Views: 3
Polacy wybierając cel urlopowego wyjazdu w sezonie letnim najczęściej obstawiają morze lub góry. Jest jednak trzecia, całkiem liczna grupa pasjonatów, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez pobytu nad jeziorem.
Wybór jeziora najczęściej determinuje miejsce zamieszkania – mieszkańcy centralnej i wschodniej Polski wybierają naturalnie Mazury, ale region ten jest równie popularny w pozostałych częściach kraju, a dla wielu pokonanie setek kilometrów z Dolnego czy Górnego Śląska nie stanowi problemu, tak silnie bowiem w naszej świadomości zakorzenione jest, że jak wyjazd nad jezioro, to tylko tam. Jednakże duże, czyste jeziora znaleźć można nie tylko na Mazurach. Ciągle jeszcze mało znane są te położone na zachód od linii Wisły lub jeziora znajdujące się niedaleko pasa nadmorskiego, często pomijane na rzecz „wielkiej wody” morskiej.
Faktem jest, że dla żeglarzy nie ma lepszych warunków niż na jeziorach Mazurskich, które z racji swej wielkości, urozmaiconej linii brzegowej i szeroko rozumianej infrastruktury żeglarskiej zadowolą najbardziej nawet wybrednych pasjonatów tej formy wypoczynku. Dużym atutem regionu jest możliwość pływania po wielu jeziorach, które są ze sobą połączone kanałami umożliwiającymi przeprawę różnymi typami łodzi, w tym żaglówkami, co znacznie podnosi atrakcyjność poszczególnych tras. Takich warunków nie ma w Polsce nigdzie indziej, co nie znaczy, że żeglarze nie mają czego szukać na jeziorach Kaszub czy też Pojezierza Drawskiego. W obu tych regionach nie ma co prawda tylu połączonych ze sobą jezior, ale np. jezioro Wdzydze lub jezioro Drawsko są na tyle ogromne, że pływanie po nich pod żaglami wymaga sporego doświadczenia i umiejętności w prowadzeniu łódki, a wiatry dochodzące na tych jeziorach do 6-7B dostarczą odpowiedniej dawki adrenaliny.
Wakacje nad jeziorem lubią spędzać wszelkiej maści wodniacy, czy to pływający wpław, czy kajakarze i pasjonaci sportów motorowodnych. To również ulubione miejsce wypoczynku dla wędkarzy. Dodając do tej grupy ich rodziny, które nie zawsze podzielają podobne pasje, warto wybierać jezioro tak, by dla każdego znalazło się coś interesującego w pobliżu.
Dobrze jest poznawać nowe wody i kierować się tym co nad jeziorem najbardziej lubimy robić. Jeśli nie jesteśmy żeglarzami, a wolimy spędzać czas na wodzie np. w kajaku, nie potrzebne są nam wtedy wielkie jeziora, a dużo ciekawsze okażą się te mniejsze, połączone ze sobą rzekami. Do pływania wpław szukamy jezior przede wszystkim z najczystszą wodą. To kryterium jest również najważniejsze dla nurków.
Nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że wiemy prawie wszystko o jeziorach warto tę wiedzę pogłębiać w poszukiwaniu ciekawostek, które zachęcą nas do poznania czegoś nowego. Jednym ze sprawdzianów naszej wiedzy w tej dziedzinie jest quiz o polskich jeziorach. Zaliczenie takiego quizu może być ciekawym urozmaiceniem przygotowań do wyjazdu urlopowego, a sama zabawa quizami alternatywą na nietuzinkowe spędzenie deszczowych dni podczas urlopu.