Jezioro Probarskie jest jednym z tych akwenów leżących na terenie otuliny Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który podczas naszej czerwcowej wyprawy 2024, chyba najbardziej nas zaskoczył. Fantastycznie czysta woda – idealna do pływania wpław, a do tego jest tu kilka mniejszych i większych plażyczek z ładnymi dojściami do jeziora.
Super miejsce na spokojny urlop!
Garść przydatnych informacji – jezioro Probarskie
Stosunkowo niewielkie jezioro Probarskie (
zobacz na mapie) ma powierzchnię około 206 hektarów, max długość 2,4 km, a szerokość 1,4 km. Zaskakuje głębokością: największa to 31 metrów, a średnia 9,2 m. Według badań czystości wód z 2011 roku przypisano mu drugą klasę czystości, wcześniej była pierwsza – a na nasze oko, jest wyborna! Do tego bardzo dobra przejrzystość i przyjemne zejścia do wody –piaszczyste, twarde, zachęcające do kąpieli.
Przyrodnicze ciekawostki: Probarskie leży na Pojezierzu Mrągowskim, jest zbiornikiem Obszaru Chronionego Krajobrazu Otuliny Mazurskiego Parku Krajobrazowego – Zachód, praz należy do obszaru Natura 2000: PLB280008 Puszcza Piska.
Infrastruktura turystyczna: kilka ośrodków noclegowych i prywatne kwatery w pobliskich domkach, pomosty przy jeziorze, ładnie przygotowane plażyczki (część piaszczysta, część trawiasta), kilka punktów gastronomicznych, pole namiotowe przy jednym z ośrodków.
Pobliskie miejscowości: Probark, Probark Mały, Kosewo. Do Mrągowa jest stąd ledwie 6 km.
Na ryby, nurkowanie, spacery
Dla wędkarzy: jest to jezioro sielawowe, można nad nim złowić szczupaka, sielawę, płocie, okonia, leszcza, wzdręgę, lina i węgorza. Zbiornik znajduje się na terenie obwodu rybackiego jeziora Juksty w zlewni rzeki Łyna – nr 57. Zarządcą jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Sp. z o. o. w Mrągowie, cennik i informacje o zakupie zezwoleń na łowienie znajdziecie tutaj:
https://gospryb.pl/zezwolenia-wedkarskie/.
Dla fanów nurkowania – woda w jeziorze ma dobrą przejrzystość, a stosunkowo ciekawe dno i liczne głęboczki sprawiają, że jest tutaj co podziwiać. Jednocześnie na dnie nie ma żadnych specjalnie przygotowanych atrakcji dla nurków, więc trzeba zdać się na to, co przygotowała sama przyroda.Punkty startowe do nurkowania: najlepiej z terenu ośrodków wypoczynkowych.
Dla spacerowiczów – dużo miejsc do odkrywania pieszo, ale nie całe jezioro probarskie da się obejść wzdłuż jego atrakcyjnej linii brzegowej. Część brzegu nie jest dostępna (tereny prywatne, ogrodzone, a miejscami strome brzegi uniemożliwiające dojście do zbiornika). Południowo wschodnia część probarskiego jest porośnięta lasem, a pozostały obszar leży wśród pól. Ciekawostka: bardzo blisko tego akwenu znajdują się też inne jeziora, które można podziwiać podczas spacerów. Są to jezioro Kuc i jezioro Juksty.
Polecamy tę miejscówkę na wakacje:)
PS. Ten tekst nie powstał przy użyciu sztucznej inteligencji:)
Views: 60