Jezior Żur, leżące niecałe 30 km na północ od Świecia i znane też pod nazwą Zalew Żurski powstało na skutek ingerencji człowieka w latach 20-tych XX w. Wtedy, z myślą o powstającej elektrowni wodnej utworzono na rzece Wdzie zbiornik zaporowy, co spowodowało spiętrzenie wód rzeki, a następnie utworzenie się jeziora.
Dzięki temu powstał zbiornik wodny o zróżnicowanej linii brzegowej, w którym znalazło odpowiednie środowisko wiele gatunków ryb.
Jezioro Żur (Zobacz na mapie) zajmuje powierzchnię 440 hektarów i znajduje się na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego będącego częścią Borów Tucholskich. Linia brzegowa o długości aż 34 km. Maksymalna głębokość dochodzi do 18m, średnia – 8 m.
Akwen cechują liczne półwyspy, wyspy i zatoki, a przede wszystkim bardzo urozmaicona linia brzegowa. W niektórych miejscach skarpy przy wodzie są wysokie i strome, ale nie brakuje też wypłaszczeń, prawdopodobnie będących kiedyś łąkami.
Największa wyspa tego akwenu nosi nazwę Madera i właśnie jej okolice wędkarze cenią sobie najbardziej.
Reprezentatywne dla jeziora Żur są takie gatunki jak szczupak, lin, okoń, sandacz i płoć. Można też trafić na suma lub troć jeziorową. Na tak rozległym zbiorniku bez problemu można znaleźć ustronne miejsce z brzegu lub z łodzi, by zasadzić się na wielką rybę;) Są też kładki wędkarskie, a na terenie ośrodków - pomosty.
Nad jeziorem zarejestrowaliśmy przynajmniej kilka ośrodków, są też kwatery, agroturystyki i pola namiotowe. Niestety nie dopisała nam pogoda, było mżyście i pochmurno dlatego zdjęcia nie oddają uroku miejsca.
To również ciekawe miejsce dla obserwatorów ptaków, tu piszemy jakie okazy można spotkać na tym akwenie.
Uwaga: zakaz pływania dla jednostek spalinowych.
Ekipa czystejeziora.pl była tu w sierpniu 2021 r.