Kajakiem po Lubuskich Mazurach

Jezioro Lipie

Wyprawa kajakiem poprzez jeziora Lipie, Słowa i Osiek to dla średnio wysportowanych kajakarzy jednodniowe spędzenie dnia na wodzie. 
Dla lubiących podpatrywać ciekawostki przyrodnicze pod wodą i wokół niej bez zbytniego pośpiechu, radzimy  zabrać namiot i rozłożyć wyprawę na dwa dni, nocując „na dziko” gdzieś na trasie.

Ekspedycję najlepiej rozpocząć w miejscowości Długie (droga krajowa 22, między Strzelcami Krajeńskimi a Dobiegniewem), gdzie swój początek ma jezioro Lipie, a to dlatego, że tam właśnie zarejestrowaliśmy wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Mapa trasy spływu
Przygotowania do spływu poprzez Lubuskie Mazury, sierpień 2021
Piękna, szeroka plaża nad jeziorem Lipie i wypożyczalnie sprzętu wodnego
Szmaragdowy odcień wody dobrze widoczny w zacienionej części jeziora Lipie

Pierwszym etapem jest jezioro Lipie, jedno z najczystszych w Polsce, z małą bazą turystyczną i przepiękną plażą,  Nas to jezioro zachwyciło „od pierwszego wejrzenia” zarówno przejrzystością wody,  jak i ciekawym, szmaragdowym odcieniem.  Podziwialiśmy doskonale widoczne podwodne rośliny i przepływające wśród nich ławice ryb oraz lasy otaczające całe jezioro. Trzymając się prawego brzegu natrafiliśmy na sporą zatokę, a w niej na nieczynny ośrodek wypoczynkowy chyba jeszcze z PRL-u, ale z fajną plażą i z grubsza trzymającymi się pomostami.

Plaża przy nieczynnym ośrodku, jezioro Lipie

Po krótkim postoju i kąpieli popłynęliśmy dalej, z lewej mijając niedużą wyspę. Trzymając się uparcie prawej strony wpłynęliśmy daleko w głąb zatoki szukając przesmyku na kolejne jezioro i dopiero napotkani kajakarze nakierowali nas na właściwy kierunek. Na nasze oko, da się tu przespać pod namiotem, pod warunkiem oczywiście, że śmieci zabieramy ze sobą. 

Zatoka na jeziorze Lipie
Miejsce, w którym zaczyna się przesmyk prowadzący do jeziora Słowa

Tak więc by trafić na przesmyk trzeba się kierować cały czas w kierunku północnym, ominąć dużą zatokę z prawej i płynąć przed siebie, aż jezioro zacznie wyraźnie zwężać. Wejście do przesmyku jest mało widoczne, nie oznakowane i można je dostrzec płynąc blisko trzcin.

Przesmyk między jeziorem Lipie a jeziorem Słowa (Szmaragdowym)
Tu wpływamy na jezioro Słowa
Jezioro Słowa (Szmaragdowe), chwila odpoczynku przed dalszą trasą

Pierwszy przesmyk  jest krótki, ok. 200 m i prowadzi przez podmokły las. Na brzeg raczej się tu nie wyjdzie, nie ma za to przeszkód w postaci zwalonych drzew, sam przesmyk  jest dość szeroki.  Po dość  krótkim czasie wypływamy na jezioro Słowa (Szmaragdowe) i aż zatrzymujemy się w bezruchu, tak pięknie. Kolor wody szmaragdowy prawie jak na podrasowanym zdjęciu, lasy wokół, ani śladu ludzi, dziko i niesamowicie. Oczywiście nie przepuszczamy okazji by popływać wpław w tak bajecznej wodzie

Brzegi są mało dostępne, zarośnięte, trzeba się trochę przedzierać kajakiem przez szuwary, ale przy brzegu podziwiamy widoki pod wodą i wokół niej.

Jezioro Słowa
Jezioro Słowa

Ruszamy dalej, instynktownie trzymając się prawej strony i wkrótce natrafiamy na przesmyk nr 2. Jest wygodny, szeroki i bardzo zróżnicowany krajobrazowo, długość ok. 2 km.

Drugi przesmyk prowadzący do jeziora Osiek
Tunel z blaszanej rury, a nad nim droga
W przesmyku między jeziorami Słowa i Osiek

Natrafiamy i na lasy i na mokradła i na niesamowite kikuty starych drzew, spośród których obserwują nas czaple i inne skrzydlate. Taka mała namiastka dzikiej krainy, wrażenia fantastyczne. Mniej więcej w połowie trasy natrafiamy na tunel z blaszanej rury,  w którym ćwiczymy odgłosy echa.  Pod koniec przesmyk zaczyna być coraz szerszy  i zmienia się w rozlewiska z wystającą trawą i trzciną, znów skręcamy w prawo – w kolejny mini przesmyk i jesteśmy już na jeziorze Osiek.

Przesmyk robi się coraz szerszy i przechodzi w rozlewisko
I wpływamy na jezioro Osiek
Z lewej strony duża odnoga jeziora Osiek

Woda ma nieco inny odcień, jest ciemniejsza, ale widoczność pod nią dalej bardzo dobra.  Z lewej strony mijamy długą odnogę jeziora – Ogardzka Odnoga. Mamy w planach powrót tego samego dnia więc , nie skręcamy tylko płyniemy prosto w kierunku Chomętowa, gdzie można zobaczyć ruiny krzyżackich zabudowań.

Tu brzegi są dostępniejsze, sporo zatoczek i miejsc gdzie można przybić do brzegu. Pomosty, plażyczki i gdzieniegdzie jakieś zabudowania.

Płyniemy w kierunku na Dobiegniew
Po lewej mijamy Chomętowo z ruinami budowli krzyżackich widocznymi za drzewami

Przy pierwszej okazji oczywiście skorzystaliśmy z kąpieli przy pomoście z prawej strony jeziora. Dno czyste, bez wodorostów i dość szybko zaczyna się głęboka woda. Jezioro jest długie więc by dopłynąć do końca trzeba się sporo namachać wiosłami, a na trasie mniej więcej w połowie jeziora duża odnoga z prawej strony – jezioro Żabie, na którego końcu znajduje się miejscowość Ługi.

Pierwsza kąpiel w jeziorze Osiek

Dla tych, którzy dotrą do końca czeka nowo otwarte pole kempingowe, gdzie już można oficjalnie rozbić namiot. Stąd zaledwie 2-3 km pieszo do Dobiegniewa i powrót do cywilizacji.

Noclegi na trasie:  nad jeziorem Lipie, nad jeziorem Osiek

Jezioro Żabie, odnoga jeziora Osiek
Koniec wycieczki, jezioro Osiek od strony Dobiegniewa

Views: 20

Miłośnicy ekstremalnej jazdy na desce, którzy planują wypoczynek nad jeziorem Łobez w Białym Borze będą mogli swój ukochany sprzęt zabrać ze sobą, gdyż właśnie oddano do użytku profesjonalny skatepark na terenie białoborskiego zespołu szkół.

Skatepark będzie również dostępny dla przebywających w Białym Borze turystów, a że miejscowość nie jest duża, dojście na miejsce znad jeziora zajmie niewiele czasu.
Noclegi w okolicy: https://czystejeziora.pl/noclegi-bialy-bor
Views: 1 […]

Jedna z atrakcji nad jeziorem Ińsko, wybudowana w ubiegłym roku wieża widokowa jest czynna caly rok, ale w okresie zimowym wyłączona z użytkowania jest winda i na szczyt można dostać się wyłącznie schodami.

Ponowne uruchomienie windy nastąpi 15 marca 2020 r.  Jak będziecie  w okolicy, warto wspiąć się na górę i popodziwiać panoramę jeziora 🙂

Noclegi w Ińsku: https://czystejeziora.pl/noclegi-insko
Views: 1 […]

Na ryby bez wędki? Nie ma mowy! Każdy dobry wędkarz ma przy sobie zawsze kilka typów wędek (zależnie od tego co, gdzie i jak chce łowić). Jakie wędki zabrać nad jezioro i ile to nas będzie kosztowało? Wędki dla amatorów i zaawansowanych – mini przegląd.
Wędki – rodzaje wędek ich przeznaczenie

Baty  – najprostszy typ teleskopowej wędki, bez przelotek i kołowrotka, – taką najczęściej łowi się metodą spławikową właśnie na jeziorach.
Bolonki – długie wędki (5-9m), dobrze się nimi łowi na rzece (nie są polecane na stawy, gdzie z drzew zwisają nad wodą gałęzie), nurt średni i szybki.
Casting i jerking -wędki spinningowe, dostosowane do łowienia szczupaków na metodę tzw. jerkowania.
Dropshot – wędki spinningowe (odmiana), do łowienia szczupaków, sandaczy czy okonia. Mają charakterystyczną, czułą szczytówkę która pozwala na pełną kontrolę przynęty na wędce. Na wędkach Drop Shot pięknie udaje się przynętą ranną rybkę, raka, czy robaka, na co kuszą się drapieżniki. Dobrze łowi się nimi z łodzi.
Feedery – wędziska 3,30 – 3,90 m, zastosowanie tzw drgającej szczytówki. Na rzeki i jeziora, do połowu na grunt.
Gruntówki – do łowienia metodą gruntową.
Karpiowe – jak sama nazwa wskazuje, dla miłośników łowienia karpia.
Matchowe – na rzeki i jeziora, do łowienia metodą odległościową – bardzo dalekie wyrzuty.
Morskie – do łowienia ryb morskich.
Muchówki (wędki muchowe) – z włókna szklanego, do najczęściej bardzo widowiskowego łowienia tzw. metodą sztucznej muchy.
Pickery – wędki do połowu na grunt.
Podlodowe – bardzo małe, krótkie, idealne do łowienia z lodu.
Spinningowe – od 1,5 do 3m, zwykle zrobione z włókna szklanego, do łowienia drapieżników (np. szczupak), z łódki i z lądu. Tu wyróżnia się różne odmiany wędek spinningowych (w zależności od metody łowienia).
Surfcastingowe (plażowe) – umożliwiające bardzo dalekie rzuty z plaży, duża moc i wytrzymałość.
Teleskopowe z przelotkami.
Teleskopowe bez przelotek.
Tyczki (laski, nasadówki) – wędki z włókna szklanego, dla wyczynowców, z możliwością odejmowania kolejnych segmentów.
Uklejówki – wędki do szybkiego łowienia małych ryb.

Views: 1 […]

Kąpielisko w Białym Borze nad jeziorem Łobez od lat otrzymuje najwyższą ocenę przydatności wody do kąpieli. Podobnie było w tym roku. Gratulujemy:)
Więcej o jeziorze Łobez przeczytasz tutaj:
Views: 1
[…]


Wspaniałych pełnych wrażeń wypraw nad wodę, pomyślnych wiatrów, fantastycznych zdjęć i wielu przygód w nadchodzącym Nowym Roku 2024 życzy redakcja czystejeziora.pl
Views: 1
[…]


Wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoje siły w tej morderczej i niesamowicie widowiskowej dyscyplinie sportu zachęcamy do zapisywania się na listę uczestników i nie zwlekajcie zbyt długo, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.
Zawody odbędą się 10 czerwca nad jeziorem Kłodno. Start na plaży gminnej o godz. 12.00, a organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach, dla których przewidziana jest osobna rywalizacja w kilku kategoriach wiekowych.
Zapisywać można się poprzez stronę: https://b4sportonline.pl/Triathlon_Gdansk
Gdzie przenocować w Chmielnie – zobacz tutaj:
Views: 1
[…]