Nawigacja – fundament jachtingu

nawigacja na jachcie

Obecnie w dobie powszechnego dostępu do systemów lokalizacji opierających się na technologii GPS, niewielu żeglujących wykazuje ochotę do nauczenia się nawigowania metodami tradycyjnymi – jednak czy słusznie?

Oczywiście, że nie – powodów do postawienia takiej tezy jest kilka, zacznijmy od pierwszego z nich. Historia jachtingu, co oczywiste, jest o wiele dłuższa niż historia nowoczesnych technologii, kiedyś, aby móc sprawnie kierować jednostką pływającą potrzebny był odpowiedni zasób wiedzy, która niejednokrotnie mogła przyczynić się do wyratowania siebie i załogi z niejednej opresji. Zanikającą, wśród entuzjastów żagli, jest umiejętność odczytywania map – obecnie sądzimy, iż nowoczesna technologia wskaże nam odpowiednią drogę na wodzie oraz ostrzeże w razie zbliżającego się niebezpieczeństwa.

Odbiorniki GPS w przeciągu kilku ostatnich lat upowszechniły się na jachtach tak szybko, jak wcześniej w ruchu drogowym, czy nawet w turystyce. Należy jednak odnotować fakt, iż w związku z tym dynamicznym wzrostem popularności rozwiązań cyfrowych nadal dochodzi do przykrych, tragicznych sytuacji – początkujący żeglarze pokładają bezgraniczne zaufanie w posiadanych przez siebie urządzeniach, całość nawigacji ograniczając do śledzenia zmieniających się na ekranie wykresów i cyfr. Izba Morska co pewien czas publikuje dane dotyczące wypadków na polskich akwenach – okazuje się,że część z nich jest spowodowana błędami odczytu danych przez odbiorniki GPS, błąd pozycji sięga czasami nawet kilku mil – osoby niedoświadczone decydują się jednak zaufać elektronice i obrać kurs zgodny z dostępnymi danymi.

O jakie aspekty w nawigowaniu warto więc zadbać?

  • Mimo tego,że może wydawać ci się to archaicznym rozwiązaniem, zaopatrz się w mapy papierowe, częstokroć jest na nich przedstawiony większy obszar interesującego cie akwenu, oraz są opracowane na podstawie wielu lat doświadczeń profesjonalistów.
  • Jeśli jesteś początkującym żeglarzem dość prawdopodobne jest to, iż nawet nie słyszałeś o czymś takim jak atlasy pływów – zawierają one informacje dotyczące prądów, które mogą zagrozić twojej jednostce, lub w znacznym stopniu utrudnić przyjemną żeglugę. Często nie warto walczyć z pływami, a mądrzej jest przeczekać je bezpiecznie w przystani.
  • Po dobiciu do portu sprawdzaj zawsze aktualne informacje na tablicy ogłoszeń, często możesz znaleźć tam ostrzeżenia oraz informacje o bieżących problemach występujących w obrębie akwenu.
  • Wykorzystuj spokojniejszy czas do sprawdzania swojej pozycji, gdy pogoda nie daje się wam we znaki skorzystaj z tej chwili, aby oszacować pozycje jachtu i upewnić się, czy nie zbaczacie z kursu.
  • Gdy wyruszasz w rejs po akwenie, którego nie znasz pozostawaj w gotowości na wystąpienie niespodziewanych sytuacji, uważnie obserwuj linię brzegową oraz powierzchnie zbiornika wodnego.
  • Szanuj siłę natury i nigdy nie zawierzaj bezgraniczne technologii – nigdy nie lekceważ zmieniającej się pogody, nasłuchuj ostrzeżeń od innych żeglujących.

Wszystkie akcesoria niezbędne do jachtingu znajdziesz na http://sklepwind.pl/

Chcesz wiedzieć więcej o Nawigacji? Przeczytaj materiały akademickie na notatek.pl

Materiał zewnętrzny

Views: 1

Na ryby bez wędki? Nie ma mowy! Każdy dobry wędkarz ma przy sobie zawsze kilka typów wędek (zależnie od tego co, gdzie i jak chce łowić). Jakie wędki zabrać nad jezioro i ile to nas będzie kosztowało? Wędki dla amatorów i zaawansowanych – mini przegląd.
Wędki – rodzaje wędek ich przeznaczenie

Baty  – najprostszy typ teleskopowej wędki, bez przelotek i kołowrotka, – taką najczęściej łowi się metodą spławikową właśnie na jeziorach.
Bolonki – długie wędki (5-9m), dobrze się nimi łowi na rzece (nie są polecane na stawy, gdzie z drzew zwisają nad wodą gałęzie), nurt średni i szybki.
Casting i jerking -wędki spinningowe, dostosowane do łowienia szczupaków na metodę tzw. jerkowania.
Dropshot – wędki spinningowe (odmiana), do łowienia szczupaków, sandaczy czy okonia. Mają charakterystyczną, czułą szczytówkę która pozwala na pełną kontrolę przynęty na wędce. Na wędkach Drop Shot pięknie udaje się przynętą ranną rybkę, raka, czy robaka, na co kuszą się drapieżniki. Dobrze łowi się nimi z łodzi.
Feedery – wędziska 3,30 – 3,90 m, zastosowanie tzw drgającej szczytówki. Na rzeki i jeziora, do połowu na grunt.
Gruntówki – do łowienia metodą gruntową.
Karpiowe – jak sama nazwa wskazuje, dla miłośników łowienia karpia.
Matchowe – na rzeki i jeziora, do łowienia metodą odległościową – bardzo dalekie wyrzuty.
Morskie – do łowienia ryb morskich.
Muchówki (wędki muchowe) – z włókna szklanego, do najczęściej bardzo widowiskowego łowienia tzw. metodą sztucznej muchy.
Pickery – wędki do połowu na grunt.
Podlodowe – bardzo małe, krótkie, idealne do łowienia z lodu.
Spinningowe – od 1,5 do 3m, zwykle zrobione z włókna szklanego, do łowienia drapieżników (np. szczupak), z łódki i z lądu. Tu wyróżnia się różne odmiany wędek spinningowych (w zależności od metody łowienia).
Surfcastingowe (plażowe) – umożliwiające bardzo dalekie rzuty z plaży, duża moc i wytrzymałość.
Teleskopowe z przelotkami.
Teleskopowe bez przelotek.
Tyczki (laski, nasadówki) – wędki z włókna szklanego, dla wyczynowców, z możliwością odejmowania kolejnych segmentów.
Uklejówki – wędki do szybkiego łowienia małych ryb.

Views: 1 […]

Życzymy wszystkim fanom jezior udanego Nowego Roku 2019, a w szczególności wspaniałego urlopu nad wodą:)
Views: 1
[…]


Po sobotnich opadach deszczu niedziela przywitała przybyłych nad jezioro Niesłysz (lubuskie) wymarzoną pogodą dla amatorów wszelkich sportów wodnych. Temperatura powietrza idealna – 25°, woda w jeziorze odpowiednia nawet dla największych zmarzluchów, wiatr słaby, ale nie na tyle, by nie dało się pływać na sprzętach z żaglem.
Kto zdecydował się spędzić ten dzień nad wodą mógł się prawdziwie zrelaksować.
Niżej nasza fotorelacja z niedzieli 23.08.2020

Noclegi nad jeziorem Niesłysz podpowiadamy tutaj:
Views: 3 […]

Odwiedziliśmy w niedzielę wielkanocną Łagów i z przyjemnościa zauważyliśmy, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Świąt poza domem. Spotkaliśmy sporo spacerowiczów  zarówno nad jeziorem Trześniowskim, jak i Łagowskim korzystających z ładnej pogody. Wprawdzie wypożyczalnie sprzętu wodnego jeszcze są zamknięte, ale na Majówkę z pewnością wszystkie będą czekać na gości chcących popływać po wodach jednego z dwu łagowskich jezior.
Niżej kilka zdjęć z wielkanocnego pobytu w Łagowie:

Przypominamy, że gdzie przenocować w Łagowie możecie sprawdzić tu:

Views: 2 […]

Początek lutego jest w tym roku typowo zimowy choć mrozy w lubuskim nie są na tyle silne, by skuć lodem jeziora dlatego też warunki do morsowania są komfortowe. Nie potrzeba zabierać ze sobą żadnych narzędzi do wykuwania przerębli, chyba że planuje się morsowanie w jakichś niewielkich i bardzo płytkich akwenach.Temperatura wody wynosi +2 stopnie przy identycznej temp. powietrza, zanurzenie w tym warunkach nie stanowi problemu więc zachęcamy morsów do wyprawy nad wodę 🙂Relacja z lutego ubiegłego roku tutaj:

Views: 1 […]

Jeszcze całkiem niedawno widok roweru elektrycznego na ścieżce rowerowej był czymś zaskakującym. Dziś już nikogo nie dziwi! E-bike’y mają coraz więcej zwolenników. W końcu jazda na nich to czysta przyjemność! Warto jednak pamiętać, że poruszanie się na rowerze elektrycznym ma być nie tylko komfortowe i satysfakcjonujące, ale także… bezpieczne! Na co zwrócić szczególną uwagę?
Kto może jeździć na rowerze elektrycznym?
Według prawa na rowerze elektrycznym może poruszać się każda osoba, która ukończyła 18 lat. Jednocześnie nie ma konieczności posiadania specjalnego prawa jazdy bądź innego dokumentu upoważniającego do poruszania się na jednośladzie. Inaczej jest w przypadku niepełnoletnich użytkowników. Osoba, która nie ukończyła 18 lat, musi wyrobić kartę rowerową. Brak karty wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu. Karę musi zapłacić opiekun prawny niepełnoletniej osoby, która złamie przepis.
Jazda na rowerze elektrycznym w świetle prawa
E-bike’y mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych oraz drogach publicznych z wyłączeniem, dróg szybkiego ruchu.
Jednośladem z napędem elektrycznym nie można jeździć po chodnikach. Podobna zasada dotyczy zresztą klasycznych rowerów. Istnieją jednak 3 wyjątki od zakazu. Pierwszy to brak pasa rowerowego przy drodze, po której samochodu mogą poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h. Warto jednak pamiętać, że możliwe jest to tylko wtedy, gdy chodnik będzie miał co najmniej 2 metry szerokości. Drugim wyjątkiem są niesprzyjające warunki atmosferyczne, które rozumie się jako padający deszcz, czy też błoto zalegające na drodze. Trzeci wyjątek dotyczy dzieci do 10 roku życia oraz ich opiekunów. Zgodnie z prawem tacy rowerzyści mogą jeździć się po chodnikach.
Rowerem elektrycznym, podobnie jak tradycyjnym jednośladem, nie można jeździć po przejściach dla pieszych. Przed pasami należy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę ulicy. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem.
Warto wspomnieć też o dozwolonej prędkości, z jaką mogę poruszać się jednoślady z napędem elektrycznym. Według polskiego prawa jest to 25 km/h.
Bezpieczna jazda na rowerze elektrycznym – o tym pamiętaj!
O bezpieczeństwie jazdy na rowerze elektrycznym warto pomyśleć już na etapie zakupu jednośladu. Najlepszym wyborem będzie e-bike renomowanego producenta, wykonany z solidnych komponentów. Rowery elektryczne najlepszych marek, takich jak Merida czy Giant, znajdziesz w sklepie internetowym Aga Sport. Lekkie, a przy tym niesamowicie wytrzymałe ramy z aluminium, zintegrowane konstrukcje i niezawodne silniki to gwarancja pełnego bezpieczeństwa!
Zanim wsiądziesz na swój nowy rower elektryczny, dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi i zapoznaj się ze wszystkimi funkcjami i elementami sterującymi. Sprawdź, jak działają hamulce, silnik i inne komponenty. Dzięki temu poczujesz się pewniej podczas jazdy.
Koniecznie zaopatrz się w porządny, odpowiednio dopasowany kask! Kask zmniejszy ryzyko urazów głowy podczas upadków i wypadków.
Pamiętaj o technikach bezpiecznej jazdy. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, sygnalizuj skręty i zachowaj pełną czujność – zwłaszcza podczas jazdy po drogach, po których poruszają się samochody. Zwracaj uwagę, by nie przekroczyć dozwolonej prędkości. Używaj odpowiedniego oświetlenia i odblasków. Uważaj na pieszych i innych rowerzystów.
Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zacznij spokojnie i powoli zwiększaj prędkość. Twoja pierwsza przejażdżka nie powinna być długa. Daj sobie czas na zapoznanie z jednośladem.
Pamiętaj o konserwacji roweru! Regularnie sprawdzaj jego stan techniczny i na bieżąco naprawiaj wszelkie usterki.
Ostatnie, jednak nie mniej ważne, jest zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Stosuj solidne zapięcia, np. U-lock lub łańcuch – szczególnie jeśli zostawiasz jednoślad w miejscu publicznym. E-bike’y nie należą do najtańszych, dlatego stanowią łakomy kąsek dla złodziei. Nie kuś losu!
Materiał zewnętrzny
Views: 0
[…]