Polary męskie jako idealna odzież przejściowa na okres jesień-zima

polarowe

Wyprawy nad wodę poza sezonem letnim wymagają nie tylko hartu ducha i pokonania wielu swoich słabości, ale też dobrania odpowiedniej garderoby, by prawdziwie czerpać radość z wodnej bryzy, zimnego wiatru i niesamowitego kontaktu z przyrodą wtedy, gdy wokół jest cicho i pusto.

Żeglowanie jesienią

Atuty jesiennego żeglowania to przede wszystkim doskonałe warunki wietrzne i brak tłoku na wodzie. O tej porze roku bywa też dość niebezpiecznie dlatego na żaglówkę powinny wybierać się osoby już żeglarsko doświadczone. Każdą najlepiej nawet zaplanowaną wyprawę może zepsuć zły ubiór. Oczywiste, że podstawowym wyposażeniem podczas takiej eskapady będzie nieprzemakalna kurtka tzw. sztormiak z kapturem, dobre, ciepłe, wodoodporne rękawice i takież spodnie, należy też pamiętać o odzieży pod spód gwarantującej odpowiednią cyrkulację powietrza i szybkoschnącej. Te właściwości zapewni znana i popularna od lat bluza polarowa. Na żaglówce wygodniejsza będzie wkładana przez głowę, a rozmiarowo dobrana tak, by nie krępowała ruchów.

Pomost nad jeziorem

Morsowanie

Jesień i zima to czas, kiedy nad wodą pojawiają się miłośnicy morsowania. Do uprawiania tego sportu również należy się odpowiednio przygotować tak fizycznie jak i odzieżowo. Morsy zazwyczaj przed wejściem do wody robią rozgrzewkę dlatego ubiór powinien być dobrany zarówno do ruchu przed oraz po wyjściu z wody. Sportowe buty, spodnie dresowe i rozpinany, ciepły polar z kapturem np. Jack Wolfskin, dobrze sprawdzą się podczas rozruchu, a przede wszystkim po wyjściu z wody, gdy trzeba się jak najszybciej rozgrzać.

Morsowanie

Wędkowanie zimą

Wędkowanie tzw. podlodowe jest bodaj największym wyzwaniem jeśli chodzi o odpowiednio dobrany ubiór. Siedząc nad przeręblą nierzadko przez kilka godzin w mrozie wędkarz musi być naprawdę ciepło ubrany. Najbardziej narażone na chłód są stopy, ręce i głowa i tu z reguły pamięta się o ciepłych okryciach, ale najważniejsze organy czyli serce i płuca muszą być zabezpieczone jeszcze lepiej, a z tym bywa różnie. Ciepłe kurtki nie zawsze wystarczą, są często luźne i przy dłuższym bezruchu zimno przenika pod spód. By tego uniknąć należy zaopatrzyć się w docieplenie pod kurtkę np. puchowy polar dopasowany do ciała i koniecznie wykonany z najwyższej jakości materiałów. Warto zwrócić uwagę na polary z długim włosem typu „miś”, które udostępnia na swojej stronie Sklep E-horyzont.pl

Nieważne jaki rodzaj jesienno – zimowej aktywności będziemy uprawiać, polary są jedną z tych rzeczy, na które musi się znaleźć miejsce w plecaku.

Views: 0

Na ryby bez wędki? Nie ma mowy! Każdy dobry wędkarz ma przy sobie zawsze kilka typów wędek (zależnie od tego co, gdzie i jak chce łowić). Jakie wędki zabrać nad jezioro i ile to nas będzie kosztowało? Wędki dla amatorów i zaawansowanych – mini przegląd.
Wędki – rodzaje wędek ich przeznaczenie

Baty  – najprostszy typ teleskopowej wędki, bez przelotek i kołowrotka, – taką najczęściej łowi się metodą spławikową właśnie na jeziorach.
Bolonki – długie wędki (5-9m), dobrze się nimi łowi na rzece (nie są polecane na stawy, gdzie z drzew zwisają nad wodą gałęzie), nurt średni i szybki.
Casting i jerking -wędki spinningowe, dostosowane do łowienia szczupaków na metodę tzw. jerkowania.
Dropshot – wędki spinningowe (odmiana), do łowienia szczupaków, sandaczy czy okonia. Mają charakterystyczną, czułą szczytówkę która pozwala na pełną kontrolę przynęty na wędce. Na wędkach Drop Shot pięknie udaje się przynętą ranną rybkę, raka, czy robaka, na co kuszą się drapieżniki. Dobrze łowi się nimi z łodzi.
Feedery – wędziska 3,30 – 3,90 m, zastosowanie tzw drgającej szczytówki. Na rzeki i jeziora, do połowu na grunt.
Gruntówki – do łowienia metodą gruntową.
Karpiowe – jak sama nazwa wskazuje, dla miłośników łowienia karpia.
Matchowe – na rzeki i jeziora, do łowienia metodą odległościową – bardzo dalekie wyrzuty.
Morskie – do łowienia ryb morskich.
Muchówki (wędki muchowe) – z włókna szklanego, do najczęściej bardzo widowiskowego łowienia tzw. metodą sztucznej muchy.
Pickery – wędki do połowu na grunt.
Podlodowe – bardzo małe, krótkie, idealne do łowienia z lodu.
Spinningowe – od 1,5 do 3m, zwykle zrobione z włókna szklanego, do łowienia drapieżników (np. szczupak), z łódki i z lądu. Tu wyróżnia się różne odmiany wędek spinningowych (w zależności od metody łowienia).
Surfcastingowe (plażowe) – umożliwiające bardzo dalekie rzuty z plaży, duża moc i wytrzymałość.
Teleskopowe z przelotkami.
Teleskopowe bez przelotek.
Tyczki (laski, nasadówki) – wędki z włókna szklanego, dla wyczynowców, z możliwością odejmowania kolejnych segmentów.
Uklejówki – wędki do szybkiego łowienia małych ryb.

Views: 1 […]

Życzymy wszystkim fanom jezior udanego Nowego Roku 2019, a w szczególności wspaniałego urlopu nad wodą:)
Views: 1
[…]


Po sobotnich opadach deszczu niedziela przywitała przybyłych nad jezioro Niesłysz (lubuskie) wymarzoną pogodą dla amatorów wszelkich sportów wodnych. Temperatura powietrza idealna – 25°, woda w jeziorze odpowiednia nawet dla największych zmarzluchów, wiatr słaby, ale nie na tyle, by nie dało się pływać na sprzętach z żaglem.
Kto zdecydował się spędzić ten dzień nad wodą mógł się prawdziwie zrelaksować.
Niżej nasza fotorelacja z niedzieli 23.08.2020

Noclegi nad jeziorem Niesłysz podpowiadamy tutaj:
Views: 3 […]

Lubisz spędzać chłodniejsze dni nad kaszubskimi jeziorami?Przygotowaliśmy dla ciebie listę 5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach, które zlokalizowane są właśnie w malowniczych okolicach tamtejszych jezior.
Wszystkie poniższe pensjonaty są ogrzewane i świetnie sprawdzą się na weekendowy wypoczynek zarówno jesienią jak i zimą.
Polecamy!
5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach

Pensjonat całoroczny Wichrowe Wzgórze nad jeziorem Kłodno

43 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Kłodno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Lakeside nad jeziorem Ostrzyckim

41 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Ostrzyckiego i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Helena nad jeziorem Wdzydze (Gołuń)

76 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Wdzydze i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Ośrodek Rodzinny nad jeziorem Szczytno

143 km od Gdańska, 183 km od Poznania

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Szczytno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Rychertówka nad jeziorem Brodno

50 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Brodno i ciekawostki z nim związane

Views: 1 […]

Odwiedziliśmy w niedzielę wielkanocną Łagów i z przyjemnościa zauważyliśmy, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Świąt poza domem. Spotkaliśmy sporo spacerowiczów  zarówno nad jeziorem Trześniowskim, jak i Łagowskim korzystających z ładnej pogody. Wprawdzie wypożyczalnie sprzętu wodnego jeszcze są zamknięte, ale na Majówkę z pewnością wszystkie będą czekać na gości chcących popływać po wodach jednego z dwu łagowskich jezior.
Niżej kilka zdjęć z wielkanocnego pobytu w Łagowie:

Przypominamy, że gdzie przenocować w Łagowie możecie sprawdzić tu:

Views: 2 […]

Początek lutego jest w tym roku typowo zimowy choć mrozy w lubuskim nie są na tyle silne, by skuć lodem jeziora dlatego też warunki do morsowania są komfortowe. Nie potrzeba zabierać ze sobą żadnych narzędzi do wykuwania przerębli, chyba że planuje się morsowanie w jakichś niewielkich i bardzo płytkich akwenach.Temperatura wody wynosi +2 stopnie przy identycznej temp. powietrza, zanurzenie w tym warunkach nie stanowi problemu więc zachęcamy morsów do wyprawy nad wodę 🙂Relacja z lutego ubiegłego roku tutaj:

Views: 1 […]