie wędki zabrać nad jezioro i ile to nas będzie kosztowało? Wędki dla amatorów i zaawansowanych – mini przegląd.
Wędki – rodzaje wędek ich przeznaczenie

Baty  – najprostszy typ teleskopowej wędki, bez przelotek i kołowrotka, – taką najczęściej łowi się metodą spławikową właśnie na jeziorach.
Bolonki – długie wędki (5-9m), dobrze się nimi łowi na rzece (nie są polecane na stawy, gdzie z drzew zwisają nad wodą gałęzie), nurt średni i szybki.
Casting i jerking -wędki spinningowe, dostosowane do łowienia szczupaków na metodę tzw. jerkowania.
Dropshot – wędki spinningowe (odmiana), do łowienia szczupaków, sandaczy czy okonia. Mają charakterystyczną, czułą szczytówkę która pozwala na pełną kontrolę przynęty na wędce. Na wędkach Drop Shot pięknie udaje się przynętą ranną rybkę, raka, czy robaka, na co kuszą się drapieżniki. Dobrze łowi się nimi z łodzi.
Feedery – wędziska 3,30 – 3,90 m, zastosowanie tzw drgającej szczytówki. Na rzeki i jeziora, do połowu na grunt.
Gruntówki – do łowienia metodą gruntową.
Karpiowe – jak sama nazwa wskazuje, dla miłośników łowienia karpia.
Matchowe – na rzeki i jeziora, do łowienia metodą odległościową – bardzo dalekie wyrzuty.
Morskie – do łowienia ryb morskich.
Muchówki (wędki muchowe) – z włókna szklanego, do najczęściej bardzo widowiskowego łowienia tzw. metodą sztucznej muchy.
Pickery – wędki do połowu na grunt.
Podlodowe – bardzo małe, krótkie, idealne do łowienia z lodu.
Spinningowe – od 1,5 do 3m, zwykle zrobione z włókna szklanego, do łowienia drapieżników (np. szczupak), z łódki i z lądu. Tu wyróżnia się różne odmiany wędek spinningowych (w zależności od metody łowienia).
Surfcastingowe (plażowe) – umożliwiające bardzo dalekie rzuty z plaży, duża moc i wytrzymałość.
Teleskopowe z przelotkami.
Teleskopowe bez przelotek.
Tyczki (laski, nasadówki) – wędki z włókna szklanego, dla wyczynowców, z możliwością odejmowania kolejnych segmentów.
Uklejówki – wędki do szybkiego łowienia małych ryb.

Views: 1 […]

Po sobotnich opadach deszczu niedziela przywitała przybyłych nad jezioro Niesłysz (lubuskie) wymarzoną pogodą dla amatorów wszelkich sportów wodnych. Temperatura powietrza idealna – 25°, woda w jeziorze odpowiednia nawet dla największych zmarzluchów, wiatr słaby, ale nie na tyle, by nie dało się pływać na sprzętach z żaglem.
Kto zdecydował się spędzić ten dzień nad wodą mógł się prawdziwie zrelaksować.
Niżej nasza fotorelacja z niedzieli 23.08.2020

Noclegi nad jeziorem Niesłysz podpowiadamy tutaj:
Views: 3 […]

Lubisz spędzać chłodniejsze dni nad kaszubskimi jeziorami?Przygotowaliśmy dla ciebie listę 5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach, które zlokalizowane są właśnie w malowniczych okolicach tamtejszych jezior.
Wszystkie poniższe pensjonaty są ogrzewane i świetnie sprawdzą się na weekendowy wypoczynek zarówno jesienią jak i zimą.
Polecamy!
5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach

Pensjonat całoroczny Wichrowe Wzgórze nad jeziorem Kłodno

43 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Kłodno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Lakeside nad jeziorem Ostrzyckim

41 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Ostrzyckiego i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Helena nad jeziorem Wdzydze (Gołuń)

76 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Wdzydze i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Ośrodek Rodzinny nad jeziorem Szczytno

143 km od Gdańska, 183 km od Poznania

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Szczytno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Rychertówka nad jeziorem Brodno

50 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Brodno i ciekawostki z nim związane

Views: 1 […]

Odwiedziliśmy w niedzielę wielkanocną Łagów i z przyjemnościa zauważyliśmy, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Świąt poza domem. Spotkaliśmy sporo spacerowiczów  zarówno nad jeziorem Trześniowskim, jak i Łagowskim korzystających z ładnej pogody. Wprawdzie wypożyczalnie sprzętu wodnego jeszcze są zamknięte, ale na Majówkę z pewnością wszystkie będą czekać na gości chcących popływać po wodach jednego z dwu łagowskich jezior.
Niżej kilka zdjęć z wielkanocnego pobytu w Łagowie:

Przypominamy, że gdzie przenocować w Łagowie możecie sprawdzić tu:

Views: 2 […]

Jezioro Lubie i jezioro Siecino są w tym roku dozorowane przez wspólne patrole Straży Miejskiej ze Złocieńca, WOPR Powiatu Drawskiego i Państwową Straż Rybacką. Sprawdzane są m.in. uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowych oraz pozwolenia i opłaty wędkarskie.
Wspólne patrole prowadzone będą do późnej jesieni.
Views: 1
[…]