Views: 53
Jezioro Lubie to dziki, niezwykle czarujący swoją urodą zakątek trzech mezoregionów: Pojezierza Drawskiego, Wałeckiego i Równiny Drawskiej.
Cisza, spokój, piaszczyste plaże, gruba ryba ukrywająca się w dużej przestrzeni wód! Do tego głębia sięgająca 46,2 m i piękne widoki. To wszystko sprawia, że przybywają tu nieliczni turyści, którym udało się odkryć to wyjątkowe miejsce.
Noclegi nad jeziorem Lubie
Polecamy: Ośrodek Polubie
Jezioro Lubie – garść przydatnych informacji:
Jezioro Lubie (Zobacz na mapie) ma ok. 14,1 km, w tym na jego powierzchni znajduje się aż 5 wysp otoczonych wałami morenowymi. Raj dla kajakarzy i osób lubiących długie, ciekawe wyprawy łódką. Łączna powierzchnia zwierciadła wody to 1487, 5 hektara (na wysokości 95,5 m .n.p.m) – dużo przestrzeni na połowy ryb, pływanie i podziwiania okolicznych lasów. W okolicy Drawsko Pomorskie i Złocieniec.
Cały południowy brzeg jeziora Lubie porastają Bory Karwickie, które
wchodzą w region poligonu wojskowego, więc wstęp na ten teren jest zasadniczo zabroniony (tabliczki ostrzegawcze i bramki zamknięte na całym brzegu od strony miejscowości Karwice), choć jak donoszą anonimowi grzybiarze to właśnie tam można znaleźć najciekawsze i największe okazy grzybów, a i ryba przy południowym brzegu bierze wyjątkowo duża.
Turystom udostępniony jest teren aż do szosy Drawsko Pomorskie – Kalisz Pomorski (miejscowości Gudowo, Lubieszewo itd) , a sam teren za szosą jest już zabroniony do wejścia.
Ze względu na czystość wód jeziora Lubie złowić tu
można szczupaki, okonie, sandacze, leszcze, sieje i sielawy, które dla
miłośników ryb słodkowodnych są prawdziwym rarytasem. W jeziorze są też
śladowo spotykane raki. Więcej informacji dla wędkarzy
Ciekawostka: różnica poziomu wód między południową i północną częścią jeziora wynosi aż 23 cm, co jest bezpośrednio spowodowane anomaliami magnetycznymi.
Dla żeglarzy: Długość zbiornika, 5 wysp, przychylne wiatry i co ważne brak tłoku – wszystko to sprawia, że jezioro jest bardzo atrakcyjne żeglarsko. Więcej o warunkach dla żeglarzy na jeziorze Lubie piszemy tutaj.
Jezioro Lubie – turystycznie
Fani kajakowania mogą zmierzyć się tu z siłami rzeki Drawy (zobacz: opis i trasa spływu Drawą), która przepływa przez jezioro Lubie i jest jedną z ulubionych tras organizowania w Polsce spływów kajakowych. Biegnie tędy tzw. szlak kajakowy ks. Kardynała Karola Wojtyły, oraz wyjątkowy szlak rowerowy wokół jeziora (blisko 50 km!) po ubitych dróżkach leśnych wśród przepięknych lasów.
Dla turystów przygotowano kilka ośrodków wypoczynkowych, pola namiotowe i miejsca do biwakowania przy jeziorze.
Wokół jeziora przebiega 50 km szlak rowerowy, o którym więcej piszemy tutaj:
Jezioro Lubie to miejsce dla kochających ciszę, nieprzeciętne widoki i magię przyrody.
Gdzie się przespać? Zobacz: noclegi w Lubieszewie i okolicach
Jezioro Lubie GPS: 53°27′13″N 15°54′38″E
Na zdjęciu niżej zaznaczona data publikacji i ilość odsłon tego artykułu na poprzednim szablonie