Urlop na Mazurach. 7 powodów, dla których warto odwiedzić Giżycko

Giżycko

Views: 44

4
(1)

Warmia i Mazury to prawdziwy cud natury, chętnie odwiedzany przez żeglarzy i miłośników wypoczynku nad wodą. Zachwyca pięknymi jeziorami, licznymi zabytkami, ciekawymi atrakcjami i bujną przyrodą. W sezonie letnim Kraina Tysiąca Jezior tętni żeglarskim życiem – wszędzie rozbrzmiewa łopot żagli, słychać szanty w tawernach, a na plażach odpoczywają wczasowicze. Dziś zabieramy was do Giżycka – serca tej wspaniałej krainy.

Położenie Giżycka

Miasto usytuowane jest w centralnej części Pojezierza Mazurskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Giżycko ma wręcz położenie idealne – otaczane jest przez 4 jeziora – Niegocin, Kisajno, Tałty i Wojsak. To sprawia, że część miasta zlokalizowana jest na Wyspie Giżyckiej – doskonałej do urozmaiconego wypoczynku z pięknymi i widokami. W najbliższej okolicy miasta znajduje się aż 13 innych akwenów: Wilkasy, Boczne, Rudzkie, Grajewko, Kapskie, Niałk, Dejguny, Dobskie, Tryd, Rudzkie, Kruklin, Skarż Wielki oraz jezioro Upałckie Małe i Duże.

Żagle w Giżycku

Giżycko to bez wątpienia jedno z najbardziej popularnych miejscowości na Mazurach oraz jeden z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Otoczone wodą miasto, zapewnia doskonałe warunki do uprawiania turystyki aktywnej i sportów ekstremalnych. Liczne przystanie wodne, imprezy regatowe i żeglarskie udogodnienia przyciągają rzesze wilków morskich. Dzięki temu miasto może pochwalić się również tytułem żeglarskiej stolicy Polski.

Baza Wypadowa

Planując urlop pod żaglami, nie sposób pominąć Giżycka. To świetna baza wypadowa z doskonałą infrastrukturą żeglarską. Przystanie nad otaczającymi jeziorami zapewniają mnóstwo miejsc cumowniczych. Największy na Mazurach port pasażerki i jachtowy znajduje się nad jeziorem Niegocin. Giżycka Ekomarina oferuje aż 138 miejsc dla jednostek pływających z całym zapleczem technicznym i sanitarnym.

Żeglując na południe – przez jezioro Niegocin, Jagodne, Tałtowisko i Tałty, możecie dopłynąć aż do słynnych Mikołajek. Płynąc dalej przez jezioro Mikołajskie i Bełdany dotrzecie do nieco mniej turystycznej miejscowości o wdzięcznej nazwie Ruciane-Nida. Natomiast jeśli na jeziorze Tałty obierzecie kierunek północny, dopłyniecie nad malowniczo położony Ryn.

Kierując się na północ – przez jezioro Kisajno, Dargin i Mamry dotrzecie do Węgorzewa, w którym możecie zacumować w pobliżu XIV-wiecznego zamczyska. Będąc na jeziorze Dargin warto odbić przez Kanał Sztynorcki na jezioro wprost do legendarnego portu żeglarskiego w Sztynorcie.

Giżycko – nie tylko dla żeglarzy

Giżycko jest największym i najbardziej różnorodnym miastem na Szlaku Wielkich Jezior. Oprócz zaplecza żeglarskiego oferuje wiele ciekawych form letniego wypoczynku. Spędzając urlop w tym mieście możecie spędzić czas na pięknej, piaszczystej plaży z dostępem do wielu atrakcji. Spływ kajakami, przejażdżka skuterem wodnym, rejs łodzią, jachtem lub statkiem, czy też szaleństwo na nartach wodnych, to tylko niektóre z nich. W pobliżu kąpieliska dostępne są też boiska do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki.

Na spokojny spacer z cudownymi widokami na jezioro i przystań, polecamy giżyckie molo – największy tego typu obiekt na Mazurach. Budowla mierzy ponad czterysta metrów – w Polsce jedynie sopockie molo jest od niego nieco dłuższe.

Mazury z lotu ptaka? Jeśli nie macie silnego lęku wysokości sugerujemy lot balonem. To piękne przeżycie, które pozostanie z wami na długo.

Jeśli chcecie nauczyć się nurkowania zgłoście się do Mazurskiego Centrum Nurkowania w Giżycku. Ścieżki piesze, rowerowe i konne, siłownie w plenerze, tor do gry w boule, korty tenisowe, baseny, sauny i kluby fitness również umożliwią wam zdrowy i aktywny wypoczynek.

Zabytki i miejsca, które warto odwiedzić w Giżycku

Twierdza Boyen to najważniejszy zabytek nie tylko Giżycka, ale i całych Mazur. Zachowany niemal całkowicie imponujący XIX-wieczny fort kształtem przypomina sześcioramienną gwiazdę. Dostaniecie się do niego przez 1 z 4 bram – Giżycką, Wodną, Kętrzyńską lub Prochową.

Punktem obowiązkowym w drodze do twierdzy jest XIX-wieczny unikalny most obrotowy. Co ciekawe, to nie tylko zabytek, który warto zobaczyć – obiekt funkcjonuje do dziś i jest regularnie obracany, przeprawiając chętnych na drugi brzeg Kanału Łuczańskiego.

Najstarszym zabytkiem i jednocześnie symbolem miasta jest zamek krzyżacki wybudowany w 1341 roku. Obiekt został zaadaptowany na luksusowy hotel z restauracją, ale można go zwiedzić z przewodnikiem, bez względu na to, czy korzystacie z usług noclegowych.

Na mapie turystycznej Giżycka jest również neogotycka, wysoka na 25 metrów wieża ciśnień. Najbardziej zachwycają tam piękne widoki na panoramę miasta, lasy i pełne żaglówek jezioro Niegocin. W obiekcie znajduje się również urocza kawiarenka i muzeum prezentujące lokalną historię.

Innym, ciekawym punktem widokowym w Giżycku jest wzgórze św. Brunona, oddalone około 1 km od słynnego mostu obrotowego. Na szczycie stoi krzyż poświęcony patronowi miasta św. Brunonowi z Kwerfurtu.

Warto również wiedzieć, że plac Grunwaldzki do 1944 roku był centralnym punktem miasta. Do dziś zachowało się jedynie kilka historycznych zabudowań. Należą do nich wikarówka, plebania, dawny hotel cesarski, budynek starostwa i kościół ewangelicki projektu Karla Friedricha Schinkla, w którym latem odbywają się słynne koncerty organowe.

Dla dzieci szczególnie polecamy:
– Parki linowy Wiewióra,
– Escape Room,
– Park wodny Wilkasy,
– Indiańską Wioskę w Spytkowie oddaloną o 6 km od Giżycka,
– Zoo safarii w miejscowości Okrągłe- 30 km od Giżycka,
– Rezerwat Żubrów w sąsiadującej z Giżyckiem Puszczy Boreckiej.

Imprezy i wydarzenia w Giżycku

Żeglarska stolica Polski w sezonie letnim tętni życiem. Nic więc dziwnego, że odbywa się tam mnóstwo koncertów, warsztatów, zawodów, szkoleń, festiwali i innych różnego rodzaju uroczystości.

Najważniejsze wydarzenia w kalendarzu imprez Giżycka to:

  • maj, czerwiec: Majówka – otwarcie sezonu regatowego, Dni Giżycka i Święto Miast Partnerskich, Charytatywny Rajd Koguta, Puchar Trzech Ryb.
  • lipiec: Giżyckie Dni Oldtimerów, Festiwal Światła i Dźwięku, Giżycko Baroque Festiwal, Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej, Zlot motocyklowy, Mazury Hip Hop Festiwal, Let’s Jazz.
  • lipca i sierpień: Mazury Stand-Up Festival, Piknik rodzinny na giżyckiej plaży, Międzynarodowy, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Święto Twierdzy Boyen.
  • sierpień: Mazury Air Show – największe pokazy lotnicze na Mazurach, Operacja Boyen, Milko Mazury MTB, Festiwal Kolorów, Żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach DZ, Jachtów Kabinowych oraz Seniorów 60+.
  • wrzesień: Mazurskie Targi Sportów Wodnych.

Noclegi w Giżycku

Moc atrakcji, długi sezon turystyczny, doskonała infrastruktura żeglarska i wspaniałe położenie, czynią z Giżycka świetną lokalizację na wakacyjny wypoczynek. Szeroko rozwinięta baza noclegowa, każdego roku zapewnia miejsca noclegowe dla kilku tysięcy odwiedzających.

Turyści mogą wybierać między komfortowymi apartamentami, przytulnymi kwaterami, uroczymi pensjonatami. Jednak najkorzystniej pod względem finansowym wypadają domki. Wybierając obiekt na Nocowanie.pl w kategorii Giżycko domki koszt noclegu może wynieść od 50 zł. Warto dodać, że średnia cena pobytu w tym mieście wynosi około 300 zł, zatem jeśli chcecie wynająć najlepszy nocleg w dobrej cenie polecamy zarezerwować go możliwie jak najwcześniej.

Podobał Ci się wpis?

Kliknij gwiazdkę i oceń go!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nie oddano głosów. Kliknij i bądź pierwszy!