Jezioro Wdzydze jest największym akwenem na Pojezierzu Kaszubskim - urzeka czystością wód, wielkością i doskonałymi warunkami dla osób lubiących sporty wodne.
To idealne miejsce na urlop dla żeglarzy, kajakarzy, wędkarzy i miłośników pływania.
Noclegi nad jeziorem Wdzydze
Pola namiotowe/kemping: sprawdź tu
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Wdzydze (zobacz na mapie), leży w Borach Tucholskich i na Kaszubach zwane jest również Wielką Wodą, lub Szerzawą. Obejmuje 5 połączonych ze sobą jezior: Wdzydze, Gołuń, Słupinko, Radolne i Jelenie (tzw Krzyż), a cały akwen objęty jest obszarem niezwykle pięknego Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Łączna powierzchnia całego kompleksu to wg różnych źródeł od 1470 do 1570 hektarów.
Zobacz filmiki z jezior Wdzydzkich
Samo jezioro Wdzydze to ok. 920 ha powierzchni, maksymalna głębokość 68 m, długość 8,2 km i szerokość ok. 2,8 km.
Jezioro Wdzydze zachwyca szmaragdowo - niebieskim kolorem wody, który wyjątkowo nam się tu podobał, a w połączeniu z pozostałymi 3 jeziorami tworzą razem potężny akwen zwany jeziorami Wdzydzkimi lub Morzem Kaszubskim, stanowiąc doskonałe miejsce na spędzenie wakacji pod żaglem, więcej informacji tu


Na jeziorze znajdują się duże wyspy i kilka mniejszych: największa to zamieszkany Ostrów Wielki (druga co do wielkości wyspa jeziorna w Polsce), pozostałe wyspy - Ostrów Mały, Sidły, Ceronek, szuwarowa Mielnica oraz Glonek są niezamieszkane i bardzo ładne - warto się tu zatrzymać kajakiem.
Wszystkie wyspy jezioro wdzydzkich są siedliskiem i obszarem lęgowym rzadkich, chronionych ptaków wodno-błotnych m.in gągół, czajka, bekas, kormoran, czapla siwa, tracz nurogęś, brodziec piskliwy, trzcinniczek, tracz długodzioby i wiele innych (na pewno spodoba się tutaj ornitologom).
Jeziora Wdzydzkie wchodzą w skład OSO - Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków.
Na wyspach obowiązuje zakaz cumowania łodzi i rozpalania ognisk, nie wolno też (poza służbami) używać łodzi motorowych.


Wyspa Sorka - ku naszej rozpaczy - została obstawiona tablicami z napisami "teren prywatny" i straszy agresywnie wyglądającymi psami, które puszczono tu luzem - widzieliśmy to osobiście, w lipcu 2012, dlatego uprzedzamy kajakarzy i żeglarzy: lepiej nie wysiadajcie tu na ląd...


Na uwagę turysty zasługują też piękne półwyspy Jeziora Wdzydze (mocno wcięte w głąb jeziora, lub charakterystycznie odstające - bajkowe widoki!). Na niektórych półwyspach zlokalizowane są ośrodki wypoczynkowe i pola campingowe, inne są zupełnie dzikie. Przy upalnej pogodzie warto się wykąpać, lub ruszyć na kajak czy rowery wodne. Przez jeziora kompleksu wdzydzkiego przepływają liczne spływy kajakowe, a i na miłośników windsurfingu czekają tu doskonałe warunki.


Dla piechura i rowerzysty: liczne szlaki turystyczne, przepiękna przyroda i miejsca, które trzeba tu zobaczyć na własne oczy! Warto zajrzeć do miejscowości Wdzydze Kiszewskie (północno-wschodni początek jeziora Wdzydze), gdzie znajduje się niesamowita wieża widokowa, z której widać wszystkie jeziora "Krzyża Wdzydzkiego" - i sam początek jeziora Wdzydze, które w tym miejscu jest wprawdzie najbardziej oddalone od wieży, ale jego widok z takiej wysokości robi wrażenie.


Ryby, info dla wędkarzy: jezioro Wdzydzkie zamieszkuje 35 gatunków ryb, m.in wielka troć jeziorowa (lubiana przez wędkarzy), okoń, płoć, leszcz, sandacz, lin, ciernik, szczupak, ukleja, węgorz, różanka, jazgarz, kiełb i inne. Rybostan jest tu dość zmienny ze względu na dużą eutrofizację jeziora, dlatego często zdarza się, że wędkarzom niewiele udaje się złowić (ale to nie jest reguła). Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy narzekają trochę na przetrzebienie ryby przez okolicznych "kłusoli" i rybaków, a my sami widzieliśmy tuż przy brzegu (lipiec 2012) sporo rybek już takich 5-10 cm, nic większego nie wpadło nam w oko (ale nie łowiliśmy, więc informujemy tylko o tym, co widzieliśmy).


Jezioro Wdzydze, gdzie kupić zezwolenia na łowienie:
- Zakłady Rybackie „Wdzydze” Sp.z o.o, w Czarlinie (zarządzający)
- Ośrodek Hodowlany w Grzybowskim Młynie
- Sklepy wędkarskie w Kościerzynie i Dziemianach,
- Określone Ośrodki wypoczynkowe w Gołuniu, nad j. Sudomie i nad j. Wdzydze
Informacje dla wędkarzy pod tel: 58-686-11-89


Zezwolenia na łowienie sprzedawane są na: 2 wędki z brzegu lub spinning z brzegu, oraz 2 wędki z łodzi lub spinning z łodzi. Aktualny cennik za rok 2022 na jeziorze Wdzydze sprawdź tu, ale taniej wychodzi na wszystkie wody i oczywiście okres dłuższy niż 1 dzień.
Zwierzęta nad jeziorem Wdzydze (poza całą gamą drobnych gryzoni): lisy, sarny, jelenie, zające, jenoty, borsuki i dziki, a nad wodą można i wypatrzyć bobra.
Rośliny: ponad 800 gatunków + relikty np.: fiołek torfowy lub skalnica torfowiskowa.


Drugi koniec jeziora - w okolicach małej wioski Przytarnia również warty uwagi turysty: są tu piękne lasy (idealne dla grzybiarzy), ławeczki w wysokich punktach lasu - z widokiem na jezioro (siedzieliśmy, polecamy na chwile relaksu) i pomościk z którego można wskoczyć do wody i się wykąpać. Jest tu również sporo wędkarzy - dobre miejsca i z tego co udało nam się dowiedzieć, sporo ryby.


Wokół samego jeziora Wdzydze i pozostałych jezior wchodzących w skład kompleksu stworzono dobre warunki dla rowerzystów i piechurów, dzięki czemu nie tylko fani sportów wodnych i pływania dobrze tu spędzą czas.
Dla niepełnosprawnych: nie wszędzie
Dla rodzin z dziećmi: tak
Dla turystów z psem: tak
Warto zabrać nad jezioro: sprzęt na plażę, sprzęt na ryby, co na spacer, co na rower, co na kajak, sprzęt pod namiot