Jezioro Kosobudno to niezwykle czyste, piękne i malowniczo położone jezioro na Kaszubach.
Ze względu na słabo rozwiniętą bazę turystyczną można tu naprawdę w ciszy odpocząć i spędzić relaksujący urlop.
Noclegi nad jeziorem Kosobudno
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Kosobudno (zobacz na mapie), jest jeziorem rynnowym, przepływowym, zlokalizowanym w Borach Tucholskich, na tzw. Równinie Charzykowskiej. Powierzchnia jeziora to ok. 56 hektarów, średnia głębokość 5m, a maksymalna ok. 8 metrów. Przesmykiem łączy się ono z jeziorem Dybrzk (co sprawia, że na niektórych mapach nawet nie jest zaznaczone jako odrębne jezioro (!), ale jest to pierwsza część akwenu od strony wsi Męcikał - jezioro Dybrzk jest dopiero za nim!). Dodatkowo, wąska struga łączy też j. Kosobudzkie z j.Trzemeszno.
Miejscowości turystyczne w najbliższej okolicy jeziora: Czernica, Męcikał (dużo pozostałości historycznych, ciekawa historia).
Na uwagę zasługuje niezwykle czysta woda jeziora kosobudzkiego - są tu nawet raki !
Ekipa czystejeziora.pl była tutaj w lipcu 2012 i w wodzie, niedaleko pomostu wypatrzyliśmy 2 raki, co świadczy o wyjątkowej czystości wód. Turyści, którzy lubią pływać wpław będą zachwyceni.
Ze względu na dość długie połączenia jeziora Kosobudno z innymi akwenami - świetnie się tu pływa kajakami. Prowadzi tędy również Szlak Kajakowy rzeki Brdy - jeden z najpiękniejszych w Polsce. Ciekawa linia brzegowa sprzyja oglądaniu jeziora z wody. Warunki dla kajakarzy: bardzo dobre.
Ci, którzy nie lubią machać wiosłem mogą postawić na małe żaglówki, jacht, deski windsurfingowe, czy rowery wodne. Nad jeziorem jest przystań, gdzie można przycumować.
Informacje dla wędkarzy: właścicielem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie w Charzykowych i to u nich można m.in. wykupić pozwolenie. Poza tym w sklepach wędkarskich w Chojnicach, Brusach, ośrodkach w Drzewiczu i Charzykowach,
Zezwolenie jest ważne tylko z kartą wędkarską. Wolno łowić wszystkie gatunki ryb, od świtu do zmierzchu (zakaz łowienia nocą). Ryby: dużo szczupaków, okonie, leszcze, płocie.
Ze względu na sporą liczbę drapieżnika jest tu i sporo wędkarzy, ale wolne miejsce zawsze się znajdzie:). Warto przyjechać.
Jeśli chodzi o dłuższe szlaki spacerowe wokół jeziora to są raczej słabe: chyba, że ktoś lubi ekstremalne warunki i nieco dziczy. Można za to pospacerować wzdłuż północnego brzegu jeziora Kosobudno – aż do jeziora Dybrzk i dalej, ale nie wszędzie da się dojść bezpośrednio do wody (albo działki, albo linia brzegowa niedostępna, albo chaszcze).
Latem przybywają tutaj fani ciszy, wędkowania i spokojnego wypoczynku. Warto wybrać to miejsce na urlop!
Dla niepełnosprawnych: raczej nie, brak udogodnień
Dla rodzin z dziećmi: tak
Dla turystów z psem: tak