Rowerzysta na wyprawie – jak się przygotować?

rowerzysta

Trasy rowerowe powstają w Polsce coraz częściej. Inwestycja w zachęcanie społeczeństwa do aktywności fizycznej to świetny pomysł na zapewnienie ludziom lepszej kondycji i zdrowia. Korzystają na tym zarówno profesjonalni sportowcy, którzy mają miejsce do treningów, jak i amatorzy, dla których powolne pedałowanie jest wyłącznie metodą relaksu.

Szlaki rowerowe i przygotowanie do wyprawy

Szlaki dla rowerzystów powstają w różnych miejscach. Jest to zwykle zależne od możliwości konkretnej gminy. Duże miasta, siłą rzeczy wybierają podmiejskie tereny tak, by trasy były położone blisko obszarów zielonych. Jednak najpiękniejsze z pewnością są szlaki prowadzące przez lasy lub wokół jezior.

Najciekawsze jest połączenie obu tych atrakcji. Przy odrobinie chęci, bez problemu znajdziemy w naszym kraju jeziora otoczone lasami, przy których wyznaczone są ścieżki rowerowe.

Zanim wybierzemy się w te tereny, warto przestudiować trasę rowerową na mapie. Dzięki temu, unikniemy niespodzianek w postaci stromego zjazdu, któremu nie podołamy lub krzywej linii brzegowej, która mogłaby skończyć się dla nas wypadkiem. Wiedząc, jakie trudności napotkamy, łatwiej będzie ocenić, czy nasza kondycja sprosta zadaniu. Jednocześnie, obowiązkowo sprawdźmy stan roweru, by nie zawiódł nas podczas wyprawy. Poza tym, dobrze jest zabrać ze sobą mapę, by na bieżąco śledzić swoje położenie.

Użyteczny może okazać się także kompas. Nie zapomnijmy o wodzie do picia, ponieważ bez względu na pogodę, możemy zmęczyć się podczas naszej wycieczki, a woda najlepiej ugasi pragnienie. Jeśli planujemy długą trasę, zaopatrzmy się też w suchy prowiant. W przypadku, gdy wyruszamy w konkretnym celu, na przykład po to, by poobserwować żyjącą w tym regionie zwierzynę lub rzadkie okazy roślin, koniecznie weźmy dobry aparat fotograficzny. W ten sposób poszerzymy album dołączając do niego kolejną przygodę.

Miłośnicy roślin i zwierząt powinni zaopatrzyć się w dokładne atlasy, by móc rozpoznawać napotkane okazy. Przed wyruszeniem w drogę, można popytać miejscową ludność, gdzie znajdują się dobre punkty obserwacyjne.

Popularne ambony wciąż jeszcze stoją w polskich lasach i na łąkach. Z pewnością przyda się też lornetka, która pozwoli z daleka obserwować naturę. W sezonie nie zaszkodzi także zabranie ze sobą koszyczka lub innego pojemnika, do którego będziemy mogli zebrać spotkane po drodze borówki, jeżyny lub grzyby.

Warto zabrać na rower: koc na piknik na trasie, wygodny plecak, bidon, kask rowerowy, odblaskowe gadżety.

Views: 2

Na ryby bez wędki? Nie ma mowy! Każdy dobry wędkarz ma przy sobie zawsze kilka typów wędek (zależnie od tego co, gdzie i jak chce łowić). Jakie wędki zabrać nad jezioro i ile to nas będzie kosztowało? Wędki dla amatorów i zaawansowanych – mini przegląd.
Wędki – rodzaje wędek ich przeznaczenie

Baty  – najprostszy typ teleskopowej wędki, bez przelotek i kołowrotka, – taką najczęściej łowi się metodą spławikową właśnie na jeziorach.
Bolonki – długie wędki (5-9m), dobrze się nimi łowi na rzece (nie są polecane na stawy, gdzie z drzew zwisają nad wodą gałęzie), nurt średni i szybki.
Casting i jerking -wędki spinningowe, dostosowane do łowienia szczupaków na metodę tzw. jerkowania.
Dropshot – wędki spinningowe (odmiana), do łowienia szczupaków, sandaczy czy okonia. Mają charakterystyczną, czułą szczytówkę która pozwala na pełną kontrolę przynęty na wędce. Na wędkach Drop Shot pięknie udaje się przynętą ranną rybkę, raka, czy robaka, na co kuszą się drapieżniki. Dobrze łowi się nimi z łodzi.
Feedery – wędziska 3,30 – 3,90 m, zastosowanie tzw drgającej szczytówki. Na rzeki i jeziora, do połowu na grunt.
Gruntówki – do łowienia metodą gruntową.
Karpiowe – jak sama nazwa wskazuje, dla miłośników łowienia karpia.
Matchowe – na rzeki i jeziora, do łowienia metodą odległościową – bardzo dalekie wyrzuty.
Morskie – do łowienia ryb morskich.
Muchówki (wędki muchowe) – z włókna szklanego, do najczęściej bardzo widowiskowego łowienia tzw. metodą sztucznej muchy.
Pickery – wędki do połowu na grunt.
Podlodowe – bardzo małe, krótkie, idealne do łowienia z lodu.
Spinningowe – od 1,5 do 3m, zwykle zrobione z włókna szklanego, do łowienia drapieżników (np. szczupak), z łódki i z lądu. Tu wyróżnia się różne odmiany wędek spinningowych (w zależności od metody łowienia).
Surfcastingowe (plażowe) – umożliwiające bardzo dalekie rzuty z plaży, duża moc i wytrzymałość.
Teleskopowe z przelotkami.
Teleskopowe bez przelotek.
Tyczki (laski, nasadówki) – wędki z włókna szklanego, dla wyczynowców, z możliwością odejmowania kolejnych segmentów.
Uklejówki – wędki do szybkiego łowienia małych ryb.

Views: 1 […]

Życzymy wszystkim fanom jezior udanego Nowego Roku 2019, a w szczególności wspaniałego urlopu nad wodą:)
Views: 1
[…]


Po sobotnich opadach deszczu niedziela przywitała przybyłych nad jezioro Niesłysz (lubuskie) wymarzoną pogodą dla amatorów wszelkich sportów wodnych. Temperatura powietrza idealna – 25°, woda w jeziorze odpowiednia nawet dla największych zmarzluchów, wiatr słaby, ale nie na tyle, by nie dało się pływać na sprzętach z żaglem.
Kto zdecydował się spędzić ten dzień nad wodą mógł się prawdziwie zrelaksować.
Niżej nasza fotorelacja z niedzieli 23.08.2020

Noclegi nad jeziorem Niesłysz podpowiadamy tutaj:
Views: 3 […]

Lubisz spędzać chłodniejsze dni nad kaszubskimi jeziorami?Przygotowaliśmy dla ciebie listę 5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach, które zlokalizowane są właśnie w malowniczych okolicach tamtejszych jezior.
Wszystkie poniższe pensjonaty są ogrzewane i świetnie sprawdzą się na weekendowy wypoczynek zarówno jesienią jak i zimą.
Polecamy!
5 całorocznych pensjonatów na Kaszubach

Pensjonat całoroczny Wichrowe Wzgórze nad jeziorem Kłodno

43 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Kłodno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Lakeside nad jeziorem Ostrzyckim

41 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Ostrzyckiego i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Helena nad jeziorem Wdzydze (Gołuń)

76 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Wdzydze i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Ośrodek Rodzinny nad jeziorem Szczytno

143 km od Gdańska, 183 km od Poznania

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Szczytno i ciekawostki z nim związane

Pensjonat całoroczny Rychertówka nad jeziorem Brodno

50 km od Gdańska

Szczegółowe informacje i pełny opis pensjonatu znajdziesz tutaj

Sprawdź również opis jeziora Brodno i ciekawostki z nim związane

Views: 1 […]

Odwiedziliśmy w niedzielę wielkanocną Łagów i z przyjemnościa zauważyliśmy, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Świąt poza domem. Spotkaliśmy sporo spacerowiczów  zarówno nad jeziorem Trześniowskim, jak i Łagowskim korzystających z ładnej pogody. Wprawdzie wypożyczalnie sprzętu wodnego jeszcze są zamknięte, ale na Majówkę z pewnością wszystkie będą czekać na gości chcących popływać po wodach jednego z dwu łagowskich jezior.
Niżej kilka zdjęć z wielkanocnego pobytu w Łagowie:

Przypominamy, że gdzie przenocować w Łagowie możecie sprawdzić tu:

Views: 2 […]

Tak wygląda świeżo wyremontowana droga umożliwiająca dojazd do samego jeziora Komorze na Pojezierzu Drawskim. Warto zabrać przekąski i urządzić sobie piknik w widocznych w głębi zdjęcia wiatach:)

Więcej o tym jeziorze możecie przeczytać tu:
http://www.czystejeziora.pl/pojezierze-drawskie/58-jezioro-komorze
Views: 1 […]