Nie tylko profesjonalni ornitolodzy, ale również amatorzy odnajdują prawdziwą radość w obserwowaniu ptaków. Człowiek zachwyca się z reguły tym, czego sam nie jest w stanie zrobić, czyli lataniem. Zobacz jakie ptaki udało się zespołowi czystejeziora.pl “złapać” aparatem nad jeziorem Bielsko i Łobez. Obserwując ptaki poznajemy w ciekawy sposób kolejne gatunki (nawet jeśli zdjęcia cykamy ptakom amatorsko i czasem nam jakiś “wyleci z kadru”).
Ze względu na duży poziom zanieczyszczeń atmosfery, w większych miastach trudno jest dostrzec ciekawsze gatunki ptaków. Powszechnie występują gołębie, czasem też kruki czy wrony. Jednak niepospolite ptaki pojawiają się wyłącznie w obszarach cechujących się czystością powietrza i brakiem przemysłu. Nic dziwnego, że nie brakuje ich na Pojezierzu Drawskim.
Te piękne tereny zostały uchronione przed dewastacją i nadmiernym zanieczyszczeniem.
Wokół jeziora Bielsko i Łobez nie funkcjonują żadne duże zakłady przemysłowe, co chroni wody przed wypuszczaniem do nich ścieków, a powietrze przed zatruwaniem gazami.
Jeziora niemal z każdej strony otoczone są lasami, obowiązuje zakaz używania silników spalinowych, co pozwala zachować wysoki stopień czystości wody oraz niczym niezmąconą ciszę. Z tego względu, nie brakuje tu zarówno ptaków lądowych, jak i wodnych.
Część z nich pojawia się wyłącznie okresowo podczas przelotów w inne miejsca. Szczególnym walorem jest fakt, że w swoim naturalnym środowisku żyją tu gatunki rzadko spotykane w innych rejonach Polski. Obok popularnych ptaków takich, jak dzika kaczka, bocian biały czy zimorodek, nie zabraknie prawdziwych perełek. Żurawie, czaple, gągoły i derkacze to tylko niektóre z nich.
Zachwyt wzbudzają też bociany czarne oraz kanie – czarna i ruda. Szacuje się, że łącznie można tu zaobserwować ponad 120 gatunków ptaków, w tym, co najmniej kilkanaście należących do grupy wodnych.
Noclegi w Białym Borze sprawdź tutaj:
Views: 12