Kajakiem z firmą czy na własną rękę?

Spływ rzeką Zbrzycą

Do sezonu letniego zostało jeszcze sporo czasu i jeśli planujecie wakacyjną wyprawę kajakiem warto wcześniej zastanowić się czy ma to być tradycyjny spływ kajakowy organizowany przez wyspecjalizowaną firmę, czy też samodzielna wyprawa bez narzuconego z góry programu.

Spróbujemy pomóc wam w podjęciu decyzji.

Plusy i minusy zorganizowanego spływu kajakowego

Zorganizowany spływ kajakowy jest praktycznie dla każdego. Nie trzeba posiadać żadnych umiejętności w prowadzeniu kajaka – wystarczy wybrać spływ przeznaczony dla początkujących kajakarzy, a organizatorzy wyjaśnią podstawy poruszania się kajakiem. W razie problemów można liczyć na pomoc ze strony organizatora, ale też innych uczestników spływu. Po tygodniowym pobycie na kajaku nabierze się wystarczającego doświadczenia, by w kolejnym roku wybrać spływ dla bardziej zaawansowanych kajakarzy.

Dużym plusem jest płynięcie bez bagażu, który organizator transportuje na miejsce kolejnych noclegów.

Zorganizowane spływy prowadzone są po rzekach wcześniej sprawdzonych pod kątem bezpieczeństwa.

Nie traci się czasu na szukanie miejsca noclegowego, gdyż takie jest z góry znane i stanowi metę w poszczególnym dniu spływu. W zależności od wyboru organizatora noclegiem może być pole namiotowe lub domki kempingowe.

Podczas zorganizowanego spływu można poznać sporo nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania, co czasami przeradza się w wieloletnie przyjaźnie.

Największym minusem tej formy wypoczynku jest tłok, który w szczycie sezonu towarzyszy kajakarzom na dosyć wąskich rzekach. Firm organizujących spływy na tych samych trasach jest dużo i przy przeszkodach w postaci zwalonych drzew na rzece tworzą się zatory oczekujących na pokonanie przeszkody kajaków.

Trzeba też pamiętać o różnych oczekiwaniach ze strony organizatorów wobec uczestników spływu. Niektóre firmy wymagają płynięcia w grupie, co na jeziorze nie jest specjalnie uciążliwe, ale na rzece powoduje, że trzeba dostosowywać tempo płynięcia do najsłabszych.

spływ kajakowy

Koszt zorganizowanej wyprawy kajakowej najczęściej uzależniony jest od opcji noclegu. Wybierając wygodne noclegi w domkach należy liczyć się ze sporym wydatkiem.

W czasie wakacji jest mała szansa, by „załapać” się na zorganizowany spływ kajakowy z dnia na dzień. Najczęściej trzeba sobie zarezerwować miejsce przynajmniej kilka tygodni wcześniej, co wiąże się z ryzykiem nietrafienia w „okno pogodowe”. Ładna pogoda podczas spływu to jeden z ważniejszych elementów wpływających na zadowolenie uczestników.

Plusy i minusy własnego spływu kajakowego

Największym plusem własnej wyprawy kajakowej jest samodzielny wybór rzeki, dystansu i terminu. Nie jest konieczne posiadanie swojego sprzętu, gdyż można go sobie zarezerwować w licznych wypożyczalniach, które nie tylko przygotują odpowiednie kajaki, ale też na koniec spływu przetransportują je z powrotem.

Na taki spływ można zdecydować się w dowolnym czasie, np. wtedy, gdy jest słoneczna pogoda.

Nie ponosi się opłat noclegowych. Można przy brzegach rzek rozbić namiot i rozpalać z zachowaniem wszelkich zasad niewielkie ognisko pamiętając, by jego ślady w kolejnym dniu zlikwidować oraz zabrać wszystkie śmieci.

Spływ w grupie kilku kajaków, bez wyznaczonych miejsc postojowych, także po rzekach mniej uczęszczanych to prawdziwa przygoda i wyzwanie, które na długie lata pozostanie w pamięci. To forma wypoczynku dla doświadczonych kajakarzy pozwalająca na sprawdzenie się w trudnych warunkach i poznanie własnych możliwości. To także najlepsza sposobność podpatrywania otaczającej natury i dokumentowania jej aparatem fotograficznym. To niesamowita satysfakcja z pokonywania przeszkód i utrudnień, z odkrywania świata z dala od cywilizacji, z dostrzeżenia, że bez smartfona też jest super ciekawie. Po takim urlopie można poczuć się jak prawdziwy odkrywca i globtroter.

Najtańsza forma wypoczynku.

Transport bagażu w kajaku

Największym minusem jest bez wątpienia transport bagażu w kajaku, który powoduje, że płynąc w dwójkę jest ciasno. Dlatego planując samodzielną wyprawę należy maksymalnie ograniczyć ilość zabieranych rzeczy. Namiot powinien być z tych najmniejszych, żywność liofilizowana zabierająca niewiele miejsca, odzież szybkoschnąca. Dla wygody można płynąć w kajaku w pojedynkę, ale to wymaga wynajęcia większej ilości kajaków, co równa się z wyższą opłatą.

Podczas samodzielnego eksplorowania rzeki trzeba się zaopatrzyć w dobre mapy, by wiedzieć gdzie się w danym dniu jest. Trzeba mieć orientację dokąd w razie jakichkolwiek problemów ruszyć w poszukiwaniu pomocy.

Po zapoznaniu się z naszymi wskazówkami każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, która z opisanych form spływu jest dla niego lepsza. Jedno jest pewne, zdecydowana większość będzie chciała taki urlop powtórzyć.

Sprawdź: jak się nie wywrócić na kajaku i co spakować na spływ.

Views: 7

Miłośnicy ekstremalnej jazdy na desce, którzy planują wypoczynek nad jeziorem Łobez w Białym Borze będą mogli swój ukochany sprzęt zabrać ze sobą, gdyż właśnie oddano do użytku profesjonalny skatepark na terenie białoborskiego zespołu szkół.

Skatepark będzie również dostępny dla przebywających w Białym Borze turystów, a że miejscowość nie jest duża, dojście na miejsce znad jeziora zajmie niewiele czasu.
Noclegi w okolicy: https://czystejeziora.pl/noclegi-bialy-bor
Views: 1 […]

Wiele kaszubskim lasów przestało istnieć po pamiętnych trąbach powietrznych, które nawiedziły ten region latem 2017 r. Zmienił się krajobraz m.in. na trasie spływu rzeką Brdą i wokół kilku jezior z tej okolicy. Porządkowanie zrujnowanych obszarów w wielu miejscach trwa do dziś i potrwa jeszcze wiele lat.
Naszą uwagę zwróciła akcja firm, głównie z Gdańska, które przy zaangażowaniu swoich pracowników i Nadleśnictwa Lipusz w ubiegłą sobotę ruszyli do nasadzania młodych sadzonek drzew.

Z tego co podaje jeden z głównych pomysłodawców akcji firma TOURS z Gdańska, osoby uczestniczące w sobotnim odtwarzaniu lasu zasadziły aż 50 000 sadzonek!

A to nie koniec – w kolejną sobotę, 26 października pracownicy firm wraz z leśnikami spotkają się ponownie i kolejne tysiące sadzonek zasili tamtejszy ekosystem. Uczestnicy będą też mieli okazję zdobyć wiele informacji o lasach i poszczegółnych gatunkach drzew oraz spróbować tradycyjnej grochówki, chleba ze smalcem i upiec giełbaski przy ognisku:)
fot: Leszek Pałys – zdjęcia udostępnione przez Nadleśnictwo LipuszViews: 2 […]

Z każdym rokiem przybywa amatorów pływania na desce z wiosłem, tzw. desce SUP. Jest to uproszczona wersja deski z żaglem (windsurfingowej), jest jednak od niej dłuższa.
Producenci zachwalają, jak przy większości sprzętu wodnego, że może z niej korzystać każdy, i dorośli i dzieci. Z grubsza mają rację, ale naszym zdaniem – podstawą jest umiejętność pływania i to w stopniu przynajmniej dobrym.

Samo korzystanie z deski SUP nie jest skomplikowane, na początek, by opanować problem utrzymania równowagi można wiosłować klęcząc, a dopiero później na stojąco. Tym sprzętem można się dość szybko oddalić od brzegu dlatego ważne, by poradzić sobie w razie niespodziewanego upadku do wody

Ciągle rzadkim widokiem nad wodą są osoby próbujące nauczyć się pływania pod okiem kogoś kto tę umiejętność już posiadł. Dotyczy to także rodziców, którzy nie poświęcają czasu na nauczenie dziecka pływania, ale idą na skróty podrzucając im dmuchane zabawki na wodę.
Podpowiadamy – wszelkie dmuchańce są dobre, ale tylko do zabawy w krótkim czasie – dziecko musi pływać samo, bez żadnych wspomagaczy – jedynym wymogiem jest jego nadzór w wodzie i wybranie jeziora, gdzie dno łagodnie schodzi na możliwie długim odcinku. Zachęcajcie dzieci do nurkowania i stylu jaki tylko im się podoba – niech codziennie starają się przepłynąć parę metrów dalej, niech traktują to jako zabawę, a efekt przyjdzie szybko.Views: 2 […]

Pod koniec lata tego roku podpisano kolejne porozumienie w sprawie ratowania jeziora Powidzkiego. Przewidziane zadania mają polegać na zwiększeniu retencji wód oraz zapewnieniu ochrony akwenów położonych na obszarach w pobliżu jeziora. Ma też zacząć się odtwarzanie naturalnego charakteru brzegów jezior oraz dokonywanie nasadzeń.
My czekamy, kiedy zaprzestaną działalność kopalnie odkrywkowe,co może okazać się najskuteczniejszym lekarstwem na ubytek wody w jeziorach Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Views: 1
[…]


Podajemy za gminaszczecinek.pl, że w czerwcu tego roku mieszkaniec gminy Szczecinek Pan Sebastian złowił pokazanego na zdjęciu szczupaka – wymiary 96 cm, waga 5,80 kg.
Więcej o jeziorze Wierzchowo tutaj, w artykule znajdziecie też aktualny cennik połowu ryb na tych wodach.

Views: 2 […]

Nagroda za znalezienie w jeziorze Drawsko zatopionego niemieckiego U-Boota z czasów II wojny światowej wzrosła już do 95 tys. zł.  Do tej pory udało się wydobyć kilka cennych przedmiotów, ale poszukiwania łodzi podwodnej ciągle trwają.
Trzymamy kciuki za jak najszybsze namierzenie i wydobycie cennego obiektu:)
Gdzie przenocować nad jeziorem Drawsko zobacz tutaj:
Views: 1
[…]