Jezioro Ślesińskie niedaleko Konina to długi, piękny akwen, który łączy się również z innymi jeziorami tego regionu tworząc doskonałe warunki dla kajakarzy oraz fanów motorówek, skuterów wodnych i jachtów motorowych. Idealna okolica do uprawiania różnych sportów wodnych i dobrze przygotowana baza wakacyjnych atrakcji sprawiają, że jest to miejsce często odwiedzane przez turystów.
Spodobało nam się :)
Noclegi nad jeziorem Ślesińskim
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Ślesińskie (zobacz na mapie) to akwen rynnowy, polodowcowy, wchodzący w skład Kanału Ślesińskiego i 26 kilometrowego ciągu jezior Pojezierza Wielkopolskiego. W zespole jezior łączy się również z j. Mikorzyńsko - Wąsowskim, Licheńskim i Gosławickim. Powierzchnia Ślesińskiego to 1,52 km2 (148 hektarów), przy wymiarach ok 4,4 x 0,2-06 km i głębokości maksymalnej sięgającej 26 m. Szerokość jeziora jest zróżnicowana, od 0,2 do 0,6 km. A do tego druga klasa czystości wody.
Ciekawostka: Na całej długości ciągu jezior są niewielkie zmiany poziomu lustra wody, co jest związane z wykorzystywaniem wód do chłodzenia oddalonej o ok.20 km elektrowni. Ciepła woda dostaje się kanałem zrzutowym prowadzącym od jeziora Licheńskiego. Spowodowało to wzrost temperatury wody w jeziorach oraz ich zarastanie. Aby temu zapobiec sprowadzono tu w celu oczyszczenia jezior azjatyckie gatunki ryb słodkowodnych (m.in. tołpyga biała i tołpyga pstra oraz amur,), które stopniowo przywróciły równowagę biologiczną jeziora - nawet trafiliśmy na raka. Podwyższona w sezonie letnim temperatura wody w jeziorze (mniej więcej o 4 do 6oC), jest więc dodatkową atrakcją i wpływa na komfort kąpieli dla tych, którym „zimna woda przeszkadza w zamaczaniu się” ;)
Turystyka wodna:
Z racji na długi ciąg jezior, z którymi łączy się Ślesińskie oraz przeważające tu wiatry zachodnie i północno-zachodnie, jest to region wprost stworzony dla żeglarstwa, motorówek i sportów wodnych (skutery, narty wodne itd). Cyklicznie są tu organizowane imprezy żeglarskie, zawody wakeboardowe i wyścigi łodzi motorowych. Tuż przy połączeniu jeziora Ślesińskiego z Mikorzyńskim znajduje się również dobrze urządzony port dla jednostek wodnych, w którym przeważają kabinowe łodzie motorowe. Niedaleko duża ogólnodostępna piaszczysta plaża, ciąg gastronomiczny, automaty do gier, cymbergaje i inne punkty obowiązkowe na urlopie:)
Dla kajakarzy: blisko 26 km po zespole jezior łącznie ze Ślesińskim, sporo miejsc, w których można wyjść na ląd i poplażować oraz piękne widoki. Kierując się na północ dociera się do Kanału Ślesińskiego, którym można dopłynąć do jeziora Czarnego, do Noteci, a dalej do jeziora Gopło. Na południu jezioro Ślecińskie graniczy z j.Mikorzyńskim - połączenie znajduje się pod wysokim wiaduktem, jest szerokie i bez problemu może tędy przepłynąć dowolna jednostka wodna.
Po jeziorze kursuje również stateczek turystyczny, którym można się wybrać na wyprawę po akwenie bez „zamoczenia nogi”. Mieliśmy przyjemność oglądać taki z przystanku podczas naszej kajakowej wyprawy.
Jezioro Ślesińskie dla wędkarzy: ryby amur, leszcz, płoć, tołpyga, karaś, wzdręga, karp. Kilka lat temu złowiono tu również 23 kg suma. Pozwolenie na łowienie można kupić m.in. w Ślesinie oraz w miejscowych ośrodkach turystycznych.
Brzegi jeziora szczególnie w pół-wsch jego części bywają wysokie, ale są dostępne dla wędkarzy, sporo miejscówek, kładki i jest gdzie wypożyczyć łodzie wędkarskie. Dowiedzieliśmy się, że podobno najlepiej łowić przy ośrodkach bo ryba dokarmiana ;)
Od nas: Nad tym jeziorem szczególnie podobało nam się to, że poza miejscami doskonale przygotowanymi na przyjęcie turystów i tłocznymi plażami (w gminie Ślesin znajduje się ponad 70% obiektów turystycznych z bazy powiatu konińskiego!), są również takie, w których wciąż pachnie dziczą i można tu sobie znaleźć wolną miejscówkę nad wodą, powdychać ciszę i popatrzeć na jezioro. Atrakcje i dla lubiących turystyczne tłumy i dla tych, którzy chcą znaleźć chwilę tylko dla siebie.
GPS: 52°23′16″N 18°19′42″E
Pobliskie miejscowości:
Ślesin, Tokary, Głębockie – nad jeziorem
Konin – ok 20 km.
Byliśmy tu: Redakcja Czystejeziora.pl, Czerwiec 2016.