Jeśli na żagle w Polsce - to przede wszystkim nad kaszubskie jezioro Wdzydze!
Prawie 1600h do opłynięcia, przyjazne wiatry, piękne widoki, czysta woda i ... w dodatku niemal bez tłoku!
Idealne warunki dla zapalonych żeglarzy.
Jezioro Wdzydze - żagle
Cztery duże jeziora: Wdzydze, Radolne, Gołuń i Jelenie tworzące razem potężny akwen zwany jeziorami Wdzydzkimi lub Morzem Kaszubskim, stanowią doskonałe miejsce na spędzenie wakacji pod żaglem. Ci, którzy byli tu raz - wracają również w kolejnych latach, bo żeglowanie po tych terenach jest po prostu wspaniałą przygodą.
Miejsce gdzie w/w kaszubskie jeziora łączą się ze sobą nazywane jest Krzyżem Wdzydzkim. To w tym miejscu zlewają się wody wszystkich jezior tworząc malowniczy odcinek do żeglowania. Z centrum Wdzydzkiego Krzyża można ruszyć żaglówką dalej w dowolnie wybranym kierunku - na jeziora, z których każde jest nieco inne i dostarcza nowych wrażeń.


W tym rejonie nie ma wielkiego tłoku - jeziora Wdzydzkie są na tyle rozległe i bogate w zatoczki, wysepki, dzikie, niezagospodarowane obszary, że po prostu nie ma obaw o problemy z mijaniem się na trasie. Bez tłoku nie oznacza, że nic się tu nie dzieje, wręcz przeciwnie - jest dużo imprez żeglarskich, regaty, szanty, punkty widokowe, skansen, bary i restauracje, w których można się posilić i wiele innych.


Doskonałe warunki dla wytrawnych żeglarzy oraz specjalne szkółki dla stawiających pierwsze kroki pod żaglami.
Zobacz filmiki z jezior Wdzydzkich
Infrastruktura żeglarska
Dobrze rozbudowana infrastruktura żeglarska zachęca do wynajęcia jachtu, żaglówki lub zacumowania własnej jednostki. Są żeglarskie mariny, pomosty, specjalne przystanie, dużo pięknych, cichych miejsc do zacumowania i biwakowania "na dziko", spora baza noclegowa dla bardziej i mniej wymagających, możliwość wyczarterowania małego jachtu lub czarter jachtów i tych o podwyższonym standardzie. Niektóre firmy czarterujące jachty pozwalają na nie zabrać psiaka - warto o to dopytać bezpośrednio u wybranej firmy.


Ciekawa linia brzegowa o łącznej długości 86 km, dużo wysp oraz półwyspów czekających na ich odkrycie przez żeglarzy - to sprzyja przyjemnemu pływaniu. Brzegi w większości porośnięte są lasem, w którym czujni obserwatorzy wypatrzeć mogą żurawia, tracze, bielika, jastrzębie, myszołowy, czy czającego się przy brzegu bobra.


Uwaga na wdzydzkie mielizny: dobrze zaopatrzyć się w mapę akwenu przed wyruszeniem w trasę.
- Mielizna 1: przewężenie przy wyjściu z Krzyża w kierunku jeziora Wdzydze (półwysep Niwka) - trzymać się z daleka od lewego brzegu, blisko prawego
- Mielizna 2: przy wpływaniu na Wdzydze z j. Radolne, przy cyplu półwyspu Kozłowiec (nie ścinać na ten cypel). Współrzędne: 54o00'41,65"N i 17o54'54,07"E
- Mielizna 3: przy wpływaniu do zatoki Lipa - pilnować się środka szlaku między cyplem, a wyspą Przerosła (podniesiony miecz) (współrzędne: 53o59'00,77"N i 17o55'13,89"E)
- Mielizna 4: wychodzi daleko od Cypla Zbrody, w stronę pd-zach. Trzymać się z daleka
- Mielizna 5: na środku zatoki Plęsa, nie zawsze oznaczona palikami, trzeba uważać
- Mielizna 6: mielizna od półwyspu "mrówczego" na jeziorze Gołuń (współrzędne: 54o00'15,44"N i 17o59'09,62"E)
Przeszkodą wartą uwagi są też 2 podwodne górki ok. 70 cm każda od wierzchołka do lustra wody: znajdują się na południowym brzegu jeziora Gołuń.
Informacja: jeziora Wdzydzkie należą do strefy ciszy, ale w razie flauty można wspomóc się silnikiem. Na pewno nie będzie to potrzebne na jeziorze Jelenie (tam wiatry wyjątkowo kręcą, jest dość trudne żeglarsko). Trzeba też liczyć się z tym, że niektóre tereny są prywatne i niedostępne dla żeglarzy i innych turystów (a szkoda). Przykład: wyspa Sorka - na obu końcach wyspy są kamieniste łachy, które lepiej ominąć. Współrzędne: północny cypel wyspy - 53o58' 43,50"N i 17o54' 56,91"E oraz południowy cypel - 53o58' 23,67"N i 17o55' 03,63"E.
Zobacz też:
Noclegi nad jeziorami Wdzydzkimi