Spływ kajakowy Piławą to jeden z najpiękniejszych spływów, na które w Polsce można wybrać się całą rodziną! Bajeczne widoki, czysta woda, dzika przyroda i piękne jeziora na trasie - niezapomniane wspomnienia gwarantowane.
Poziom trudności: łatwy
Czas: 5-7 dni w zależności od szybkości machania wiosłem i własnej ochoty na pływanie na trasie, zwiedzanie okolicy i długość wypoczynku na polach namiotowych
Warto wiedzieć, że popularność spływu kajakowego Piławą rośnie z roku na roku - ludzi na trasie jest coraz więcej, i w węższych przecinkach robi się dość ciasno, ale nie zmienia to faktu, że dzika przyroda i urok tego regionu jest niesamowity! Malownicze brzegi rzeki i jezior, pozostałości Wału Pomorskiego i cisza, która relaksuje. Są kajakarze, którym tak podoba się ta trasa, że wracają tu co roku.
Trasa jest stosunkowo prosta, kilka przenosek kajaka, dość dobre oznakowanie, bez zawirowań wodnych i niebezpieczeństw, z miejscami, gdzie można wysiąść na brzeg, odpocząć i popływać wpław – to sprawia, że spływ Piławą wybierają często początkujący kajakarze, rodziny dziećmi (od ok. 7 lat!), studenci szukający taniego urlopu i amatorzy, którzy pierwszy raz trzymają wiosło w dłoni.
Podczas spływu stuprocentowo natkniemy się na zwalone przez rzekę drzewa, które trzeba będzie kajakiem omijać (emocje!), płycizny wymagające wyjścia do wody i holowania kajaka, oraz inne spływowe niespodzianki, które czynią tą trasę niezwykle atrakcyjną.
Ważne: tu przyjeżdżają naprawdę uprzejmi turyści, na których pomoc na rzece zawsze można liczyć, atmosfera jest rewelacyjna.
Trasa spływu Piławą (punkty i jeziora orientacyjne): jezioro Komorze --> jezioro Brody --> jezioro Pile --> jezioro Dołgie --> Nadarzyce --> Szwecja --> Dobrzyca
Ciekawostki na trasie spływu Piławą:
Jezioro Komorze --> to jedno z miejsc, w których startują spływy Piławą. Krystalicznie czyste, ciche i niesamowicie piękne! Ze względu na dużą przejrzystość jeziora warto tu wyjść na brzeg i popływać. Już tutaj zaczynają się małe przenoski.
Jezioro Brody --> na trasie Stary Młyn – punkt rozpoznawczy
Jezioro Pile --> największy akwen na trasie (pływanie obowiązkowe!). Historia tego jeziora wiąże się silnie z pozostałościami militarnymi po Rosjanach, którzy tu stacjonowali. Niektórzy twierdzą nawet, że w głębi jeziora znajduje się baza miniaturowych okrętów podwodnych, (ale nikt tego do dziś nie udowodnił). Warto zahaczyć tu o Borne Sulinowo i pooglądać powojenne zabytki, pomniki i ruiny (przygoda z nutką historii w tle). Organizatorzy spływów wiedzą, gdzie w okolicy są ruiny bunkrów, - warto podpytać i je obejrzeć.
Jezioro Dołgie --> baaardzo długie i dość męczące, jeśli chodzi o wiosłowanie, warto więc zabrać ze sobą więcej kanapek. Czyściutka woda!
Nadarzyce --> Zalewy Nadarzyckie to kraina dziczy, trzcin, szuwarów, roślin wodnych ocierających się o dno kajaka i akwenów, które zlewając się ze sobą zdają się nie mieć końca. Fantastycznie się tu płynie w upalne dni. Oznakowanie jest, ale trzeba być czujnym i pamiętać, że znaków wodnych nie zabiera się na pamiątkę, bo inni kajakarze się zgubią (!).
W razie potrzeby i utracenia kierunku - wystarczy poczekać na wodzie na kolejnego kajakarza. Na końcu etapu jest mała elektrownia woda - trzeba zobaczyć. W samych Nadarzycach warto natomiast obejrzeć ażurową kapliczkę Św. Józefa na kolumnie i koniecznie kupić kiełbaski na ognisko.
Szwecja --> wieś na trasie, warto zatrzymać się na zakupy, lub skoczyć zjeść coś niezdrowego:) Do obejrzenia: neogotycki kościół niedaleko rzeki. Od Szwecji płynie się dalej dość płytką, wąską rzeką o momentami mocniejszym nurcie (bardzo zimna woda, ale w upały można spróbować się tu schłodzić). Tereny niemal kompletnie wyludnione.
Spływy kończą się najczęściej w miejscowości Krępsko, lub kawałek dalej, gdzie rzeka Piława przechodzi w Dobrzycę.
Pola namiotowe na trasie: tak, dość sporo
Organizator spływów kajakowych Piławą:
Biuro Turystyki Aktywnej Irena
Zobacz co zabrać na spływ
Warto mieć na kajaku: pokrowce wodoszczelne, torby termiczne, termosy i kubek termiczny, maski do pływania, okulary do pływania,