Jezioro Raduńskie Górne to urokliwy akwen najatrakcyjniejszej krajobrazowo części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Piękne, urzekające ciszą, spokojem i czystą wodą, w której po prostu chce się popływać.
To również jedno z jezior popularnej na Kaszubach kajakarskiej Pętli Raduńskiej skąd można wyruszyć na długą wyprawę z wiosłem w dłoni!
Noclegi nad jeziorami Raduńskimi
Garść przydatnych informacji:Jezioro Raduńskie Górne (zobacz na mapie ) to jezioro rynnowe, położone na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego określanego również mianem Szwajcarii Kaszubskiej (nazwa od otaczających jezioro gór, które tworzą tu niezwykły klimat - wysokość brzegów dochodzi nawet do 40 m!). Powierzchnia 3,88 km2, długość ok. 6km, szerokość 0,9 km i maksymalna głębokość dochodząca do 43 metrów sprawiają, że jest zbiornik bardzo atrakcyjny dla różnych grup turystów.


Raduńskie Górne od południa łączy się rzeką Radunią z jeziorem Stężyckim, a od północy z przepięknym jeziorem Raduńskim Dolnym (kiedyś stanowiły one całość - dziś oddzielone są od siebie zaporą w Łączynie). W miejscu zapory znajduje się droga i most pod którym swobodnie mogą przepłynąć kajakarze. Warto ten punkt odwiedzić - widoki na oba jeziora są w tym miejscu po prostu bajeczne.


Dla kajakarzy: Warunki wymarzone!
Jezioro Raduńskie Górne leży na trasie słynnej na Kaszubach Pętli Raduńskiej (szlak kajakowy kilku połączonych ze sobą jezior, które można opłynąć – z drobnymi, ale nieuciążliwymi przenoskami na trasie. Na liście jezior Pętli są również: Raduńskie Dolne, j. Kłodno, j. Brodno Małe, j. Brodno Wielkie, j. Ostrzyckie i j. Patulskie). Widoki z wody - nie da się opisać, trzeba przepłynąć!


Dla żeglarzy: jezioro Raduńskie Górne objęte jest strefą ciszy, więc pożeglować na nim mogą jedynie jednostki bez silników spalinowych. Wiatry: wzdłuż osi rynny (ten kierunek determinują wysokie brzegi jeziora, nawet do 40 metrów). Niskie jednostki zmieszczą się również pod mostkiem na zaporze w Łączynie, skąd można przepłynąć na długie j. Raduńskie Dolne - wyższe niestety nie. W Stężycy (przy jeziorze) znajduje się Stężycka Akademia Żeglarska, a w północnej części jeziora przystań z możliwością cumowania.


Dla pływających wpław: Bardzo dobre warunki do pływania są na plażach przy miejscowości Stężyca. Tutaj jest całkiem duża, czysta plaża strzeżona (ratownik czuwa nawet jak kiepska pogoda i mało ludzi - sprawdziliśmy!), są pomosty i miejscówki do opalania się - a w budowie widzieliśmy co najmniej 2 nowe pomosty (2014).


Dla wędkarzy: Tak, ale nie warto nastawiać się na wielką sztuką, bo z tego co się dowiedzieliśmy, to czasy rybnej świetności jezioro ma już za sobą. Ryby: Sielawa, okoń, płoć, leszcz. Podobno można też złapać szczupaka. Wędkowanie wyłącznie po wykupieniu zezwolenia na łowienie teren Jezior Raduńskich (zarządca: Radbur Sp. z o.. o w Somoninie).


Dla nurków: W czasie naszej wakacyjnej trasy na żadnych nie natrafiliśmy, ale z tego co wiadomo to nurkowie chętnie tu przyjeżdżają, głównie ze względu na przejrzystość wody (zimą do nawet 7 metrów, latem mniej), głębokość dochodzącą do 43 metrów i piaszczysto-kamieniste dno, które robi wrażenie.
Dla obserwatorów przyrody: Kaszubski Park Krajobrazowy (rzadkie gatunki flory i fauny) oraz obowiązująca tu strefa ciszy to doskonałe warunki do podziwiania przyrody. Dobrze zabrać lornetkę!


Zdecydowanie jest to miejsce, które na polskiej trasie kajakowej i wypoczynkowej trzeba zaliczyć!
GPS: 54°14′20,6″N 17°58′36,6″E
Pobliskie miejscowości:
- Stężyca - nad jeziorem
- Żuromino - ok. 150 m od jeziora
- Borucino - ok. 300 m od jeziora
- Zgorzałe - ok. 70 m od jeziora
- Łączyno - tuż przy jeziorze Raduńskim Górnym i Raduńskim Dolnym (tu biegnie czarny szlak turystyczny zwany Szlakiem Wzgórz Szymbarskich - 122 km).
Byliśmy tu: Redakcja CzysteJeziora.pl, pierwszy tydzień sierpnia 2014.