Views: 121
Jezioro Lubie, choć jest mało znanym akwenem doskonale nadaje się do żeglowania. Pięć wysp na jego powierzchni (m.in. Rybaki, Sołtysia, Kamieniec, Ptaszyniec) sprawia, że żeglowanie jest tu jeszcze ciekawsze! Urozmaicona linia brzegowa i niedostępna od lądu część brzegu od strony Karwic (jednostka wojskowa) idealnie nadają się do poznawania właśnie z żaglówki.
Żeglowanie na jeziorze Lubie

Jezioro Lubie jest bardzo długim zbiornikiem wodnym, dzięki czemu spokojnie można się tu wybrać na całodzienne żeglowanie, a dość prosta oś jeziora stwarza możliwości przejścia go jednym halsem na całej długości.
Z powierzchnią 1487,5 ha, długością 14,1 km i maksymalną głębokością 46,2 m, oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.
Wyspy jeziora Lubie
- Wyspa Sołtysia: Największa z wysp, często wykorzystywana jako miejsce biwakowe.
- Wyspa Rybaki: Znana z bogatej historii związanej z rybołówstwem.
- Wyspa Kamieniec: Charakteryzuje się kamienistym brzegiem i bujną roślinnością.
- Wyspa Ptaszyniec: Stanowi ostoję dla licznych gatunków ptaków, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla ornitologów.
- Wyspa Bezimienna: Mimo braku nazwy, przyciąga swoją dzikością i naturalnym pięknem.
Jezioro Lubie jest cenione przez żeglarzy ze względu na korzystne warunki wietrzne. Dominują tu wiatry zachodnie, wiejące wzdłuż osi jeziora, co sprzyja żegludze. Urozmaicona linia brzegowa z licznymi zatokami i półwyspami, takimi jak Ostry Róg i Półwysep Mrówkowo, tworzy naturalne przesmyki i zatoczki idealne do cumowania i eksploracji.
Dodatkową atrakcją są dwa półwyspy, które wcinając się w jezioro tworzą doskonałe miejsce dla tych, którzy lubią na żaglach sprawdzić swoje umiejętności:)


Żaglówka – jezioro Lubie, inne informacje
W miejscowościach takich jak Gudowo, Lubieszewo i Karwice znajdują się ośrodki wypoczynkowe oraz przystanie, które oferują udogodnienia dla żeglarzy, w tym pomosty, slipy oraz możliwość cumowania. Północny brzeg jeziora jest bardziej rozwinięty pod względem infrastruktury turystycznej, podczas gdy południowy, graniczący z Puszczą Drawską, pozostaje mniej zagospodarowany, co sprzyja obcowaniu z dziką przyrodą.
Przed wyruszeniem w rejs warto zaopatrzyć się w aktualne mapy batymetryczne Jeziora Lubie, które mogą dostarczyć informacji o głębokościach i potencjalnych przeszkodach.
Przychylne wodniakom wiatry dochodzące momentami nawet do 6-7B sprawiają, że można tu naprawdę rozwinąć „skrzydła” i poczuć prawdziwe emocje, tym bardziej że fale dochodzą wtedy nawet do 1 m wysokości. Jest to też jedno z nielicznych jeziora Pojezierza Drawskiego, gdzie dozwolone jest używanie bez ograniczeń silników spalinowych.



Dodatkowo, jezioro jest częścią szlaku kajakowego im. ks. Kardynała Karola Wojtyły, co świadczy o jego znaczeniu turystycznym i historycznym
Jezioro otaczają lasy rozciągające się na malowniczych wzgórzach morenowych, a podczas flauty warto mieć przy sobie wędkę, gdyż nie brak tu różnych gatunków ryb. To jezioro wraz z jego wyspami i doskonałymi warunkami do żeglowania, stanowi idealne miejsce dla tych, którzy pragną połączyć aktywny wypoczynek z obcowaniem z naturą.
Wypożyczalnie żaglówek: tak
Czarter jachtów: tak
Gdzie przenocować? Sprawdź noclegi nad jeziorem Lubie.
Na zdjęciu niżej zaznaczona data publikacji i ilość odsłon tego artykułu na poprzednim szablonie
