Poznaj Mazury zimą!

mazury zimą

Kraina Wielkich Jezior zachwyca o każdej porze roku. Warmia i Mazury to region najczęściej kojarzony z rejsami pięknymi żaglówkami, windsurfingiem oraz długimi szlakami, po których z przyjemnością spaceruje albo jeździ się na rowerze. Region zapewnia także mnóstwo atrakcji w okresie zimowym, które zapewnią doskonałą zabawę zarówno starszym, jak i najmłodszym turystom. Sprawdź, dlaczego Mazury są świetnym miejscem na wakacje z dzieckiem!

Oaza sportów zimowych

Jeżeli myślisz, że na wypad na narty nadają się tylko i wyłącznie górskie miejscowości, to na pewno będziesz nie lada zaskoczony ofertą ośrodków narciarskich na Warmii i Mazurach! Znajdziesz je na przykład w Gołdapie, gdzie czekają dwa wyciągi orczykowe i dwuosobowa kolej krzesełkowa, w Mrągowie z pięcioma trasami zjazdowymi o łącznej długości aż 2000 metrów, Rusi pod Olsztynem, Okrągłym w pobliżu Wydmin oraz Kurzej Górze, gdzie znajduje się najdłuższa trasa w północnej Polsce, licząca aż 900 metrów. Możesz tam wypożyczyć sprzęt, pojeździć, a nawet wykupić lekcje dla swojego dziecka albo dla siebie z doświadczonymi instruktorami narciarstwa. Kraina Wielkich Jezior zapewnia także doskonałe trasy do narciarstwa biegowego – najlepsze znajdziesz na Wzgórzach Dylewskich. Na Mazurach możesz również pojeździć na łyżwach – na jeziorach (oczywiście z dokładnie sprawdzoną pokrywą lodową) albo na wyznaczonych lodowiskach, pozjeżdżać na sankach, czy urządzić bitwę na śnieżki. Jeżeli szukasz noclegu dla całej Twojej rodziny, doskonałe oferty znajdziesz tutaj: https://www.wakacjezdzieckiem.pl/wakacje-nad-jeziorem. Hotele, ośrodki wypoczynkowe, agroturystyka i wiele innych obiektów zapewniają wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi, co pozwoli spędzić miło czas po zimowych aktywnościach.

Mnóstwo do zwiedzania

Warmia i Mazury znana jest także jako kraina imponujących zamków gotyckich. Na uwagę zasługuje choćby dawne fortyfikacje i twierdze zakonu krzyżackiego w Nidzicy, Działdowie, czy Kętrzynie. Można je nie tylko pozwiedzać, ale w niektórych można także znaleźć nocleg czy restauracje, serwujące doskonałe potrawy kuchni warmińsko-mazurskiej, takie jak na przykład stynki, dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami czy plińce z pomoćką. Warto również zobaczyć wieżę bramną zamku biskupów warmińskich w Braniewie, czy ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie. W Krainie Wielkich Jezior można zobaczyć także wiele skansenów, obiektów religijnych i miejsc kultu, a także zwiedzić muzea, czy wybrać się na wyprawę Szlakiem Kopernikowskim lub Szlakiem Fortyfikacji Mazurskich.

Warmia i Mazury oferuje mnóstwo atrakcji zarówno w ciepłe, jak i chłodniejsze pory roku. To świetne miejsce na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem, pokazanie mu pięknych krajobrazów oraz historii Polski. Zarezerwuj już dziś pobyt i ciesz się idealnymi zimowymi wakacjami w Krainie Wielkich Jezior!

Views: 1

Na ryby bez wędki? Nie ma mowy! Każdy dobry wędkarz ma przy sobie zawsze kilka typów wędek (zależnie od tego co, gdzie i jak chce łowić). Jakie wędki zabrać nad jezioro i ile to nas będzie kosztowało? Wędki dla amatorów i zaawansowanych – mini przegląd.
Wędki – rodzaje wędek ich przeznaczenie

Baty  – najprostszy typ teleskopowej wędki, bez przelotek i kołowrotka, – taką najczęściej łowi się metodą spławikową właśnie na jeziorach.
Bolonki – długie wędki (5-9m), dobrze się nimi łowi na rzece (nie są polecane na stawy, gdzie z drzew zwisają nad wodą gałęzie), nurt średni i szybki.
Casting i jerking -wędki spinningowe, dostosowane do łowienia szczupaków na metodę tzw. jerkowania.
Dropshot – wędki spinningowe (odmiana), do łowienia szczupaków, sandaczy czy okonia. Mają charakterystyczną, czułą szczytówkę która pozwala na pełną kontrolę przynęty na wędce. Na wędkach Drop Shot pięknie udaje się przynętą ranną rybkę, raka, czy robaka, na co kuszą się drapieżniki. Dobrze łowi się nimi z łodzi.
Feedery – wędziska 3,30 – 3,90 m, zastosowanie tzw drgającej szczytówki. Na rzeki i jeziora, do połowu na grunt.
Gruntówki – do łowienia metodą gruntową.
Karpiowe – jak sama nazwa wskazuje, dla miłośników łowienia karpia.
Matchowe – na rzeki i jeziora, do łowienia metodą odległościową – bardzo dalekie wyrzuty.
Morskie – do łowienia ryb morskich.
Muchówki (wędki muchowe) – z włókna szklanego, do najczęściej bardzo widowiskowego łowienia tzw. metodą sztucznej muchy.
Pickery – wędki do połowu na grunt.
Podlodowe – bardzo małe, krótkie, idealne do łowienia z lodu.
Spinningowe – od 1,5 do 3m, zwykle zrobione z włókna szklanego, do łowienia drapieżników (np. szczupak), z łódki i z lądu. Tu wyróżnia się różne odmiany wędek spinningowych (w zależności od metody łowienia).
Surfcastingowe (plażowe) – umożliwiające bardzo dalekie rzuty z plaży, duża moc i wytrzymałość.
Teleskopowe z przelotkami.
Teleskopowe bez przelotek.
Tyczki (laski, nasadówki) – wędki z włókna szklanego, dla wyczynowców, z możliwością odejmowania kolejnych segmentów.
Uklejówki – wędki do szybkiego łowienia małych ryb.

Views: 1 […]

Życzymy wszystkim fanom jezior udanego Nowego Roku 2019, a w szczególności wspaniałego urlopu nad wodą:)
Views: 1
[…]


Po sobotnich opadach deszczu niedziela przywitała przybyłych nad jezioro Niesłysz (lubuskie) wymarzoną pogodą dla amatorów wszelkich sportów wodnych. Temperatura powietrza idealna – 25°, woda w jeziorze odpowiednia nawet dla największych zmarzluchów, wiatr słaby, ale nie na tyle, by nie dało się pływać na sprzętach z żaglem.
Kto zdecydował się spędzić ten dzień nad wodą mógł się prawdziwie zrelaksować.
Niżej nasza fotorelacja z niedzieli 23.08.2020

Noclegi nad jeziorem Niesłysz podpowiadamy tutaj:
Views: 3 […]

Lubisz spędzać chłodniejsze dni nad kaszubskimi jeziorami?Przygotowaliśmy dla ciebie listę 5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach, które zlokalizowane są właśnie w malowniczych okolicach tamtejszych jezior.
Wszystkie poniższe pensjonaty są ogrzewane i świetnie sprawdzą się na weekendowy wypoczynek zarówno jesienią jak i zimą.
Polecamy!
5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach

Pensjonat całoroczny Wichrowe Wzgórze nad jeziorem Kłodno

43 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Kłodno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Lakeside nad jeziorem Ostrzyckim

41 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Ostrzyckiego i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Helena nad jeziorem Wdzydze (Gołuń)

76 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Wdzydze i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Ośrodek Rodzinny nad jeziorem Szczytno

143 km od Gdańska, 183 km od Poznania

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Szczytno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Rychertówka nad jeziorem Brodno

50 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Brodno i ciekawostki z nim związane

Views: 1 […]

Odwiedziliśmy w niedzielę wielkanocną Łagów i z przyjemnościa zauważyliśmy, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Świąt poza domem. Spotkaliśmy sporo spacerowiczów  zarówno nad jeziorem Trześniowskim, jak i Łagowskim korzystających z ładnej pogody. Wprawdzie wypożyczalnie sprzętu wodnego jeszcze są zamknięte, ale na Majówkę z pewnością wszystkie będą czekać na gości chcących popływać po wodach jednego z dwu łagowskich jezior.
Niżej kilka zdjęć z wielkanocnego pobytu w Łagowie:

Przypominamy, że gdzie przenocować w Łagowie możecie sprawdzić tu:

Views: 2 […]

Początek lutego jest w tym roku typowo zimowy choć mrozy w lubuskim nie są na tyle silne, by skuć lodem jeziora dlatego też warunki do morsowania są komfortowe. Nie potrzeba zabierać ze sobą żadnych narzędzi do wykuwania przerębli, chyba że planuje się morsowanie w jakichś niewielkich i bardzo płytkich akwenach.Temperatura wody wynosi +2 stopnie przy identycznej temp. powietrza, zanurzenie w tym warunkach nie stanowi problemu więc zachęcamy morsów do wyprawy nad wodę 🙂Relacja z lutego ubiegłego roku tutaj:

Views: 1 […]