Jeden akwen – dwie lokalne nazwy:) Jezioro Wąsosko-Mikorzyńskie jest tak naprawdę jednym, połączonym zbiornikiem, którego północna część zwyczajowo nazywana jeziorem Mikorzyńskim, a południowa – Wąsoskim. Wydłużona linia brzegowa i brak strefy ciszy na wodzie sprawiają, że jest ono wyjątkowo chętnie odwiedzane przez motorowodniaków i żeglarzy. Odpowiednie miejsce na urlop nad wodą!
Noclegi nad jeziorem Mikorzyńskim
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Mikorzyńskie i Wąsoskie (zobacz na mapie) zajmują łącznie 251 hektarów powierzchni długości 6,6 km i szerokości do 1 km, a wydłużony kształt i przepływowe połączenie z innymi jeziorami blisko 32 kilometrowego kanału Ślesińskiego sprawiają, że jest to idealne miejsce dla kajakarzy, żeglarzy i motorowodniaków. Średnia głębokość 11,5 m, i maksymalna dochodząca do 36, 5 m. Trzecia klasa czystości.
Wąsosko-Mikorzyńskie łączy się od północy z jeziorem Ślesińskim, i tutaj dzieli je jedynie duży most, pod którym swobodnie można przepłynąć motorówką czy żaglówkami (tuż za mostem w kierunku Ślesińskiego znajduje się spory port i duża plaża), a od południa łączy się z jeziorem Pątnowskim., też przeływa się pod mostem, ale sporo mniejszym.
Po akwenie kursuje stateczek wycieczkowy będący tu również atrakcją dla fanów podziwiania jeziora bez aktywnego wiosłowania czy wsiadania na motorówkę.:) Zatrzymuje się przy niektórych ośrodkach wypoczynkowych.
Rozbudowana baza noclegowa i wiele ośrodków zlokalizowanych tuż nad wodą sprawiają, że nie ma większego problemu ze znalezieniem noclegu w okolicy.
Ciekawostką jest fakt, że temperatura wody jest tutaj nieco podwyższona, a więc zachęca do kąpieli nawet „zmarzlaków”. Przy ośrodkach sporo plaż i miejsc dogodnych do wypoczywania – również dla tych, którzy zatrzymują się tutaj z poziomu wody (głównie kajakarze). Na trasie naszej wycieczki wokół jeziora natrafiliśmy też na miejsca, w których wręcz pachnie egzotyką:… palmy przy brzegu prezentują się naprawdę ciekawie.
Żeglarsko jezioro jest ciekawe i wymagające niezłych umiejętności ze względu na liczne przewężenia, jest też wyspa - w południowej części jeziora. Zdecydowanie jachty powinny być zaopatrzone w silnik. Infrastruktura żeglarska znajduje się w Ślesinie, gdzie przy plaży gminnej jest spora marina, a większy port znajduje się na południowym zachodzie, już na jeziorze Wąsoskim.
Jezioro Mikorzyńskie i Wąsoskie dla wędkarzy: zbiornik typu leszczowego. Ryby: leszcze, okonie, sandacze, płocie, krąpie, ukleje, liny, cierniki, jazgarze, węgorze.
Podwyższona temperatura wody (związana z dostawaniem się tu wód ciepłowniczych z pobliskiej elektrowni) sprawia, że jest tu dużo roślinności zanurzonej w jeziorze, więc dobre warunki do tarła i rozrodu ryb. Pozwolenie na łowienie można kupić m.in. w Ślesinie, oraz w okolicznych ośrodkach wypoczynkowych.
Infrastruktura dla wędkarzy: kładki i sporo pomostów ( i przy ośrodkach i takich pół dzikich, niemal pustych, ale w dobrym stanie).
Minus: wiele miejsc prowadzących do linii brzegowej jeziora jest zabudowanych przez posesje prywatne i nie wszędzie da się dostać z brzegu.
Wg nas największą zaletą tych jezior jest fakt ich połączenia z innymi oraz przepływowość całego kanału, która umożliwia korzystanie tutaj z szerokich możliwości turystyki wodnej. Mały raj dla kajakarzy i motorowodniaków:)
GPS: 52°20′55″N 18°18′12″E
Pobliskie miejscowości:
Ślesin, Mikorzyn, Wąsosze, Półwiosek Stary – tuż przy jeziorze
Konin – ok 10 km
Byliśmy tu: Redakcja Czystejeziora.pl, Czerwiec 2016