Jezioro Brodno Małe jest nieco "dzikim" ale urokliwie położonym akwenem na Kaszubach (niecałe 10 km do Kartuz). Należy ono do grupy jezior wchodzącej w skład szlaku kajakowego Pętla Raduńska - wyjątkowo popularnego w tym regionie.
Tuż przy jego wschodnim brzegu biegnie Droga Kaszubska więc dojazd tutaj jest doskonały!
Noclegi nad jeziorem Brodno Małe
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Brodno Małe znane też jako Małe Brodno (zobacz na mapie) leży na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, i jest zasilane rzeką Radunią, przez którą łączy się bezpośrednio z j.Brodno Wielkie i j. Kłodno (szlak chmieleński) . Łączna powierzchnia jeziora to 71 hektarów, długość 2,3 km, szerokość ledwie 0,5 km (doskonale widać tu oba brzegi nawet ze "środka" jeziora) i maksymalna głębokość dochodząca do 7 metrów. Wysokość lustra wody: 160,4 m n.p.m.
Jezioro należy do cichych i spokojnych jeśli chodzi o ruch turystyczny - i mimo tego, że jego wschodnia linia brzegowa niemal graniczy z Drogą Kaszubską (trasa turystyczna dla zmotoryzowanych), to ruch jest tutaj niewielki (mała baza turystyczna), dzięki czemu odpoczywa się w spokoju i wręcz błogiej ciszy.
Dla kajakarzy: Zdecydowanie polecane - zwłaszcza podczas spływów kajakowych trasą Raduńskiego Kółka, która biegnie przez ciąg kaszubskich jezior, włącznie z Brodnem Małym (j. Patulskie, Ostrzyckie, Brodno Wielkie, Brodno Małe, Kłodno, j. Raduńskie Dolne i Raduńskie Górne).
Od południa można z Brodna Małego przepłynąć na Brodno Wielkie - przesmyk dostarcza czystej przyjemności podziwiania okolicznej przyrody, a od północy dopływa się do jeziora Kłodno - tu również przesmykiem i warto pamiętać żeby trzymać się zachodniego brzegu jeziora Brodno Małe, bo kanał jest bardzo słabo widoczny. Znak rozpoznawczy: skrajnie po lewej - kanał , skrajnie po prawej - plażyczka z pomostem i ławeczkami na brzegu (można tu wysiąść z kajaka i popływać).
Na kanale łączącym Brodno Małe z Kłodnem czeka nas jeszcze niespodzianka: przepłynięcie pod zdecydowanie niskim mostkiem (jak się dobrze ułożyć w kajaku, to uda się bez problemu).
Otoczenie jeziora w przeciwieństwie do innych jezior Kółka Raduńskiego stanowią głównie pola uprawne i nieużytki - lasów mniejsza ilość, ale to miły odpoczynek dla oka jeśli płynie się dłuższą trasę.
Dla pływających wpław: tak, chociaż nie ma tu za wielu plaż. Jedna - mniej więcej w połowie jeziora, brzeg wschodni - tutaj jest dość spore pole namiotowo-campingowe, ładna plaża, pomost, wygolone z roślin wejście do wody. Polecamy popływanie - woda kapitalna!
Dla wędkarzy: tak, jezioro typu leszczowego. Na pomostach przy plażach i w szuwarach są miejscówki. Zarządcą jeziora jest spółka Radbur. Obowiązuje zakaz łowienia nocnego, wyłącznie od zmierzchu do świtu.
Sezon letni wędkowania: 1 kwiecień - 30 listopad, zimowy: 1 grudzień - 31 marzec.
Zezwolenia można wykupić na miejscu lub online ( zezwolenia.radbur.com.pl) , świeże ryby sprzedaje też ichtiolog nadzorujący gospodarkę jeziorową tych regionów (tel. 695-200-887).
Ryby: wzdręga, ukleja, szczupak, sandacz, sielawa, okoń, lin, leszcze, krąp - ale z tego co udało nam się dowiedzieć to bez większych sztuk, raczej drobne branie.
Dla żeglarzy: raczej tak, ale tylko mniejsze jednostki - samo jezioro nie jest długie (2,3 km), a duże jachty nie zmieszczą się pod mostkami które znajdują się na kanałach prowadzących w kierunku pozostałych jezior.
Dla spacerowiczów i rowerzystów: tak. Biegnie tędy popularny i lubiany przez miłośników przyrody czerwony Szlak Kaszubski (całość ma łącznie 131 km - i warto poznać choć większą część tej trasy, ponieważ jest naprawdę piękna. Szlakiem jezior, Szwajcarii Kaszubskiej, bajkowych punktów widokowych, i wspaniałej przyrody.
GPS: 54°18′19″N 18°06′56″E
Pobliskie miejscowości:
- Ręboszewo - nad samym jeziorem
- Zawory - ok. 300 m od jeziora
- Chmielonko - ok. 1,5 km od jeziora
- Chmielno - ok. 2 km od jeziora
- Brodnica Górna - ok. 2,5 km od jeziora
Byliśmy tu: Redakcja CzysteJeziora.pl, pierwszy tydzień sierpnia 2014.