Byliśmy nad najdłuższym polskim jeziorem w czerwcu 2024, żeby na własne oczy przekonać się dla kogo to jezioro jest najodpowiedniejsze. Faktycznie rozmiar robi wrażenie, ilość aktywności wodnych, które można uprawiać na tym akwenie jest praktycznie nieograniczona. Jedynym minusem jest stan wody dlatego nie umieścimy szczegółowego opisu w jednym z głównych działów choć oczywiście nie oznacza to, iż nie warto się tam wybrać.
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Jeziorak na Pojezierzu Iławskim (zobacz na mapie) zajmuje powierzchnię 31,50 km2, a jego długość to ponad 27 km. Nie należy do jezior najgłębszych – śr. głębokość wynosi ok. 4 m i to być może jest jedna z przyczyn zanieczyszczenia wody.
Jezioro od południa styka się z miastem Iława i ciągnie się daleko na północ. Wyjątkowo urozmaicona linia brzegowa z licznymi zatokami, półwyspami i wyspami w tym jedną z największych wysp na naszych jeziorach Wielką Żuławą o pow. ponad 80 h. Na wyspie znajdują się ośrodki wypoczynkowe, kursuje na nią prom, wiążą się z nią rozmaite legendy dlatego koniecznie trzeba się tam wybrać i zobaczyć to miejsce na własne oczy.
W północno – zachodniej części Jeziorak łączy się z mniejszym jeziorem Płaskie, nad którym leży wieś Jerzwałd i gdzie jest kilka mniejszych plażyczek z dostępem do wody. W jednym takim miejscu nawet popływaliśmy.
Jeziorak to przede wszystkim akwen dla motorowodniaków. Duży port w Iławie daje możliwość czarterów łódek czy cumowania własnych jednostek. Nie jest to jedyne miejsce, widzieliśmy też przyzwoity port w Siemianach (w środkowej zachodniej części jeziora). Plusem jest trochę mniejszy tłok niż na topowych mazurskich jeziorach.
Nie będą się tu też nudzić właściciele jachtów w tym kabinówek.
Jest po czym popływać, jest wiele miejsc, gdzie można przybić do brzegu –
infrastruktura żeglarska na dobrym poziomie.
Iławy trzeba trzymać się prawej strony, wpłynąć do dużej zatoki Kraga,
która na końcu łączy się z jeziorem Dauby, a to już początek Kanału
Elbląskiego, którym można dotrzeć do samego Bałtyku. Wyprawa kilkudniowa
z niezapomnianymi widokami na trasie.
Ważnym atutem Jezioraka jest możliwość wyboru miejsca zakwaterowania zgodnego z własnymi preferencjami. Ci, którzy lubią by coś się działo mogą spędzać czas w Iławie, dla lubiących spokojniejsze klimaty nie brakuje miejsc noclegowych po obu stronach akwenu w niewielkich wioskach. Ciekawą możliwością jest też spanie na jednej z wysp.
Jezioro ciekawe choć dla nas, którzy najbardziej lubimy pływać i podziwiać to co pod wodą odpada.
Views: 51