Jezioro Pile to jedna z szczególnych chlub Pojezierza Drawskiego: czyste, z piękną linią brzegową, obfitujące w wiele gatunków ryb, dla których wędkarze przybywają tu z całej Polski. Jezioro Pile i jego okolice to również miejsca stworzone dla turystów lubiących piesze wyprawy, długie, rowerowe przejażdżki i kajakową przygodę.
Polecamy pola namiotowe/kempingi: Camp – pole namiotowe,
Polecamy noclegi: Kompleks Wypoczynkowy
Jezioro Pile – Garść przydatnych informacji
Jezioro Pile (z niem. Pielburger See) (Zobacz na mapie) to niezwykłe jezioro rynnowe o imponującej jak na Pojezierze Drawskie powierzchni. Powierzchnia 10,02 km2 i średnia głębokość ok. 11,7m. Maksymalna zaś dochodzi tutaj do 43, 9 metrów, co stanowi idealną głębokość do nurkowania.
Urozmaicone dno i dobrze rozwinięta linia brzegowa (aż 30 450 m!) zachęcają do spacerów, nurkowania i objechania rowerem całego jeziora! Łącznie dwie wyspy o powierzchni 1,1 hektara. Max długość jeziora to ponad 9km. Szerokość aż 3 km – stworzona dla miłośników sportów wodnych. Deska windsurfingowa, kajak, łódka z żaglem, jednostki wyposażone w silniki spalinowe. Warto!
II klasa czystości – brak zakładów przemysłu ciężkiego w okolicach. To sprawia, że można się tu kąpać z przyjemnością, dlatego jednymi z najczęstszych turystów są Niemcy, którzy cenią sobie tutejszą czystość i dzikość jezior w jednym.
Podczas pobytu naszej ekipy nad jeziorem Pile w 2011 roku – udało nam się znaleźć 1 raka i 2 odwłoki, co na jeziora, które odwiedziliśmy do tej pory stanowi liczbę imponującą! Jak wiadomo, raki mieszkają tylko tam, gdzie jest czysto. Tutaj czystość wód jest niezwykła! P.S Nowa oczyszczalnia ścieków spisuje się, jak można ocenić samemu – wzorowo!
W najbliższej okolicy: Borne Sulinowo: enklawa radzieckich bunkrów, wojennej historii pojezierza i wciąż nieodkrytych tajemnic, które od czasu do czasu uchylają rąbka tajemnicy po znalezieniu na dnie okolicznych jezior metalowych odłamków po wybuchach. Sporo ciekawych zabytków z czasów wojennych zachęca do spacerów i robienia zdjęć.
Ciekawostki dla turystów
Niezwykłą atrakcją dla płetwonurków jest tutejszy zatopiony las, który podziwiać można godzinami. Jego historia powstania obrosła już prawdziwą legendą. Podobno wiele lat temu ktoś postanowił wysadzić w powietrze jedną z okolicznych wysp, która rzekomo była zaminowana i mogła zagrozić saperom. Jednak, kto wie, co tak naprawdę kryła na swojej powierzchni…
Tak czy inaczej wyspę wysadzono, ale nie rozpadła się ona na kawałki, a wręcz przeciwnie. Jej znaczna część obsunęła się do jeziora sprawiając, że utonął w nim jej specyficzny drzewostan. Dziś to atrakcja turystyczna dla miłośników nurkowania.
Ciekawostką jest także pilska przejrzystość wód: niemal nigdy nie spada ona poniżej 5 metrów. Dzięki temu jest coś podziwiać: zatrzymując się kajakiem nad “zatopionym lasem” można czujnym okiem dostrzec choćby węgorze oplątane wokół zanurzonych w wodzie drzew, o samej przyjemności patrzenia na stojące w wodzie drzewa nawet nie wspominając. Jezioro Pile jest częścią spływu kajakowego rzeką Piławą, o którym piszemy tutaj.
Kąpiel w jeziorze to czysta przyjemność – przejrzystość świetna! Woda przyjemna i wiele miejsc dla plażowiczów lubiących pływanie (sprawdziliśmy!)
Dla miłośników ryb słodkowodnych. W jeziorze Pile złowić można wyjątkową sztukę okonia, szczupaka, płocie oraz dorodnego leszcza, który smakuje znakomicie! Ryby mają tu wyjątkowe warunki do życia i rozrodu. To wszystko dzięki głębokości jeziora, trzcinowiskom, specyficznemu mikroklimatowi i drzewom w nim zatopionym, które są dla ryb świetną kryjówką.
Pile to także jezioro stworzone dla kajakarzy: długie, z ciekawymi zakrętami, pięknymi widokami. Szlak kajakowy biegnie tu od Bornego Sulinowa, do jeziora Długiego. To drugie zdaje się nie mieć końca! Ciągnie się aż po dzikie Zalewy Nadarzyckie, których bogata roślinność przybrzeżna i niespodziewane zakola pełne ukrytych w nich łabędzi potrafią przyprawić o zawrót głowy. Obowiązkowe pola namiotowe na trasie to przyjemna chwila odpoczynku, która pozwala ruszyć dalej na podbój nieznanych wód.
Na piesze wyprawy
Dla spacerowiczów i zorganizowanych grup kolonijnych. Tu punktem obowiązkowym wycieczki powinna być ścieżka edukacyjna stworzona przy brzegu jeziora od strony Bornego Sulinowa. Są tu atrakcyjne formy zabawy połączonej z nauką, wiele tablic informacyjnych opracowanych z polotem i wyobraźnią, rzadkie drzewa z tabliczkami opisującymi ich pochodzenie, leśna klasa z miejscem na ognisko). Rewelacja!
Zobacz więcej zdjęć: Jezioro Pile dla piechurów
Przyjemność urlopu, cisza, spokój i natura, która urzeka!
Lokalne atrakcje: wycieczki szlakiem bunkrów Wału Pomorskiego, zabytki poniemieckie i poradzieckie, ścieżki edukacyjne, zloty militarystów
Gdzie się przespać? Zobacz: noclegi w Bornem Sulinowie,
Na zdjęciu niżej zaznaczona data publikacji i ilość odsłon tego artykułu na poprzednim szablonie
Aktualna ilość odsłon:
Views: 136