Wybierając się nad jezioro, większość osób skupia się wyłącznie na sprawdzeniu jakości i głębokości wód. Wbrew pozorom, akweny mogą zachwycać nie tylko możliwością uprawiania sportów wodnych lub wędkowania. Ich urok tkwi w całym otoczeniu. To, jak ważne są okoliczne tereny najlepiej widać na przykładzie zbiorników wodnych mieszczących się na Pojezierzu Drawskim. Niemal wszystkie one leżą na malowniczych obszarach, które stają się atrakcją nie tylko dla wielbicieli wody, ale i przyrody.
Obok świetnego przygotowania agroturystycznego, Pojezierze Drawskie słynie także z rzadko spotykanych gatunków zwierząt i roślin.
Fauna zachwyca głównie bogactwem wśród ptaków. Zarówno te lądowe, jak i wodne oraz błotne mają tu, co najmniej kilku swoich przedstawicieli.
Poza dobrze nam znanymi skrzydlatymi zwierzętami takimi, jak bociany białe, łabędzie, czy kaczki, spotkamy tu znacznie mniej popularne okazy. Dostojne czaple znajdują się głównie w „Czaplińcu”, nieco oddalonym od jeziora Dołgie. Mimo tego, czasem można je spotkać nad wodami zbiornika.
Oprócz nich, istnieje wielkie prawdopodobieństwo dostrzeżenia żurawi, derkaczy, gągołów, bocianów czarnych oraz zimorodków. W grupie ptaków drapieżnych, które mają tu swoje siedlisko wyróżnimy kormorany, orliki, bieliki, kanie rude i czarne. Mniejsza różnorodność występuje w kwestii płazów, gadów i ssaków. Wśród tych pierwszych, niecodziennym zjawiskiem jest występowanie wielu gatunków żab i ropuch. Gady mogą nieco przestraszyć turystów. Żmija zygzakowata, padalec zwyczajny i zaskroniec oraz jaszczurki wyglądają niepokojąco, ale w większości przypadków nie mają skłonności do atakowania ludzi. Choć jest o to bardzo trudno, to jednak zdarza się zauważyć żółwia błotnego, co jest niesłychaną rzadkością w Polsce.
Ciekawe okazy możemy zauważyć pośród ssaków. Obok dobrze rozpoznawalnych saren, jeleni, lisów i jeży, występują tu też bobry, kuny, łasice, tchórze. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się wilki. Ciekawie prezentują się również rośliny. Szczególnie wiele jest tych wodnych, które rosną zwykle przy samym brzegu jeziora Dołgie.
Znawcy dostrzegą wśród nich grążela żółtego i grzybienia białego. Nieco głębiej znajdziemy lobelię, wywłócznik i poryblin jeziorny. Jednak najlepsze rośliny czekają na nas w lesie. Jeżyny, dzikie maliny, jagody i żurawina osłodzą nam leśne wędrówki.
Views: 2