Jezioro Wierzchowo i Dołgie dla miłośników grzybów

Grzyby nad jeziorem Dołgie i Wierzchowo

Views: 8

4
(1)

Jak większość jezior należących do Pojezierza Drawskiego, tak i Wierzchowo oraz Dołgie mogą pochwalić się wyjątkowo urokliwą okolicą – dla grzybiarzy i nie tylko. Zapierające dech w piersiach krajobrazy to zasługa nie tylko czystych wód i urozmaiconych linii brzegowych, ale także lasów, które otaczają akweny.

Przyjeżdżający tu turyści mogą liczyć na masę atrakcji. Nie tylko te udostępniane przez gospodarstwa agroturystyczne, ale i te naturalne zasługują na szczególną uwagę. W drugiej grupie atrakcji, z pewnością możemy wymienić możliwość wędkowania, pływania i spacerowania malowniczymi trasami. Niekwestionowaną zaletą tego regionu są wspaniałe lasy zapewniające mnóstwo przygód.

To w nich mieszkają dzikie zwierzęta, w tym kuny, tchórze, łosie a nawet żubry, które trudno zobaczyć w innych częściach Polski. Poza tym, lasy okalające jezioro Dołgie i Wierzchowo to raj dla grzybiarzy. Nie trzeba tu spędzać godzin na rozgarnianiu ściółki i trawy, by trafić na imponujące okazy. Coroczny wysyp grzybów sprawia, że nie zabraknie ich tu dla nikogo.

Jezioro Wierzchowo, ścieżki przy lesie na grzyby

Praktycznie dla każdego największym sukcesem jest zebranie dużego borowika szlachetnego, czyli popularnego prawdziwka. Jednak, w ramach urozmaicenia zbioru, warto też pokusić się o inne gatunki grzybów.

Mając przy sobie atlas, możemy spokojnie sięgać po kolejne dary lasu. Poza wspomnianymi borowikami, w lasach sosnowych, dębowych i buczynach można liczyć na zbiór podgrzybków i kurek. Brzozy dają szansę na występowanie kozaków. Maślaki i zielonki znajdą dla siebie miejsce głównie wśród młodych drzew. Natomiast na obrzeżach lasu, na terenach o bardziej piaszczystym podłożu można poszukać rydzów.

Obok grzybów, które mogą nam posłużyć do sporządzenia smakowitych potraw, natkniemy się na wiele gatunków niejadalnych i trujących. Jako, że często zachwycają swą urodą, idąc na grzyby warto wziąć ze sobą aparat fotograficzny. Nie tylko powszechnie występująca na drzewach huba, ale i zdrowe, dorodne okazy muchomorów, monetek, twardzioszków, jak i purchawek mogą przykuć wzrok miłośnika flory.

Podobał Ci się wpis?

Kliknij gwiazdkę i oceń go!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nie oddano głosów. Kliknij i bądź pierwszy!