Do sezonu letniego zostało jeszcze sporo czasu i jeśli planujecie wakacyjną wyprawę kajakiem warto wcześniej zastanowić się czy ma to być tradycyjny spływ kajakowy organizowany przez wyspecjalizowaną firmę, czy też samodzielna wyprawa bez narzuconego z góry programu.
Spróbujemy pomóc wam w podjęciu decyzji.
Plusy i minusy zorganizowanego spływu kajakowego
Zorganizowany spływ kajakowy jest praktycznie dla każdego. Nie trzeba posiadać żadnych umiejętności w prowadzeniu kajaka – wystarczy wybrać spływ przeznaczony dla początkujących kajakarzy, a organizatorzy wyjaśnią podstawy poruszania się kajakiem. W razie problemów można liczyć na pomoc ze strony organizatora, ale też innych uczestników spływu. Po tygodniowym pobycie na kajaku nabierze się wystarczającego doświadczenia, by w kolejnym roku wybrać spływ dla bardziej zaawansowanych kajakarzy.
Dużym plusem jest płynięcie bez bagażu, który organizator transportuje na miejsce kolejnych noclegów.
Zorganizowane spływy prowadzone są po rzekach wcześniej sprawdzonych pod kątem bezpieczeństwa.
Nie traci się czasu na szukanie miejsca noclegowego, gdyż takie jest z góry znane i stanowi metę w poszczególnym dniu spływu. W zależności od wyboru organizatora noclegiem może być pole namiotowe lub domki kempingowe.
Podczas zorganizowanego spływu można poznać sporo nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania, co czasami przeradza się w wieloletnie przyjaźnie.
Największym minusem tej formy wypoczynku jest tłok, który w szczycie sezonu towarzyszy kajakarzom na dosyć wąskich rzekach. Firm organizujących spływy na tych samych trasach jest dużo i przy przeszkodach w postaci zwalonych drzew na rzece tworzą się zatory oczekujących na pokonanie przeszkody kajaków.
Trzeba też pamiętać o różnych oczekiwaniach ze strony organizatorów wobec uczestników spływu. Niektóre firmy wymagają płynięcia w grupie, co na jeziorze nie jest specjalnie uciążliwe, ale na rzece powoduje, że trzeba dostosowywać tempo płynięcia do najsłabszych.
Koszt zorganizowanej wyprawy kajakowej najczęściej uzależniony jest od opcji noclegu. Wybierając wygodne noclegi w domkach należy liczyć się ze sporym wydatkiem.
W czasie wakacji jest mała szansa, by „załapać” się na zorganizowany spływ kajakowy z dnia na dzień. Najczęściej trzeba sobie zarezerwować miejsce przynajmniej kilka tygodni wcześniej, co wiąże się z ryzykiem nietrafienia w „okno pogodowe”. Ładna pogoda podczas spływu to jeden z ważniejszych elementów wpływających na zadowolenie uczestników.
Plusy i minusy własnego spływu kajakowego
Największym plusem własnej wyprawy kajakowej jest samodzielny wybór rzeki, dystansu i terminu. Nie jest konieczne posiadanie swojego sprzętu, gdyż można go sobie zarezerwować w licznych wypożyczalniach, które nie tylko przygotują odpowiednie kajaki, ale też na koniec spływu przetransportują je z powrotem.
Na taki spływ można zdecydować się w dowolnym czasie, np. wtedy, gdy jest słoneczna pogoda.
Nie ponosi się opłat noclegowych. Można przy brzegach rzek rozbić namiot i rozpalać z zachowaniem wszelkich zasad niewielkie ognisko pamiętając, by jego ślady w kolejnym dniu zlikwidować oraz zabrać wszystkie śmieci.
Spływ w grupie kilku kajaków, bez wyznaczonych miejsc postojowych, także po rzekach mniej uczęszczanych to prawdziwa przygoda i wyzwanie, które na długie lata pozostanie w pamięci. To forma wypoczynku dla doświadczonych kajakarzy pozwalająca na sprawdzenie się w trudnych warunkach i poznanie własnych możliwości. To także najlepsza sposobność podpatrywania otaczającej natury i dokumentowania jej aparatem fotograficznym. To niesamowita satysfakcja z pokonywania przeszkód i utrudnień, z odkrywania świata z dala od cywilizacji, z dostrzeżenia, że bez smartfona też jest super ciekawie. Po takim urlopie można poczuć się jak prawdziwy odkrywca i globtroter.
Najtańsza forma wypoczynku.
Największym minusem jest bez wątpienia transport bagażu w kajaku, który powoduje, że płynąc w dwójkę jest ciasno. Dlatego planując samodzielną wyprawę należy maksymalnie ograniczyć ilość zabieranych rzeczy. Namiot powinien być z tych najmniejszych, żywność liofilizowana zabierająca niewiele miejsca, odzież szybkoschnąca. Dla wygody można płynąć w kajaku w pojedynkę, ale to wymaga wynajęcia większej ilości kajaków, co równa się z wyższą opłatą.
Podczas samodzielnego eksplorowania rzeki trzeba się zaopatrzyć w dobre mapy, by wiedzieć gdzie się w danym dniu jest. Trzeba mieć orientację dokąd w razie jakichkolwiek problemów ruszyć w poszukiwaniu pomocy.
Po zapoznaniu się z naszymi wskazówkami każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, która z opisanych form spływu jest dla niego lepsza. Jedno jest pewne, zdecydowana większość będzie chciała taki urlop powtórzyć.
Sprawdź: jak się nie wywrócić na kajaku i co spakować na spływ.
Views: 7