Przestrzeń miejska się zmienia i jest to zupełnie naturalny proces. Oprócz terenów zielonych sprzyjających wypoczynkowi w miastach powstają nowe place zabaw, siłownie oraz miejsca, gdzie można pograć w szachy na wolnym powietrzu. Te ostatnie to ciekawa propozycja zarówno dla starszych, jak i młodszych mieszkańców. Gra w szachy usprawnia logiczne myślenie, podejmowanie decyzji oraz planowanie czasu. Dodatkowo wpływa korzystnie na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Zajęcia szachowe są organizowane w szkołach oraz prowadzone są w ramach zajęć pozalekcyjnych, np. w domach kultury. Z badania CBOS wynika, że nawet 43% Polaków potrafi grać w szachy. Nic dziwnego, że stół do gry w szachy zewnętrzny często można zobaczyć na polskich osiedlach.
Betonowy stół do gry w szachy – miejsce nie tylko do grania
Betonowy stół do gry w szachy to sposób, aby zwiększyć atrakcyjność parku, placu zabaw, boiska sportowego oraz innych terenów rekreacyjnych. Miejsca te sprzyjają spędzaniu czasu na wolnym powietrzu, a elementy małej architektury, takie jak stół do gry w szachy, przyciągają i zapewniają rozrywkę osobom w każdym wieku.
Zewnętrzne stoliki do gier mogą stać się miejscem spotkań osób starszych, ale przecież nie tylko. Partia szachów podczas słonecznej pogody wśród zieleni uzupełniona pogawędkami ze znajomymi uprzyjemni każdy wiosenny lub letni dzień. Takie stoliki mogą przyciągnąć również młodszych mieszkańców. Zewnętrzny stolik do gry w szachy może stać się wręcz elementem, wokół którego toczy się życie towarzyskie osiedla.
Zewnętrzny stół do gry w szachy
Jaki wybrać stół do gry w szachy zewnętrzny, żeby długo służył mieszkańcom? Warto zwrócić uwagę na wysoką jakość wykonania. Tego typu elementy małej architektury najlepszych firm są wykonywane z trwałego materiału, jakim jest modyfikowany beton z dodatkiem różnego rodzaju kruszywa dekoracyjnego. Wzmocnieniem betonu są zbrojone pręty stalowe żebrowane oraz mikro włókna. Dzięki temu stół do gry w szachy zewnętrzny jest odporny na trudne warunki atmosferyczne (np. deszcz, śnieg, wiatr czy mróz) i uszkodzenia mechaniczne.
W przypadku najlepszych modeli stołów do szachów planszę do gry stanowi szlifowany blat pokryty lakierem zabezpieczającym, a pola do gry są wykonywane z płytek gresowych mrozoodpornych. Do tego najlepiej, jeśli siedziska przy stole są zrobione z lakierowanego drewna, które jest zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Podstawa stołu do gry w szachy wykonana z betonu gwarantuje wysoką solidność konstrukcji. Nogi stołu mogą być przymocowane do podłoża lub stanowić całość ze stołem. Warto dodać, że na rynku dostępne są stoły do gier o różnych kształtach i kolorach.
Jaki stół szachowy wybrać?
Zarządcy i administratorzy przestrzeni osiedlowych oraz miejskich często się zastanawiają, jakie kryteria przyjąć, wybierając elementy małej architektury, w tym również stoły do gry w szachy. Pomijając już niską cenę, bo jej rola w takich wydatkach jest oczywista, należy zwrócić uwagę na solidność zamawianych konstrukcji i wysoką jakość ich wykonania. Stoły szachowe i inne elementy powinny przetrwać jak najdłużej na otwartej przestrzeni, a więc muszą być trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz na działania wandalów.
Betonowy stół do gry w szachy na terenie zielnym to okazja do rozgrywek i spotkań towarzyskich dla mieszkańców. Dzięki takim elementom małej architektury każdy ma szanse nauczyć się zasad gry w szachy lub sprawdzić się w rozgrywce z innymi pasjonatami. Przestrzeń miejska z takimi elementami jest przyjazna mieszkańcom.